«Розвиток нерухомості» посягає на лічницю Шептицького

Львівська архієпархія УГКЦ наразі конфліктної ситуації не коментує

У Львові — черговий майновий скандал. Найстаріший корпус лічниці імені Митрополита Андрея Шептицького, що на вул. Озаркевича, 4-а, майже вщент знесли будівельною технікою. На цьому місці має постати шестиповерховий житловий будинок. Забудовник — ТзОВ “Розвиток нерухомості”. За компанією стоїть депутат-“регіонал” Володимир Зубик. Цій фірмі депутати Львівської міської ради погодили торік на сесії 0,45 га ділянки для будівництва житла неподалік собору Святого Юра.

Конфлікт розгорівся минулого тижня, коли важка техніка почала зносити старий корпус лічниці. На захист пам’ятки архітектури стали громадські активісти, мешканці сусідніх будинків, журналісти. Вони отримали від робітників стусанів. Журналістам не залишалося нічого іншого, ніж написати заяви в міліцію про перешкоджання професійній діяльності. За фактом відкрито кримінальне провадження.

Другий дубль інциденту почався у суботу, 11 січня. Біля будівельного майданчика відбувся пікет. Мітингувальники вирушили до собору Святого Юра, аби висловити свій протест. Потім увірвалися на будівельний майданчик, повалили металеву огорожу, яку встановили забудовники. Процес не обійшовся без шарпанини. Активістів зупиняла міліція. Правоохоронці викликали на місце працівників райадміністрації, які підтвердили, що забудовник має усі дозволи на початок будівельних робіт. Як розповів “ВЗ” львів’янин, громадський активіст, який захищає лічницю Шептицького, Андрій Роюк, люди змушені були штурмувати паркан, бо забудовник захопив шмат прибудинкових територій сусідніх будівель на вул. Озаркевича. “Це жах! Біля самої стіни житлового будинку виріс високий паркан, який перекрив доступ до приватного подвір’я, — продовжує розмову пан Анд­рій. — Люди силою повалили паркан”.

Журналіст “ВЗ” вирушила на вул. Озаркевича, 4-а, щоб побачити, як забудовник готує плацдарм для сучасного житла. Подвір’я, де розташований напівзруйнований корпус лічниці Шептицького, ретельно охороняють, брама зачинена на ключ. Заходжу в діючий шпиталь. Працівники установи повели мене у дворик, де стартувало будівництво. Там будівельна техніка, повалена споруда старого корпусу шпиталю, купи будівельного сміття, розкидана цегла. Працівники шпиталю кажуть, що зруйнований корпус має історичну цінність, перебуває під охороною ЮНЕСКО. Митрополит Андрей Шептицький був власником землі, саду на вул. Озаркевича, 4-а. Тут Шептицький звів благодійну лічницю, де безкоштовно лікувалися малозабезпечені. Біля шпиталю були побутові приміщення, гаражі. Згодом Андрей Шептицький придбав ще частину землі біля шпиталю, звів новий корпус. Працівники діючого шпиталю не на диктофон кажуть, що три роки тому землю під старим корпусом лічниці продали разом з гаражами. Земельна ділянка не була зай­вою для діючого шпиталю, бо туди ходили на прогулянки хворі. Там був сад, парк.

Як сказав у коментарі журналістам адвокат, представник фірми “Розвиток нерухомості” Тарас Радковський, забудовник не порушує пам’яткооохоронного законодавства, бо має усі дозволи. Мовляв, згідно з документами, у дворику на вул. Озаркевича, 4-а немає споруд, які є історичними пам’ятками. “Наша фір­ма пройшла дов­гий шлях погодження документації: від сесії Львівської міської ради до підписання договору оренди землі, — пояснив пан Тарас. — Маємо історико-містобудівне обґрунтування, яке підписано в Міністерстві культури. Містобудівні умови та обмеження підписано в департаменті містобудування Львівської міської ради. Також отримали декларацію про початок будівельних робіт, зареєстровану в Держ­архбудконтролі Львівської області. Галицька районна адміністрація дозволила обгород­ження будівельного майданчика”.

“Компанія «Розвиток нерухомості» не пошкоджувала, не руйнувала будівлі шпиталю, — йдеться у відкритому листі компанії-забудовника. — Проект будівництва є спільним інвестиційним проектом з Курією Львівської архієпархії УГКЦ, за результатами якого частина будівель площею 400 квадратних метрів буде передана церкві”.

Коли старий корпус лічниці Шептицького взяли під екскаватор, керівництво управління охорони історичного середо­вища Львівської міської ради навіть не знало про конфлікт. Ба більше: чиновники цього управління виїхали на місце уже після того, як техніка знищила будівлю. Начальник управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко повідомила:

“27 листопада 2013 року, згідно з рішенням консультативної ради відділу охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА, будинок на вул. Озаркевича, 4-а визначений нововиявленою пам’яткою архітектури. Пам’ятка охороняється згідно із статтею 14 Закону України «Про охорону культурної спадщини». Про це було повідомлено власнику будинку — ТзОВ «Розвиток нерухомості». Тому ТзОВ «Розвиток нерухомості» не повинно було починати будь-яких будівельних робіт на об’єкті. Фірма мала спочатку відкоригувати попередні проектні рішення, які були опрацьовані до визначення об’єкта як нововиявленої пам’ятки архітектури”.

У прес-службі Львівської архієпархії УГКЦ не змогли прокоментувати ситуацію, зок­рема пояснити, чому церква дозволила будівництво на місці лічниці. Пообіцяли оприлюднити офіційну відповідь на початку цього тижня.

Тим часом, мешканці вул. Озаркевича запитали депутатів мерії, чому ніхто не порадився з людьми, не проведено громадських слухань? Райці розвели руками, мовляв, церква дозволила... Як сказав “ВЗ” депутат Львівської міськради від фракції “Батьківщина” Ярослав Музичко, він та його колеги по фракції не підтримали виділення ділянки на вул. Озаркевича, 4-а для зведення житла. “Я спілкувався з мешканцями, представниками ініціативної групи, які захищають лічницю, — каже депутат. — Вирішили зустрітися, обговорити ситуацію. Хочу отримати усі документи, погодження будівництва. Процес буде інтенсивно розвиватися. Мусимо з’ясувати усі юридичні норми, чи було дотримано законодавство. Якщо забудова таки буде, то щоб вона проводилася у правовому руслі”.

Схожі новини