Грибна прем’єра року — дивакуваті сморжі
За кілограм цієї смакоти просять до 2 тисяч гривень
Затятим грибникам час шукати у комірках свої кошики і вирушати до весняного лісу. Там з’явилися перші у новому сезоні дари природи — химерні на вигляд сморжі. Окрім чудових смакових якостей, цей рідкісний (а тому дорогий) делікатес має ще одну користь: за свідченням травознаїв, позитивно впливає на самопочуття.
Найперше сморжі дивують незвичною «зморщеною» формою — на білій ніжці коричнева конусна головка, за своїм рельєфом чимось схожа на ядро волоського горіха. Водяться там, де вологий ґрунт. Мій колега Михайло Турчин розповідав, що упродовж багатьох років збирав сморжі у власному саду. Аби вони не переводилися, не косив між яблуньками траву, не згрібав листя.
Цього разу про свою грибну удачу розповіла нам онучка лісника Світлана Заліська. Йшла через ліс у гості до своєї мами — і натрапили на таке багатство. Колись його збирали й прекрасно готували дідусь Микола із бабусею Ганною.
— Мені самій пробувати сморжів ще не доводилося, зате мамі у дитинстві — пощастило. Вона їх обожнює, каже, дуже смачні, — розповіла Світлана автору цих рядків. І переповіла рецепт приготування екзотичних грибів. — Сморжі відварюють десь з пів години, зціджують воду. На пательні тушкують цибульку і додають до неї відварені гриби. Приправляють перцем, сіллю, кропом, часником і заливають сметаною. Тушкують все на невеликому вогні протягом 10−15 хвилин.
Сморжі є у меню престижних ресторанів, за смаком ця страва нагадує вишукано приготовлену курятину. Шанують ці гриби не лише гурмани, а й ті, хто має проблеми зі здоров’ям. Їх споживання сприяє очищенню крові, зміцненню імунітету, лікуванню очних хвороб. Помічні сморжі за ревматизму, захворювання суглобів.
Така унікальність визначає високу вартість цих лісових унікумів. Інтернет рясніє оголошеннями про гуртову закупівлю сморжів. За кілограм цієї свіжини готові дати до 2000 грн. А один грибник із Львівщини кожен грам своїх сушених сморжів продає по чотири гривні.