У Чернівцях згадують загиблих під час Голокосту


До міста приїхали нащадки місцевих євреїв.

Більшість із них народилися або в  гетто, або ж вже в Ізраїлі, і ні української, ні російської мови не знають.Чи не щороку в цей час на Буковину приїжджає багато туристів з Ізраїлю та інших країн, і більшість із них вперше ступає на землю своїх предків.

“Колишніх чернівчан не буває, тому ласкаво просимо додому”, - сказав Чернівецький міський голова Олексій Каспрук під час мітингу із вшанування загиблих під час Голокосту, що розпочався на Театральній площі міста  До Чернівців також приїхав відомий український громадський діяч і дисидент єврейського походження, член рад Європейської Ради єврейських общин, Європейського і Світового єврейських конгресів Йосиф Зісельс.

Місце на Театральній площі вибране не випадково, бо поруч не лише театр, а й  розташований Єврейський народний дім, звідки  у липні 1941 року фашистські окупанти відіслали на розстріл керівництво чернівецької єврейської громади.

Серед гостей з Ізраїлю — Фріда Розін, від пекучого сонця її рятує капелюшок та рожева парасоля. Жінка приїхала із міста Хайфа. Вона вперше відвідала Чернівці, звідки її батько. Фріда розповідає, що вона народилася у гетто в місті Ямпіль Вінницької області. До слова, за історичними даними, станом на 1 вересня 1943 року в Ямполі залишалося  156 бесарабських та   348 буковинських євреїв. Жінка додає, що її батьки після гетто жили в Румунії, а відтак виїхали до Ізраїля. Єврейка каже,  що зараз вона разом з туристичною групою кілька днів проведуть в Україні та  Румунії, аби відвідати знакові місця, пов’язані із єврейською історією. 

Нацисти виселяли чернівецьких  євреїв по гетто і таборах. І  розстрілювали неподалік річки Прут - вчителів лікарів, професорів,  рабинів На тому місці ( а це с. Біла одразу біля Чернівців) сьогодні стоїть пам’ятний знак.

Із прапорами України та Ізраїлю нащадки чернівецьких євреїв пройшлися центром міста. Згодом вирушили спочатку до пам’ятного знаку на березі річки Прут. На тому місці у липні 1941 року було розстріляно майже  400 євреїв — жителів Чернівців. Згодом євреї з-за кордону  вшанували загиблих на єврейському цвинтарі, що на вул. Зеленій, біля братської могили, де поховано 630 євреїв — мирних мешканців, жертв фашизму.​

Щодо історії  чернівецького гетто, то воно  було створене окупаційною владою у жовтні 1941 року і розташовувалось в районі нинішньої вулиці  Сагайдачного. На цій території до війни мешкало 5 тисяч людей, а сюди зігнали вдесятеро більше чернівчан єврейської національності.  Гетто обнесли дерев’яним парканом з колючим дротом, його охороняли військові та поліція. У 1941-1942 роках більшість людей у товарних вагонах вивезли у концтабори у Трансністрію, де значна частина з них загинула…

Фото автора