Етнокалендар із працівницями служби з надзвичайних ситуацій


Жінки не мистецьких професій знялися у старовинних народних костюмах у “Буковинському календарі”.

У Чернівцях презентували етнокалендар, на сторінках якого – працівниці Управління державної служби з надзвичайних ситуацій в Чернівецькій області. Проект створений на основі приватної колекції старожитностей директора Учбово-методичного центру культури Буковини,  заслуженого діяча мистецтв України Миколи Шкрібляка. Микола Миколайович – один із небагатьох етнографів в Україні, чия колекція є відкритою, тобто він охоче надає свої костюми для різних виставок та проектів.

Одночасно із презентацією календаря відбулося  і відкриття виставки портретів героїнь етнокалендаря. У фотосесії взяли участь 24 працівниці служби з надзвичайних ситуацій.

Презентований етнокалендар – це не лише фотосесія чарівних пань.Це проект, який має на меті також  розповісти про головне свято чи ритуальну пору того чи іншого місяця.  За концепцією, у календарі на кожному фото по дві жінки, з атрибутами, які передають сюжет головної пори того чи іншого місця. Наприклад, на квітневому фото – героїні з кошиком з писанками, на липневому – з вінком (свято Купала), на вересневому – з калачами (осінь – пора весіль)…

- Для нас було важливо не просто зробити фото, а показати образ – образ жінки, образ, так би мовити,  місяця, - розповів фотограф Ігор Павчак. - Тому Микола Миколайович у цьому проекті є не тільки етнограф, а  й стиліст, який до кожного фото підбирав образи і деталі”.

Зйомки до етнокалендаря проходили в майстерні-світлиці народних ремесел та декоративного мистецтва Учбово-методичного центру культури Буковини. Календар є двомовним, містить українську та англійську версії. Кожна із світлин супроводжується  короткою літературно-етнографічною замальовкою про представлене свято чи ритуальну пору.

"Буковинський календар"- це частина масштабного проекту Учбово-методичного центру культури Буковини "Краса народної ноші".

- У народному одязі ми подивилися на себе по-іншому- розповіла Тереза Дяків, автор ідеї проекту, працівниця Управління державної служби з надзвичайних ситуацій в Чернівецькій області. -  Народні костюми дійсно відкривають жінку, її красу, характер. Ми казали одна одній: “Дівчата, дивіться, що з нами робить народний костюм”.

 

Наталія ФЕЩУК

Фото автора