Чи стане Віктор Шемчук губернатором-довгожителем?

Здається, за сто днів перебування у владі крісло під ним не похитнулося. Та й придертися експертам нема до чого.

У вівторок, 11 червня, минає сто днів, як на посаду голови Львівської ОДА призначили Віктора Шемчука (на фото) (4 березня 2013 року). Він прийшов на зміну Михайлу Костюку. Прихід пана Шемчука на Львівщину був несподіваним, оскільки його прізвище ніколи не фігурувало серед прізвищ претендентів на цю посаду. У пошуках претендента, очевидно, далося взнаки його прокурорське минуле (у 35 років став наймолодшим заступником Генпрокурора). Він — професійний спортсмен, почесний президент Національної федерації водно¬моторного спорту України. Свого часу Віктор Шемчук був близьким до помаранчевої команди, (був депутатом ВР від НУНСу), людина з команди Юрія Луценка.

Експертів здивувало, що президент України Віктор Янукович призначив головою ЛОДА людину з “помаранчевим минулим”. Вочевидь, призначати на Львівщину людину з біло¬блакитної команди було ризиковано. Такого губернатора одразу б сприйняли у штики. За сто днів роботи Віктор Шемчук серйозно поставився до кадрової політики, навів мости співпраці з депутатами облради, реорганізував структуру управління ЛОДА. Про сто днів голови ЛОДА кореспондент “ВЗ” спілкувалася з експертами.

«Упричинах МОГО ПРИЗНАЧЕННЯ були три складові,— сказав новопризначений голова в ексклюзивному інтерв’ю для «ВЗ».— Перша— як працівник органів прокуратури, я ніколи не був членом жодної партії. Друга стосується ситуації, яка складається у Львові, і тими викликами, які існують (рівень злочинності, можливе протистояння між законодавчою і виконавчою гілками влади, координація діяльності правоохоронних органів у цьому контексті, питання боротьби з корупцією).

Третя— маю тісний стосунок до спорту. Провів декілька знакових для України чемпіонатів світу, а це важливо у контексті проведення чемпіонату Євробаскету—2015, Олімпіади—2022».

Думки політичних експертів щодо призначення Віктора Шемчука розділилися. Дехто зазначав, що кадровий вибір президента обумовлений бажанням правлячого режиму взяти під контроль Галичину. Інші, навпаки, вважали, що прокурорське минуле та знакові посади на попередніх місцях роботи допоможуть новому губернатору довго попрацювати і провести кардинальні реформи в області.

Навів мости співпраці з депутатами обласної ради

За сто днів перебування на посаді Віктор Шемчук не відзначився скандалами чи гострими конфліктами з депутатським корпусом обласної ради. В перші тижні поводився стримано і обережно. Це був своєрідний процес адаптації до середовища, “притирки”. Львівщина — політично складний регіон. Тут треба діяти максимально зважено, не припускатися прямої конфронтації з політичними силами, бо швидко “сплетуть лапті”.

Перше, що зробив Віктор Шемчук, навів мости співпраці з обласною радою, розумів, що його попередники ламали зуби через непокірних депутатів, які завжди були в опозиції до губернатора. Усі голови ЛОДА отримували “червону картку” від депутатів. Розуміючи складність ситуації, Віктор Шемчук на другий—третій день сам прийшов з візитом ввічливості до голови Львівської обласної ради Петра Колодія. Це була непублічна зустріч... Через кілька днів Віктор Шемчук зустрівся із головами депутатських фракцій обласної ради, де поспілкувалися в неформальній атмосфері про плани на майбутнє. До слова, минулого тижня голова ЛОДА зустрівся з фракцією Народного руху України у Львівській обласній раді. Причому зустріч відбулася з ініціативи рухівців. Губернатор дав зрозуміти обласним обранцям, що не збирається шукати ворогів в особі депутатів, а буде з ними разом вирішувати проблеми регіону.

Зберіг баланс у формуванні команди: частина — свої, частина — старі кадри.

Вислів “нова мітла по—новому мете” не стосується кадрових змін Віктора Шемчука. Нова мітла не вимела всіх кадрів зі старої команди. Пан Шемчук зумів втримати баланс між старою командою, яка працювала за губернатора Костюка, і новою, яку взяв на роботу зі своєї попередньої команди. В перші дні перебування на посаді пан Шемчук сказав в інтерв’ю для “ВЗ”: “Кадрових революцій не буде. Не збираюся приводити сюди «ескадрон гусар летючих». Звичайно, кадрові зміни будуть, але не матимуть політичного характеру, а виключно фаховий. Не формую команди за принципом земляцтва, кумівства чи партійно—кланової приналежності. Якщо є фахівець, один із найкращих, хай приходить і працює. Він працюватиме не на Шемчука, а на добробут Львівщини”.

