І собача буда, як хатинка-мальованка...


У польському селі Залип’є збереглася традиція розфарбовувати будинки.

Кияни пишаються музеєм народної архітектури Пирогово, львів’яни — Шевченківським гаєм. І там, і там можна побачити старовинні українські хатини з рушниками-вишиванками, старими ліжками і розписами-мальованками, як великоднє яйце. В Україні — це музеї просто неба, а от польське село Залип’є, що за 70 кілометрів від Кракова, унікальне тим, що розмальовані будинки тут збереглися не лише як експонати. Залип’янці продовжуютть багаторічну традицію, щедро декоруючи хатинкиі господарські прибудови.

Традиція прикрашати будинки не лише зовні, а й всередині, тягнеться з ХІХ століття, коли старомодні печі замінили новими з трубами. Через невідповідність розміру отвору між димарем печей і стелею сажа зачорнювала стіни. Господині вирішили їх зафарбовувати вапном. А той, хто був наділений талантом і фантазією, ще й малював квіти на білому вапняному тлі. Замість рушників-вишиванок польські жінки квітковими мальованими гірляндами прикрашали фотографії, віконні рами і двері. Поволі малюнки “перекочували” на зовнішні стіни будинків і господарських прибудов — колодязі, стайні і навіть на собачі буди. Для фарб використовували глину, сажу і вапно. Клейкими складниками виступали молоко, цукор і білки курячого яйця. Пензлики майстрували з кінського і навіть людського волосся та зі шкіри.

Найвідомішою місцевою художницею була Феліція Цурилова (померла у 1974 році. - Г. Я.). Після смерті майстрині її трикімнатний будинок став музеєм.

У першу неділю після свята Тіла Христового (Римо-католицька церква відзначає цей празник після Святої Трійці. - Г. Я.) у Залип’ї відбувається конкурс-фестиваль?“Мальована хата”. Вперше його провели у 1948 році.

Редакція “Високого Замку” дякує туристичній фірмі “Карпатія-Галич-Тур” за організацію цікавої подорожі.