Передплата 2024 «Добрий господар»

Для «тушок» готують «курятники»

Виглядає так, що на зміну злагодженій, продуктивній роботі Верховної Ради, якою законодавчий орган України, дякуючи «євроінтеграційним» питанням, відзначався у перший робочий тиждень вересня, знову прийдуть «валідольні» парламентські будні.

Збурення у парламенті може викликати породжена у надрах Партії регіонів (читай — в офісі на вулиці Банковій) ініціатива про зменшення кількісної норми для утворення депутатських об’єднань. Тобто — про дрібнення парламенту на менші сегменти. Відповідний законопроект уже на підході. Зроблено це неспроста — за невинною арифметикою криється далекоглядний політичний розрахунок…

У Верховній Раді є депутати-самостійники, які не увійшли до жодної з п’яти фракцій. Вони перебувають у вільному плаванні. Голосують, як вважають за потрібне. Час від часу когорта цих «вільних» депутатів збільшується за рахунок тих, що під різними приводами вийшли зі своїх фракцій (від листопада минулого року таких набралося десяток). За інформацією парламентських джерел «Високого Замку», найближчим часом кількість «одноосібників» збільшиться на 17 «тушок». Вони начебто повинні вийти з опозиційних «Батьківщини», «УДАРу». Політологи кажуть, що їхній демарш відбудеться не без «дружньої поради» людей із влади.

Здається, саме під цих та інших потенційних «непокірних» задумано майбутню реструктуризацію. З прицілом, що новоутворені депутатські групи матимуть патронів з Партії регіонів. Кажуть, це питання обговорювалося на закритій зустрічі провладної фракції з президентом Віктором Януковичем. І він начебто «благословив» цей сценарій. А закамуфльовано це було словами про необхідність «поглиблення співпраці з позафракційними мажоритарниками».

«Є частина депутатів, які готові вийти з опозиційної фракції, особливо з однієї з найбільших опозиційних, — розмірковував недавно народний депутат від Партії регіонів Михайло Чечетов. — Ну, не влаштовує їх позиція керівництва фракції! Але вони не хочуть піти в нікуди. Вони хочуть знати, куди їм йти. Тому і є потреба зменшити кількість депутатів, необхідних для формування групи». Вам не здається дивною така «турбота про ближніх» з боку пана Чечетова?

Чинний Регламент Верховної Ради передбачає, що для утворення депутатської групи потрібна добра воля такої кількості депутатів, скільки є у найменшій фракції (найменша фракція — КПУ — нараховує 32 депутати). При всій віртуозності «купців» з ПР одним махом набрати стільки перебіжчиків серед опозиціонерів їм складно. Тому й вирішено було «знизити» планку, щоб «тушки» могли «самоорганізуватися». Є ідея, щоб для формування окремої депутатської групи прописати норму у 14-15 осіб. Низький «прохідний бар’єр» стимулюватиме сепаратистські настрої серед нестійких опозиціонерів. А у декого з «нереалізованих» лідерів з новою силою збудить вождівські амбіції — як добре мати власну групу у парламенті!

Аналітики не виключають, що у разі прийняття відповідних поправок у закон таких депутатських груп може бути створено не менше двох. Фактом свого утворення вони завдадуть удару по опозиції, зроблять її ще більш уразливою. Натомість підсилять позиції фракції ПР, яка збирається стати негласним куратором «самостійників». Так було і у парламенті минулого скликання, коли «регіонали» брали шефство над групами перебіжчиків Рибакова і Жванії.

Це розуміють і в опозиції, тому не збираються голосувати за зміни до регламенту, які дозволили б створити локальні «тушкофракції». Так їх назвав голова політради «Батьківщини» Арсеній Яценюк.

Втім, «регіонали» не підозрюють, що своєю «сепаратистською» ідеєю закладають міну і під власну фракцію. Там уже намалювалося кілька незгідних з лінією партії. У «час ікс» вони можуть збунтуватися проти Єфремова-Чечетова і Ко й піти у самостійне плавання. «Човни» (а для «тушок» — «курятники») у вигляді депгруп будуть готові…

Віктор БАЛОГА, народний депутат (позафракційний)

Я на сто відсотків упевнений, що зміна регламенту робиться владою для деякого сміття з опозиції і частини недобросовісних з позафракційних. От вам і вся стратегія — корито…

Сергій САС, народний депутат («Батьківщина»)

Раніше, коли існував 3%-й бар’єр входження у парламент, була норма, яка передбачала створення депутатської групи. У цьому тоді був певний резон. Зараз потреби у цьому не бачу. За цим питанням стоїть, радше, політична доцільність. Напевно, Партія регіонів хоче створити депутатські групи зі своїх підрозділів-сателітів, щоб мати на них вплив…

Як на мене, не варто підтримувати таку регламентну ініціативу ПР. Ще й тому, що це призведе до непродуктивної витрати часу. Скажімо, сьогодні для висловлення позиції фракцій відводять 30 хв. — по 6 хв. на кожну. Якщо буде створено ще дві депутатські групи, то цей час доведеться ділити з ними. Те ж саме і при обговоренні питань.

Олексій ГАРАНЬ,професор політології Національного університету «Києво-Могилянська академія», науковий директор Школи політичної аналітики

У кожного є різні інтереси. Депутати, яких було обрано по «мажоритарці», хочуть отримати додаткові можливості. З іншого боку, Партія регіонів намагатиметься маніпулювати цими групами, поставити їх під свій контроль.

Водночас у міру наближення до 2015 року ці мажоритарники, якщо відчують, що Янукович може і не виграти цих виборів, почнуть займатися тим, чим займалися у Раді у 2004 році — почнуть розкладати яйця у різні кошики. Як на мене, зараз домінує прагнення ПР отримати додаткові стимули для контролю за голосами «незалежних» депутатів. Чому? З деяких питань ПР стало зараз тяжко домовлятися з комуністами. Ті просять занадто велику суму. Брак потрібних голосів «регіонали» хочуть компенсувати групами «незалежних»…

Як академічний політолог скажу: така штука є шкідливою, бо заважає політичному структуруванню парламенту. Наштовхнемося на те, що у нас було у 1994, 1998 роках, коли до парламенту проходило кілька партій, а на кінець каденції фракцій і груп було на порядок більше — депутати кололися, єдналися, переформатовувалися, стрибали по фракціях…

Схожі новини