Передплатити Підтримати

Іцхак взяв за дружину Рівку... Вже уп’яте


Фінальним акордом V Міжнародного фестивалю єврейської музики стало театралізоване дійство «Єврейське весілля в Галичині»

Цього року Міжнародний фестиваль єврейської музики LvivKlezFest відбувся у Львові вже вп’яте і тривав понад місяць — від 27 липня. Завершальним акордом музично-фольклорного свята стали театралізоване дійство “Єврейське весілля в Галичині” і гала-концерт “Мазл тов!” (“Щасти!”), які відбулися у неділю, 1 вересня. Організатори фестивалю — Всеукраїнський єврейський благодійний фонд “Хесед-Ар’є” за підтримки Львівської міської ради та низки дипломатичних, культурних, громадських організацій і підприємців. Попри те, що останній день фесту збігся із Днем знань, глядачів не бракувало.

Традиційно ПЕРШІ АКОРДИ єврейського весілля пролунали на площі Ринок, біля фонтана “Діана”. Тут подружки (актриси театру “Дебют”) одягали і прикрашали наречену Рівку, співали їй сумних прощальних пісень. У той час “чоловіча частина” весільного шоу брала участь у більш прагматичній церемонії — узгоджували деталі весільного контракту і підписували його. Дійство відбувалося на балконі “Чорної кам’яниці” на площі Ринок. “Зараз в Україні стало модно підписувати весільні контракти, а у нас, євреїв, споконвіку без цього контракту — ктуби — не обходилася жодна весільна церемонія, — розповіла керівник общинних програм фонду “Хесед-Ар’є” Діна Євшина. — Батьки молодят довго торгувалися, та нарешті дійшли згоди, а потім символічно розбили тарілку, цим самим засвідчивши невідворотність контракту. До весілля молоді зустрічались лише п’ять разів, за тиждень до весілля не бачилися, а за день до весілля дотримувалися строгого посту”.

Та ось весільний контракт підписано, його оголосили з балкона усім глядачам, і для молодих настала лірична хвилина — вони кружляють у танці. Наречений покриває голову своєї коханої весільним вельоном, тим самим символізуючи, що захищатиме її все життя. А далі весільна процесія охопила всю площу Ринок. Адже гості хотіли і потанцювати, і розважитися. Тож біля кожного фонтана на площі усі охочі могли долучитися до танцювальних майстер-класів, поводити запальну хору і сфотографуватися. Танцювальна процесія просувалася до вулиці Староєврейської, де традиційно розкинулося Свято вулиці. Тут “запрацювали” різноманітні єврейські майстерні та магазинчики — ательє модистки і фотографа, контора нотаріуса, майстерня фризієра, бібліотека...

А молодята із весільним почтом тим часом уже стояли на сцені на площі Арсенальній. Тут відбулася урочиста шлюбна церемонія — хупа. Молоді стоять під спеціальним навісом — хупою — яка символізує їхній майбутній дім. Було урочисто оголошено, що Іцхак, син Йосі Кацмана, наречений, сказав Рівці, доньці Янкеля: “Цією обручкою я посвячую тебе в свої жінки за законом Мойсея та Їзраїля”. Не забули і про матеріальне — оголосили, що посаг молодої становив 200 польських злотих, таку ж суму додав і молодий, разом 400 злотих. Далі по колу розпили весільний кубок і голосно крикнули: “Мазл тов!”. А далі — танцюють усі! У гала-концерті взяли участь клезмерські ансамблі з Австрії, Великої Британії, Ізраїлю, Латвії, Молдови, Німеччини, Польщі, Росії і України. “Дуже незвично, колоритно і цікаво, — ділиться враженнями з “ВЗ” львів’янка Надія Мелешко. — Бажано б такі національні свята робити частіше, і не тільки євреям, а й іншим національним громадам”.

Фото Тетяни ГРИГОР’ЄВОЇ

Ще більше новин від «Високого Замку»?
Долучайтеся до нас у Telegram