Президент підписав закон щодо «Дія City»: ІТ-фахівці були проти

  • 11.08.2021, 18:30
  • 674

Президент Володимир Зеленський підписав закон "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні" № 1667-ІХ, проти якого були представники ІТ-індустрії України

Про це повідомила пресслужба Офісу президента.

«Закон має створити сприятливі умови для ведення інноваційного бізнесу в Україні, розбудови цифрової інфраструктури, залучення інвестицій і талановитих фахівців», — йдеться в повідомленні.

Для стимулювання розвитку цифрової економіки документ запроваджує правовий режим «Дія Сіті» та визначає організаційні, правові й фінансові засади його функціонування. Цей правовий режим передбачає спеціальні умови оподаткування, які будуть визначені Податковим кодексом України. Відповідний законопроект наразі опрацьовується у Верховній Раді на виконання завдань, визначених в Указі Президента № 371 «Про заходи щодо створення сприятливих умов для розвитку IT-індустрії в Україні».

Спеціальні умови оподаткування застосовуватимуться до компаній — резидентів «Дія Сіті». Стати таким резидентом може юридична особа, зареєстрована на території України, яка відповідає низці вимог, вказаних у документі.

Статус резидента «Дія Сіті» надає уповноважений центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері цифрової економіки. Закон визначає питання, пов’язані з набуттям та втратою цього статусу.

Інформація про компанії, що мають або перебували у статусі резидента «Дія Сіті», міститься в електронному реєстрі «Дія Сіті», який є відкритим та оприлюднюється в мережі Інтернет.

Також закон містить норми, пов’язані з тимчасовою непрацездатністю та соціальними гарантіями для гіг-спеціалістів, їхнім загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, а також правом інтелектуальної власності на об’єкт, створений у зв’язку з виконанням гіг-контракту.

За даними Мінцифри, закон визначає загальні засади функціонування спеціального режиму для IT:

  • свобода діяльності — всі резиденти мають право самостійно здійснювати господарську діяльність, а також обирати форми її організації та співпраці з третіми особами;
  • невтручання держави — передбачена норма про неприйнятність прямого чи опосередкованого примусу юридичних осіб до набуття статусу резидента «Дія City»;
  • презумпція правомірності діяльності резидентів;
  • стабільність — термін, упродовж якого держава гарантує ІТ-індустрії незмінність умов «Дія City», становить 25 років;
  • формальний характер процедури набуття статусу резидента.

Ці засади будуть поширюватися не лише на резидентів «Дія City», а й на всі ІТ-компанії.

Закон набирає чинності на наступний день після опублікування, крім пункту 9 частини четвертої статті 5 (віднесення діяльності постачальника послуг, пов’язаних з обігом віртуальних активів, до видів діяльності, здійснення яких стимулюється шляхом створення правового режиму «Дія Сіті»). Цей пункт набирає чинності через шість місяців з дня набрання чинності законом України, що визначає особливості правовідносин у сфері обігу віртуальних активів.

Варто зазначити, що далеко не всі ІТ-фахівці згодні з таким законом. У день його прийняття під Верховною Радою пройшла акція, яка була спрямована проти запуску «Дія.Сіті».

ІТ-фахівці наполягали, що законопроєкт щодо запуску «Дія.Сіті» не є вирішенням проблеми, а лише створює ще більші проблеми на майбутнє. Вони вимагали: відкликати чи ветувати законопроєкт № 4303; створити прозорі та недискримінаційні правила гри на ринку для всіх гравців, а не диференціювати ринок IT; чітко врегулювати питання з авторським правом у ІТ-сфері; захистити замовників ІТ-продуктів; захистити права ІТ-фахівців та компанії, тощо.

Читайте також: «Дія» скасувала запис на COVID-вакцинацію

Схожі новини