«Троянда пустелі»


Перед виставкою аденіуми викопують із землі і підвішують під спеціальними навісами.

На балконі в Ярослава Смейка — велика колекція аденіумів. Цю квітку ще називають «трояндою пустелі». Спеціально для цих квітів колекціонер встановив підлогу з обігрівом, аби квітам було тепло. Балкон, який засклив, щільно заставлений вазонами з квітами. Для економії місця пан Ярослав садить їх у квадратні горщики. Тут квіти різноманітних кольорів і відтінків — рожеві, червоні, жовті…

Аденіум - ефектна квітка. Їй навіть Стінг присвятив пісню. Вона з родини сукулентних, яка збирає вологу у стеблі. У лютому на стовбурі аденіума починають зав’язуватися бутони, які розквітають навесні. На зиму аденіумам дають відпочити, набратися сил.

Аденіуми у природі ростуть у Саудівській Аравії у пустелі і напівпустелі. У період посухи рослина скидає листя, коли починаються опади, навесні, бурхливо росте. «Квіти надзвичайно оригінальні, - із захопленням розповідає про них Ярослав Смейко. — У природі їх понад 50 видів. Селекціонери ж виводять махрові й немахрові, різних кольорів — від білих до темно-фіо­летових, аж чорних. Найбільше селекцією займаються у Таїланді, В’єтнамі, Індії, Тайвані. Звідси через Німеччину потрапляють до нас».

Свою першу “троянду пустелі” пан Ярослав отримав у подарунок 1991 року. Цей аденіум ріс у природі. Придбали його у Німеччині. До того часу колекціонер розводив кактуси - хобі зі шкільних років. Однак із часом аденіуми перемогли. Ярослав Смейко має одну з найбільших колекцій цих квітів в Україні. Обмінюється своїми квітами з іншими колекціонерами. Аденіуми можна придбати по 30-40 доларів, а маленькі — і по 200 грн.

«До кожної квітки має бути свій підхід, - ділиться досвідом, - аденіуми люблять пухкий ґрунт. Не завжди їм підходить той, що продають на базарі, тому роблю сам, а також купую імпортний - той перевірений і підходить». Температура має бути не нижчою за 15 градусів.

Аденіумам дають відпочити взимку. А для того, аби підготувати рослини до виставок їх викопують з горщика і підвішують під спеціальними навісами на місяць-два, залежно від того, скільки для якої квітки потрібно. Так відпочивають, не ростуть, скидають листя. Перед виставкою їм обрізують коріння, садять у плоскі чаші. Через деякий час рослина буйно квітне і тішить око своєю красою.

Фото Ярослава СМЕЙКА