Зеленський підімне під себе ще й ЦВК?

Схоже, Банкова мстить за причинені їй «незручності» під час недавніх виборів

Не встиг теперішній склад Центральної виборчої комісії відзначити першу річницю перебування на посаді (14 із 17 його членів призначили 20 вересня 2018 року), як доведеться пакувати валізи. Президент Володимир Зеленський надіслав у парламент подання, в якому просить народних депутатів достроково припинити повноваження усієї ЦВК. Щоб відправити її у відставку, необхідні голоси 300 нардепів. Чим проштрафилася ЦВК? Глава держави вважає, що головний виборчий орган країни (попри те, що той фіксував перемогу самого Зеленського і його партії) неодноразово виявляв «недостатню виваженість або навіть політичну упередженість».

Свої звинувачення гарант проілюстрував кількома, на його думку, переконливими аргумен­тами. Один з них — те, що ЦВК під час недавньої парламент­ської кампанії відмовила у реє­страції 28 кандидатам у депута­ти. Зокрема, президент згадує про члена президентської фрак­ції «Слуга народу» Олександра Куницького (в/о № 169, Харків­щина). При цьому Зеленський вважає зайвим нагадати гро­мадянам, що своє рішення ЦВК ухвалила на підставі того, що у Куницького, крім українського, є ще й ізраїльський паспорт, а по­двійне громадянство у нас забо­ронено…

Інша причина, котра так роз­лютила господаря Банкової, — події у черкаському в/о № 198. ЦВК визнала переможцем там самовисуванця Сергія Рудика, але суд скасував це рішення. І мандат народного депутата вру­чили представниці «Слуги наро­ду» Наталії Дяченко.

Аналітики бачать іншу причи­ну радикального рішення шос­того президента. Нинішню ЦВК формували у часи Порошенка, із новопризначених 14 її членів шестеро були представниками «Блоку Петра Порошенка», ще троє — посланці від «Народного фронту», по одному — від «Бать­ківщини», «Самопомочі», Ради­кальної партії, депутатських груп «Відродження» і «Воля народу». В Офісі президента підозрюють, що нинішньою ЦВК «заправляє» колишній президент.

Добре поінформовані дже­рела «Високого Замку» кажуть, що у новий склад ЦВК Зелен­ський прагне ввести аж 10 сво­їх людей! Тобто матиме «контрольний пакет акцій». «Своїм», зрозуміло, буде голова ЦВК. Два крісла віддадуть представ­никам «Опозиційної платфор­ми — За життя» (Тетяна Лукаш і Марина Ставнійчук) — в обмін на те, що ця фракція забезпе­чить 44 голоси за відставку ни­нішнього складу ЦВК. Одне-два місця нібито пропонують «Бать­ківщині» (очікується повернення Жанни Усенко-Чорної або поя­ва чинного депутата Анжеліки Лабунської) — а це ще плюс 24 «за». Решта «крихт», ймовірно, дістанеться представникам «Го­лосу» або «Європейської Солі­дарності».

У Комітеті виборців заяви­ли, що для розпуску ЦВК нема об’єктивних причин. Оглядачі називають події довкола ЦВК ще одним свідченням узурпації вла­ди з боку команди Зеленського.

Прокоментувати гнів першої особи країни, серйозні звину­вачення у бік ЦВК кореспондент «Високого Замку» попросив за­ступника голови ЦВК Євгена Радченка. Але той відмовився.

Коментар для «ВЗ»
Андрій Магера, заступник голови ЦВК у 2004−2019 роках

Щоб відправити у відставку ЦВК, «Слуга народу» може зацікавити посадами «Опозиційну платформу — За життя»…

— Виникає питання: що нам робити з ви­сновками поважних міжнародних місій, зо­крема ОБСЄ, які спостерігали за ходом ви­борів і позитивно оцінили як президентську, так парламентську кампанії 2019? Як в одно­му, так і в другому випадку було дано досить високу оцінку діяльності ЦВК.

— Чи побачили ви «політичну заангажованість» (як про це каже президент) у діях ЦВК?

— На мою, як стороннього глядача, думку, президентські ви­бори ЦВК провела на «відмінно», а парламентські — на «добре». Були окремі помилки у її діяльності, але, як відомо, не помиля­ється той, хто нічого не робить. Говорити про достатність під­став для дострокового припинення повноважень ЦВК не можна. Зрештою, не забуваймо, що на президентських виборах переміг представник опозиції, а на парламентських — політична сила, яка ніколи у Верховній Раді не була. Подобається це комусь чи ні, але факти свідчать про те, що ЦВК діяла у межах закону.

— У президентському поданні легко вловити нотки обра­зи через те, що ЦВК начебто дискримінувала представни­ків владної «Слуги народу». Чи нема тут якоїсь помсти?

— Ви це сказали, а не я… Той, хто готував подання президен­та, мав би подумати, що такі речі будуть очевидними для інших. Треба було запастися фактажем щодо кандидатів від інших полі­тичних сил — щоб усе виглядало незаангажовано.

— Чи набереться у парламенті 300 голосів, щоб відправи­ти ЦВК у відставку?

— Думаю, ці голоси знайдуть. «Слуга народу» може зацікавити одну із опозиційних фракцій, наприклад, «Опозиційну платфор­му — За життя». Можуть запропонувати їй не одну, а дві людини у майбутньому складі ЦВК. Більше того, дозволять одну з цих осіб обрати заступником голови Комісії чи секретарем.

— Якщо котрась із фракцій меншості — «Європейська Со­лідарність» чи «Голос» — запропонує вашу кандидатуру у новий склад ЦВК, погодитеся?

— Найближчим часом я не планую повертатися на публічну службу. Але якщо така пропозиція надійде, подумаю над нею.

Схожі новини