Передплатити Підтримати

«Кожна лялька чимось схожа на свого автора»


У галереї «Велес» можна поринути у казковий світ персонажів Андерсена.

Давнє мистецтво авторської ляльки стало модним трендом. Уже традиційно у місті Лева проходить фестиваль “Ляльковий світ” — цього року вдев’яте. Півсотні авторів презентували до тисячі ляльок. В арт-салоні “Велес” з ініціативи Львівського клубу лялькарів LADin club відкрилася виставка «Казки Андерсена: ляльки та акварелі». Тут можна побачити твори десяти лялькарок, які відтворили 23 персонажі з 15-ти казок.

Експозицію відкриває велика скульптура “винуватця свята” — Ганса Крістіана Андерсена. Казкар сидить на подіумі у кріслі і тримає в руках книжечку, очі замріяно підняв угору. Автор композиції Катерина Кирилова — за фахом журналіст, але вісім років тому відкрила для себе авторську ляльку, і сьогодні вона пізнаваний майстер.

Ось прийшла родина із двома малими дітьми. Атмосфера настільки камерна і затишна, що одне дитятко... одразу заснуло. А друге разом із батьками із зацікавленням роздивляється не тільки ляльок, а й акварелі на казкову тематику авторства Мар’яни Томин і книжки із казками Андерсена.

“Думали, чи відкриватися нам на свята, і не прогадали — маємо аншлаг, — розповідає “ВЗ” консультант галереї “Велес” Анастасія. — Багато туристів. Кожен заходить і каже: “Ми давно таких світлих емоцій не отримували!”. Багато приходять із дітьми. Лялька — це здебільшого дівчачий світ, але дорослі чоловіки теж сюди заходять і роздивляються із задоволенням. Моє спостереження — кожна лялька чимось схожа на свого автора.  Бо у кожну роботу автор вкладає багато душі”.

Майстрині, які займаються авторською лялькою, кажуть, що на цьому бізнесу не зробиш. Це — справжній відпочинок і свято для душі. Одразу видно, що кожна робота тут випещена, значення має навіть найменша деталь. Лялькар — це скульптор, гример, перукар, модельєр і швачка в одній особі. Для передачі художнього образу тут прискіпливо підбираються тканини, кольори, відтінки. Наприклад, у “Золотого хлопчика” Ольги Будищевої у черевці вмонтована мініатюрна скрипочка, прикрашена стразами. За дизайном скульптурка нагадує класичну порцелянову ляльку, хоча виготовлена вона із flumo — рідкого пластику, який застигає у спеціальних формах.