Передплата 2024 «Добре здоров’я»

Преса не дасть себе під прес влади

Журналістська революція може перерости у другий Майдан

Сьогодні у Верховній Раді спробують скасувати скандальний законопроект «регіонала» Віталія Журавського, який, зокрема, передбачає садити у тюрму до 5 років журналістів, що своїм словом «вчинили образу честі, гідності та ділової репутації». Іншими словами — покритикували можновладців. Поставити на голосування проект рішення про скасування закону про «наклеп» пообіцяв спікер парламенту Володимир Литвин відразу після реєстрації народних депутатів у сесійній залі…

Дати задній хід законодавчу владу змусила масштабна журналістська революція, яка спалахнула в Україні, а також негативна реакція на цей законопроект у демократичному світі, зокрема у Єврокомісії, Раді Європи, ОБСЄ, Європарламенті, у міжнародних журналістських організаціях. ЗМІ сприйняли цей документ як посягання на свободу слова, як замах на професію, як ознаку авторитаризму. На знак протесту сотні вітчизняних друкованих і електронних видань вийшли з білими шпальтами, з чорними банерами. На електронні скриньки нардепів, які голосували за прийняття дискримінаційного законопроекту у першому читанні, надійшли тисячі листів обурених українців. В Україні і західних містах відбулися акції протесту проти цензури з боку режиму Януковича.

І провладна більшість, налякана резонансом від своїх діянь, відступила. Журавський заявив, що відкликає свій законопроект. Перебуваючи у Нью-Йорку, президент України дав зрозуміти, що його однопартієць відмовився від законопроекту не випадково — а під його впливом…

Журналісти не повірили обіцянкам «регіоналів» розпрощатися зі своїм одіозним дітищем, а тому вчора, напередодні чергового пленарного тижня, під будівлею парламентських комітетів провели страйк (і тут як тут неподалік з’явилися міліцейські «воронки»). На знак протесту проти свавілля влади тримали в руках чисті аркуші паперу, плакати з написами «Закон про наклеп потрібен депутатам, які приховують свої злодіяння», «Чиновники-депутати не мають клепки в голові, тому вони наклепали злочинний закон». Спорудили імпровізовану гільйотину, під ножем якої опинилося вільне українське слово. Один із двох сотень наших колег, які у понеділок пікетували парламент — екс-репортер каналу СТБ Сергій Андрушко — сказав: «Чиновники літають на дорогих літаках, безкоштовно живуть на дачах і крадуть у держави. А зараз вони хочуть ухвалити закон, завдяки якому люди вже не зможуть про це дізнатися».

Сьогодні, у вівторок, представники ЗМІ знову прийдуть під парламент. У випадку, якщо народні депутати їх обмануть і не скасують скандальний законопроект, журналісти знайдуть більш дієву форму протесту, яка може перерости у другий Майдан. Журналісти — люди креативні...