У Чернівцях розпочався фестиваль “Meridian Czernowitz”


Він триватиме три дні, і на ньому Сергій Жадан та Андрій Любка презентуватимуть нові книги, художник Олександр Ройтбурд представить власну виставку, а молоді поети читатимуть вірші у найрізноманішніших локаціях міста.

Не встиг поетичний  фестиваль офіційно відкритися, як інтернет заполонило нове фото Сергія Жадана, яке він зробив, приїхавши у  Чернівці на фестиваль. Відомий сучасний поет на своїй сторінці у Фейсбук опублікував світлину  з готелю “Буковина”, де він стоїть біля дверей іменного номера Іво Бобула. Жадан фото підписав так: “Дорогі брати і сестри в Чернівцях. Брами відчинено, замки зірвано, Меридіан Черновіц починається!”

Інтернет-видання швидко підхопило цей пост із заголовками “Жадан відвідав скандальний номер Іво Бобула”. Як відомо, раніше спортсмен Василь Вірастюк в інтернеті виклав фото з цього готельного номера і посміявся над ним, що дуже образило самого Іво Бобула. Отож тепер цей готельний іменний номер такий у тренді.

А тим часом на фестивалі   “Meridian Czernowitz” урочисто привітали всіх гостей та учасників. Поетичні читання розпочали автори із Німеччини та Швейцарії. До слова, швейцарські поети свої вірші читали у відділенні оновленого Чернівецького поштамту.

Фестиваль триватиме у місті Че (так молодь часто називає Чернівці)  три дні -  з 9 по 11 вересня. На нього приїхали майже  30 поетів з Німеччини, Швейцарії, Австрії, Ізраїлю, Румунії, Великобританії та України. Серед них -  Катя Петровська, Естер Кінскі,  Юрій Андрухович, Сергій Жадан, Ігор Померанцев, Олександр Ройтбурд, Андрій Любка, Артем Полежака, Ірина Цілик … Однією з центральних тем фестивалю буде відзначення 75-ої річниці трагедії у Бабиному Яру.

Відомого одеського художника Олександр Ройтбурда ми зустріли під час його прогулянки центром Чернівців. Як виявилося, він вперше у столиці Буковини. У Чернівцях він представить виставку “Графіка, це ілюстрації до книжки Сергія Жадана “Тамплієри”.

Сама презентація “Тамплієрів” відбудеться у суботу ввечері у недіючому і занедбаному єзуїтському костелі Найсвятішого Серця Ісуса. Там Жадан читатиме вірші з книги. 

Друком нова поетична збірка Жадана вийшла нещодавно. Ілюстрації до неї зробив одеський художник Олександр Ройтбурд. За словами автора, до книги увійшли тексти, написані протягом останнього року.  «Тамплієри» —  це 39 віршів про війну, яку ніхто не оголошував, про біль, із яким ніхто не може впоратися, про любов, від якої ніхто не може відмовитися, та надію, на якій усе тримається, каже письменник.

Серед фестивальних родзинок —  презентація нової книжки Андрія  Любки «Кімната для печалі». Це збірка сюжетно не пов’язаних між собою оповідань, які, пронизує ностальгія та меланголія, зазначає атвор. А також презентація книжки німецької авторки українського походження Каті Петровської “Мабуть Естер”. Ця книга піднімає  проблему Голокосту, що був учинений німецьким нацизмом на українських теренах, зокрема в одному з київських урочищ,  відомому як Бабин Яр.