При формуванні команди зберіг вертикаль влади, доручив заступникам обирати директорів департаментів, щоб була відповідальність. Перший заступник Богдан Матолич та заступник Ірина Романів — це люди зі старої команди, а Сергій Василенко, Вадим Гураль і Василь Бахмацький — ті, яких взяв з інших регіонів.

У ЛОДА відгукуються про першу особу як про трудоголіка. Кажуть, Віктор Шемчук працює по 12 годин на добу, стільки ж змушені працювати і підлеглі. Іноді тримає зв’язок з підлеглими навіть у вихідні, але ніколи не телефонує посеред ночі... У спілкуванні тактовний, критикує стримано, щоб не образити людей, голосу не підвищує. У кулуарах працівники “Білого дому” характеризують пана Шемчука як людину, яка хоче всім допомогти, вгодити. Багатьом не подобається швидкий темп роботи у ЛОДА: багато обіцянок, які фізично складно виконати.

Підлеглі вважають Віктора Шемчука ентузіастом та естетом. Йому не байдуже те, що твориться біля ЛОДА: прапор ЄС, квіти, озеленення. Пан Шемчук — перший в історії Львівщини губернатор, який ініцію—вав нічну підсвітку будівлі ЛОДА.

Побував у майстернях відомих художників Львова, зокрема Петра Сипняка, Ореста Скопа. Щоправда, картин не придбав...

Спочатку рекогносцирування — потім «розбір польотів»

Перед тим, як робити розгони і розчищати “авгієві стайні”, вирішив провести рекогносцирування: дослідити ситуацію і вже тоді прийняти остаточне рішення: працювати з певними кадрами далі чи дати їм шанс виправити ситуацію. Прокурорське минуле далося взнаки. Доручив певним службам провести внутрішнє рослідування... Вперше Віктор Шемчук показав характер на недавній колегії. На килим викликали начальника Служби автомобільних доріг у Львівській області Тараса Сиротинського та заступника директора департаменту з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей ЛОДА Валерія Потюка. Головного дорожника області запитав: буде дороги надалі руйнувати чи будувати? Валерія Потюка попросив вийти зі стану інтриганства і не ділити культурну спадщину на ту, яка подобається чиновнику, і ту, яка — ні. Таким чином Віктор Шемчук дав зрозуміти, що не збирається церемонитися з чиновниками, які працюють, на його думку, неналежно.

Від «нехорошого» кабінету відмовився

Віктор Шемчук перший з усіх губернаторів відмовився працювати у своєму кабінеті. Вирішив створити там музей. Кабінет голови “Білого дому” має специфічну історію і скандальний шлейф. У ньому траплялися різні оказії: від несподіваних відставок і скандалів — до кримінальних історій з передачею хабарів. Віктор Шемчук вирішив не випробовувати долю, змінив “нехороший” кабінет на інший. Зараз працює у сусідній кімнаті, де раніше сидів його заступник.

Напередодні Дня журналіста (6 червня) губернатор Львівщини здивував журналістів: весь день присвятив “четвертій владі”, відклав усі нагальні робочі справи. Святкували на Яворівському полігоні. В гостинній атмосфері і поспілкувалися, і постріляли... У спілкуванні пан Шемчук був напрочуд відкритим, доступним. Не намагався сподобатися журналістам, не загравав, але був як “свій хлопець”. Ще під час першої зустрічі з представниками львівських ЗМІ Віктор Шемчук дав свій мобільний телефон журналістам, громадським діячам, представникам творчих спілок. Може, вже не раз пошкодував, бо каже, що телефонують йому часто, іноді серед ночі, але змінювати номера телефону не збирається.

Коментарі для «ВЗ»

Юрій ШВЕДА,

політолог

За сто днів роботи Віктора Шемчука немає якогось фактора, який би негативно охарактеризував губернатора. Він — один із небагатьох голів за останні роки, який намагається правильно організувати роботу “Білого дому”. Роботу демонструє не на словах, а на ділі. Демонструє конструктив. Віктор Шемчук має головне, що потрібно на посаді губернатора, — менеджерські якості. Період, коли були побоювання, перестороги (зважаючи на досвід попередників), минув.

Валерій П’ЯТАК,

заступник голови Львівської обласної ради

Зараз у Львівській ОДА формується команда, працюють стратегічні робочі орієнтири. “Плюс” роботи пана Шемчука — діалог з громадою Львівщини та депутатським корпусом, знання сучасних інструментів управління. Про “мінуси” говорити рано. Кожен з його команди повинен працювати на результат. Потрібно працювати над залученням інвесторів, ефективно керувати бюджетним ресурсом.

Схожі новини