Жінкам «ОПу» подавай, «малолітнім» – «Правий сектор»

Соціологи намалювали портрети партійного електорату

Виборчі екзит-поли стали у нагоді не лише як чернетка результатів парламентських перегонів. Проаналізувавши, хто і за кого голосував, соціологи визначили, у кого який електорат — за віком, статтю, освіченістю і навіть політичною вірністю. Оцінили також, до кого більше міщани тягнуться, а до кого — селяни.

Як засвідчили результати Національного екзит-полу (проведеного Фондом «Демініціативи», Київським міжнародним інститутом соціології та Центром Разумкова), «найголовастіший» електорат — у «Самопопочі» і «Правого сектору». Серед їхніх уболівальників найбільший відсоток тих, хто має вищу і незакінчену вищу освіту. У «Самопомочі» — 61,5%, у «Правого сектору» — 59%. А ось серед виборців «вилоносця» Ляшка «вишівців» — найменше (24%). Першість же за кількістю «непов­ноосвітніх» прихильників (хто і шкільний граніт науки не до кінця догриз) Радикальна партія розділила з комуністами: відповідно — 10,2% і 10,5%.

У віковому рейтингу «Самопоміч» і «Правий сектор» — знову на п’єдесталі. Тільки цього разу «золотом» і «сріблом» помінялися. Наймолодший виборець — у партії Яроша (53% віком до 40 років). «Самопоміч» — на другій сходинці (48% тих, хто ще п’ятий десяток не розміняв). Найдревніший електорат традиційно у комуністів: кожен другий «ленінець» вже відгуляв свої 60, ще 18% — «п’ятдесятників». В «ОПі» (він же — «Опозиційний блок») виборців гречкою підгодовували. А треба було манкою, щоб «бабушки-дедушки» (34%), яким рука піднялася за «ОПу» проголосувати, зуби з полиць зайвий раз не діставали.

«Застарів» електорат і у «Батьківщини»: майже 32% — «60+», 24% — тих, кому ще недовго до пенсії залишилося.

На нинішні вибори більшість партій ішли, дружно тримаючись за спідниці. Але і тут лідери з «багатоженства» намалювалися. До «ОПи» можна спокійно літеру «Ж» дописувати: 61% тих, хто купився на локшину від так званих опозиціо­нерів, — «Ж»-електорат. Замикають трійку «найжіночніших» виборці «Народного фронту» (59%) і Блоку Порошенка (53%). Вирізняються у гендерному рейтингу і «Свобода» з «Правим сектором». У них — виборчий патріархат: 59% і 55% (відповідно) чоловічого електорату.

Як не розмахував Ляшко вилами, найбільший врожай сільського виборця не у «радикалів», а у головної «селянки» України Віри Ульянченко. Серед тих, хто увірував в її ЗАСТУПництво, 78% — селяни. У «ляшківців» — 60%. «Бронзовим» призером за кількістю сільських виборців стали «фронтовики» (51%). А ось «найстоличніший» електорат — у «Правого сектору» і «Самопомочі». Серед їхніх виборців — найбільше жителів обласних центрів (49% і 48%).

Найвірніший електорат — у комуністів. 76% їхніх прихильників ще до виборів визначилися, що, крім Компартії, нікому більше не віддадуться. На другій сходинці у «вірнопідданському» рейтингу — шанувальники «Батьківщини» (73%). «Бронза» — у «свободівського» електорату (65%). Найстрокатіша картинка — у «Самопомочі». До старту виборчої кампанії лише 22% електорату партії Садового визначилися, що голосуватимуть саме за цю політсилу. Майже стільки ж зробили свій вибір за місяць до голосування. За тиждень до виборів «приросло» ще 13%. Плюс 5% — у передвиборчу суботу. А понад 3% прихильників «Самопомочі» і взагалі полюбили її просто у виборчій кабінці.