Поляки відновили крипту у чернівецькому костелі


Тепер туди зможуть заходити туристи. Місце, де поховані польські солдати,  урочисто відкрили і освятили цими вихідними.

Сам єзуїтський костел Найсвятішого Серця Ісуса зараз не діючий, на його реставрацію потрібні великі кошти. Однак стараннями парафіян та небайдужих чернівчан у храмі вже розібрано всі перегородки, які тут були зведені для потреб архіву, який розміщувався у цих стінах роки. Зараз у святині відбуваються час від часу різні мистецькі заходи, і раз на рік на своє храмове свято, громада костелу та гості моляться тут на Святій Месі. Цього разу тут ще й урочисто відкрили та освятили гробницю (чи крипту), де поховані польські легіонери часів Першої Світової війни. Історично так склалося, що поховані саме у підземеллі костелу. Поляки відновили крипту, показуючи, як треба шанувати свою історію і своїх героїв…

 Разом із чернівчанами в урочистостях взяли участь Генконсул Республіки Польща у Вінниці Томаш Олейнічак, голова Чернівецької ОДА Олександр Фищук,  гості з Польщі, зокрема  пані Вєслава Голік,  яка дбає про могили польських солдат в Україні. Прибуло і кілька військових з Польщі, троє з яких були одягнені у форму, в якій воювали полеглі поляки.

Праця з відовлення крипти була профінансована з фундації Міністерства культури і національної спадщини  Республіки Польща. Вхід у крипту знаходиться при вході у храм. Час від часу костел є відчиненим, отож сюди й так часто заходить багато туристів.

На адресу парафії Найсвятішого Серця Ісуса надійшов, зокрема, і лист від віце-президента Ради міністрів Республіки Польща, міністра культури та національної спадщини Пйотра Глінскі, де, серед іншого, значиться:

“Вічний спочинок знайшли тут 60 солдат. Вони полягли в боях Першої Світової війни, і назавжди залишилися для нас безіменними, бо не вдалося встановити їхніх прізвищ. Легіонери виконували патріотичний обов’язок, мріючи про вільну країну, якої тоді не існувало на політичній карті Європи. Але вона існувала в їхніх серцях, і свідчення цьому — їхня служба в II Бригаді Легіонів Польських під керівництвом полковника Йосефа Галлера. Спочатку вони всі були поховані в Раранчі на цвинтарі у загальній могилі (нині це село Рідківці Новоселицького району — авт.).  У 1923 і 27 роках була проведена ексгумація могил, і поховання були перенесені на цвинтар у Львові, і на цвинтар у Кракові. В часі праць вони були перезахоронені в костелі в Чернівцях, і частина з них залишилася тут досі».

Фото автора