Звичаї та танці на полотні


Львівське подружжя увіковічнює українські обряди

Гуцульський колорит, яскраві костюми та барвисті народні обряди — все це зображує у своїх картинах львівське подружжя Роман та Надія Федини. Пара вивчає народні строї і обряди, аби потім перенести їх на полотно. «Навіть важко сказати, скільки часу створювались ці картини, доречно сказати — в процесі життя», - наголошує пан Роман.

Стіни Музею етнографії, що в самому центрі міста, на площі Ринок, роблять ніби невеликий експрес-екскурс святами та традиціями українців. Крім того, пара ілюструє і народні пісні та забави. “Особливо нас захопило багатство колористичного світу Гуцульщини”, - каже подружжя. За їхніми словами, найбільшу увагу приділили енергетиці та динаміці гуцулів.

Утім, подружжя вдалося і до інших етнорегіонів Західної України. У такий спосіб художники хочуть зберегти і дати друге життя народним традиціям. “Ми не збираємось зупинятися та хочемо продовжувати відтворювати звичаї та обряди. З часом все трохи забувається, молодь менше цікавиться, тому хочеться залишити якомога більше суто українського на полотні. Варто було йти все життя до таких картин”, - каже художник. Федини тішаться, що їхні роботи популярні не лише в Україні, а й за кордоном.

Роман та Надія разом уже близько 30 років. “Працюємо над кожною роботою в чотири руки”, - сміються митці. А от нащадки продовжувати справу батьків не захотіли, причина цього — лихі 90-ті. «Якщо чесно, вони просто злякалися. У 90-ті художникам було дуже страшно і складно, тому вони не захотіли, мовляв, навіщо вам ще художники, ви й самі ледве дихаєте», - розповідають. Хоч подружжя і творить у досить незвичайній техніці, однак проводити майстер-класи та відкривати школу не планують: “Це буде якийсь сурогат. Неможливо навчити так, як можеш ти. Людина має досягати і творити сама”, - наголошує Надія Федина. Виставка триватиме до кінця літа.