Не маєш коштів, щоб позичити державі? Бери кредит

Працівники «Ощадбанку» кажуть, що їх змушують купувати державні казначейські зобов’язання по 500 доларів. Інакше погрожують звільненням

Не лише МВФ не хоче більше позичати Україні. Населення також відмовляється давати державі в борг. Залізти в кишеню пересічним українцям влада вирішила минулого року. У жовтні випустили першу серію державних казначейських зобов’язань — номіналом у 500 доларів, зі строком обігу два роки. Тобто фактично людям запропонували позичити державі по 500 доларів, з обіцянкою повернути ці гроші з відсотками упродовж двох років. Всього випустили облігацій на 100 мільйонів доларів. І українці справді розкупили ці зобов’язання — перша серія розійшлась менш як за два місяці. У листопаді випустили нову серію цих зобов’язань (знову на 100 мільйонів доларів) — але знову позичати державі люди не захотіли. Ці зобов’язання “Ощадбанк” не зміг продати досі. Як наслідок, за відсутності попиту серед населення ці “папірці” вирішили розповсюдити серед працівників державного банку. В результаті, обурені люди звернулись з листом до редакції з проханням про допомогу.

«Допоможіть у вирішенні питання про здирництво в “Ощадбанку”. Нас, працівників цього банку, в примусовому порядку змушують купувати казначейські зобов’язання по 500 доларів. Не звертають уваги на матеріальне становище людей. Хто відмовляється від придбання цього зобов’язання — погрожують звільненням. Якщо хтось відмовляється, мотивуючи важким матеріальним становищем, — пропонують взяти кредит під 16%, щоб купити це зобов’язання», — йдеться у листі.

Аби з’ясувати, чи справді людей змушують купувати ці казначейські зобов’язання проти їхньої волі, тобто фактично змушують позичати гроші державі, “ВЗ” розпитав кількох працівників банку. Виявилось, що це вже не перша хвиля, коли людей змушують купувати ці папери. “Раніше добровільно-примусово купувати казначейські зобов’язання змушували тільки тих, хто працює на керівних посадах. Цього разу заставляють усіх — і касирів, і охоронців. Мій чоловік також має купити ту “бумажку”. І ніхто не дивиться, що вона коштує 4000 гривень, а зарплата в нього ледве до трьох дотягує. У нас двоє дітей. Але то ще півбіди. А є багато таких, що і чоловік, і жінка працюють разом, то їм треба віддати 8 тисяч гривень. Що їм робити?” — бідкається дружина працівника “Ощадбанку”.

“Я відмовилась купувати ту облігацію. Нехай купує начальство, яке має добрі зарплати. А мені чоловік заборонив. Каже, сьогодні вас заставлять давати по 500 доларів, завтра — по тисячі. То навіщо така робота? Хочуть звільнити — нехай звільняють. Наразі не звільнили... А співробітниця таки взяла кредит, щоб не “зажератись” з начальством. Ті відсотки, які вона заробить за зобов’язаннями (за два роки набігає 80 доларів), не покриють навіть половини відсотків, які треба заплатити по кредиту. Крім того, кредит треба платити щомісяця, а відсотки за зобов’язаннями платять тільки чотирма купонами — раз на півроку. Афера ще та”, — каже касир одного з відділень “Ощадбанку”.

Тим часом керівництво державного банку переконує, що нікого не змушували купувати казначейські зобов’язання. Не погрожували звільненням.

“Ощадбанк” займається розповсюдженням державних казначейських зобов’язань. Зрозуміло, проводимо агітацію — як серед населення, так і серед своїх працівників. Можливо, хтось щось не так зрозумів. Але ми нікого не змушуємо їх купувати, погрожуючи звільненням, — каже керівник Львівського обласного управління “Ощадбанку” Олександр Рибай. — Якщо когось змушують купувати ці зобов’язання — нехай прийде і заявить про це. А писати листи без прізвищ — найлегше. Щодо самих зобов’язань, то у нас їх купують. На них хороша відсоткова ставка — 8% річних у доларах. Деякі особи купують їх у великих кількостях, оскільки це вигідніше, ніж класти гроші на валютний депозит”.

Популярне за добу

Популярне за тиждень