Передплатити Підтримати

«Лялька – не забавка, а оберіг»


У Львові триває фестиваль «ETHNO’лялька-2014»

Три десятки майстрів-лялькарів з усієї України привезли свої кращі роботи у Львівський палац мистецтв. Будуарні ляльки, ляльки-мотанки, килимові ляльки — чого тільки немає на четвертому щорічному фестивалі «ETHNO’лялька». Вік майстрів — від 18 до 80 років. До експозиції відібрані ті роботи, що передають українські традиції, міфологію, мотиви українських народних казок. Триватиме фестиваль до 12 травня.

«Казкові «Сіріни» приїхали до нас аж з Херсона, — куратор виставки Ірина Сорока показує чарівних птахів з жіночими обличчями. — Он та колоритна парочка кумів — з Ірпеня, це робота відомої лялькарки Оксани Цюпи. А ті, що висять на стіні, — килимові ляльки з Кіровограда, їх вигадала і запатентувала Олександра Пренко. Якщо візьмете до рук ганчір’яну “ляльку з вибійкою”, вона вмить забряжчить, бо в голівці має горішок, начинений зерном. Найширше представлено роботи із західних регіонів — Львівщини та Тернопільщини. Фестиваль, незважаючи на ситуацію в країні, добре розкриває географію українського лялькарства: є майстри з Київщини, Чернігівщини, Дніпропетровська, Кривого Рогу, Полтави. Кількість авторів цьогоріч менша, ніж зазвичай — усього 33 майстри. Кожен виставив на експозицію від 3 до 15 робіт».

Біля входу в експозиційну залу — “Біла панночка” неймовірної краси. Уся в пастельних тонах: вінок, коси, намисто, сорочка, свитка. Робота тонка, одяг розшитий стрічками та мереживом, крихітні черевички зав’язуються на шнурівку. “Біла панночка” — будуарна лялька без шарнірної основи всередині, її завдання — цілими днями просиджувати в подушках і прикрашати собою покої господарів. Панночка одна з найдорожчих ляльок на виставці, вартість красуні перевищує 4 тис. гривень. Іншу ляльку на фестивалі можна придбати й за 30 гривень.

Особливе місце на фестивалі займають ляльки-мотанки. “Лялька може бути не тільки забавкою чи прикрасою, а й оберегом, — каже львівська майстриня Ірина Бердаль-Шевчик. — Мотанки, що в парі, називаються “нерозлучниками”, їх у день весілля молодятам дарують. За традиціями мотанка у вінку символізує юну, незаміжню дівчину, лялька з немовлям у руках — материнство. Каркас такої ляльки-мотанки робиться за годину, набагато більше часу іде на створення одягу та аксесуарів”.

Олена ГУТИК. Фото автора