Передплатити Підтримати

«Дарують і поламані ляльки. Реставрую їх, знаходжу ручки-ніжки»


Киянин зібрав понад три тисячі порцелянових ляльок.Фото з архіву Леоніда Соколова

Леонід Соколов має три звання кандидата в майстри спорту: з кульової стрільби, академічного веслування, шосейних гонок, очолює благодійний фонд «Серце 

до серця» та захоплюється яхтингом. Однак найбільша пристрасть чоловіка — порцелянові ляльки. Його унікальна колекція налічує понад три тисячі ляльок, різних за розмірами.

Захоплення виникло ще у 1987 році з народженням старшої донечки.

«Коли Наталії було шість місяців, побачив на розкладці гарненьку порцелянову кирпату ляльку, - розповідає пан Леонід кореспонденту «ВЗ». - Хоч була не нова, вирішив купити. Дуже сподобалася. Досі стоїть у кімнаті дочки. Її не виставляю, бо перша. А збирати ляльки почав, коли народилася друга доч­ка. Дітям не забороняв ними бавитися. Спочатку купував донькам ляльки сам, а згодом, коли партнери по благодійності дізнавались про моє захоплення, почали їх дарувати. Так зростала колекція. Більша частина з них - не антикварні, а ігрові, якими можна бавитися.

- Чому саме порцелянові ляльки?

- Це одна з можливостей донести дітям красу. Якщо дитина змалку бачить цю красу, виховується в такому естетичному середовищі, то неодмінно виросте доброю.

- Яка лялька найдорожча?

- Не стільки матеріально, скільки найдорожчі для серця. Перша — яку придбав для першої доньки. Це сімейна реліквія нашої родини.

- З яких країн привозите експонати?

- З Австрії, Німеччини, Італії, Франції, Нідерландів та інших країн Західної Європи. Є колекція народностей Італії. Маю ляльки з Японії, Китаю, Індії.

- У вашій колекції понад три тисячі ляльок. Це, напевно, світовий рекорд?

- Не знаю, як світовий, але, думаю, колекція одна з найбільших у Європі. До того ж, перш ніж реєструвати рекорд, колекцію треба упорядкувати, до чого руки не доходять за браком часу.

- Де ж ви їх зберігаєте?

- Колекція ляльок, зібрана за тридцять років, зрозуміло, займає багато місця, тому виходом є експозиції. Виручає те, що багато музеїв зацікавлені в таких експонатах і надають для них свої зали.

- Добираєте іграшки за певними критеріями?

- Мені цікава будь-яка керамічна лялька. Головне, щоб відчувалася рука автора — у рисах обличчя, мереживі на платтячках, аксесуарах. Ляльки є ігрові й колекційні. Останні більш витончені, це — філігранна робота. Намиста й інші аксесуари такі ж, як у людей. Одна лялька — у рожевому пеньюарі. Є зимова серія — у шубах, пальтах, шапках, із муфточками. Буває, дарують ляльок із відбитою рукою чи ногою. Головне, щоб збереглися риси обличчя і дух епохи. Реставрую їх, підшуковую ніжки, ручки.

- Чи є серед них казкові герої?

- Так, і чимало: Попелюшка, Червона Шапочка, Снігова Королева, Бармалій, Маленький Мук, вертеп із Піноккіо, Карабасом-Барабасом, П’єро, Мальвіною. Є пупси, кілька наречених, учителька, школярка, виготовлена наприкінці ХІХ століття. Нещодавно подарували пару — Гаррі Поттера і Герміону — десь по півметра. Найменша лялечка у моїй колекції — 4 сантиметри, найбільша — білява німкеня — 70.