Передплата 2024 ВЗ

Грибна прем’єра року — дивакуваті сморжі

За кілограм цієї смакоти просять до 2 тисяч гривень

Затятим грибникам час шукати у комірках свої кошики і вирушати до весняного лісу. Там з’явилися перші у новому сезоні дари природи — химерні на вигляд сморжі. Окрім чудових смакових якостей, цей рідкісний (а тому дорогий) делікатес має ще одну користь: за свідченням травознаїв, позитивно впливає на самопочуття.

У красі сморжі поступаються боровикам, зате за смаком перевершують їх. Фото Світлани Заліської
У красі сморжі поступаються боровикам, зате за смаком перевершують їх. Фото Світлани Заліської

Найперше сморжі диву­ють незвичною «зморщеною» фор­мою — на білій ніж­ці коричнева конус­на головка, за своїм рельєфом чимось схожа на ядро во­лоського горіха. Во­дяться там, де во­логий ґрунт. Мій колега Михайло Тур­чин розповідав, що упродовж багатьох років збирав смор­жі у власному саду. Аби вони не перево­дилися, не косив між яблуньками траву, не згрібав листя.

Цього разу про свою грибну удачу розповіла нам онуч­ка лісника Світла­на Заліська. Йшла через ліс у гості до своєї мами — і натрапили на таке багат­ство. Колись його збирали й прекрас­но готували дідусь Микола із бабусею Ганною.

— Мені самій про­бувати сморжів ще не доводило­ся, зате мамі у ди­тинстві — пощасти­ло. Вона їх обожнює, каже, дуже смачні, — розповіла Світла­на автору цих ряд­ків. І переповіла ре­цепт приготування екзотичних грибів. — Сморжі відварюють десь з пів години, зціджують воду. На пательні тушкують цибульку і додають до неї відварені гри­би. Приправляють перцем, сіллю, кро­пом, часником і за­ливають сметаною. Тушкують все на не­великому вогні про­тягом 10−15 хвилин.

Сморжі є у меню престижних ресто­ранів, за смаком ця страва нагадує ви­шукано приготовлену курятину. Шанують ці гриби не лише гурма­ни, а й ті, хто має про­блеми зі здоров’ям. Їх споживання спри­яє очищенню крові, зміцненню імунітету, лікуванню очних хво­роб. Помічні сморжі за ревматизму, за­хворювання сугло­бів.

Така унікальність визначає високу вар­тість цих лісових уні­кумів. Інтернет ряс­ніє оголошеннями про гуртову закупів­лю сморжів. За кі­лограм цієї свіжини готові дати до 2000 грн. А один грибник із Львівщини кожен грам своїх сушених сморжів продає по чотири гривні.

Схожі новини