Ідеш у чиновники – приготуйся до іспиту з державної мови!
Через два місяці, 16 липня, в Україні розпочнуть проводити іспити на рівень володіння державною мовою
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь привітав рішення Шостого апеляційного адміністративного суду, який після розгляду апеляції Кабінету Міністрів визнав протиправною та скасував ухвалу Окружного адміністративного суду Києва щодо відміни нової редакції українського правопису. Відтак його норми, запроваджені урядом у 2019 році, діятимуть і надалі.
Скасувати новий український правопис (очевидно, не без підказки політично заанґажованих дорослих) вимагала… 12-річна школярка із Херсона Юлія Пиргас, інтереси якої представляв адвокат Дмитро Ільченко. Свої претензії дівчина мотивувала тим, що нові правила заважатимуть їй у майбутньому успішно скласти ЗНО. А ще неповнолітня переймалася тим, що новий правопис «спотворює», засмічує українську мову регіональними діалектами…
Експерти не виключають, що школярку використали у своїх цілях проросійські політичні сили, які противляться утвердженню української мови.
Тим часом Тарас Кремінь закликав співвітчизників, зокрема потенційних державних службовців, «вдосконалювати мовні компетентності». Нагадування цілком актуальне — з огляду на те, що через два місяці, 16 липня, в Україні розпочнуть проводити іспити на рівень володіння державною мовою. Процедура торкнеться тих, хто прагне обійняти державні посади і набути громадянство України. Проведення таких іспитів прописано у Законі «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
І ще одне доповнення до порушеної теми. Із того ж таки 16 липня 2021 року починає діяти вимога згаданого закону (ст. 26) про те, що на прилавках книжкових крамниць не менше 50% книг повинні бути українською мовою. Про це нагадало Держкомтелерадіо, закликавши «безумовно» виконувати цю вимогу. У книговидавців і книгопродавців є час підготуватися до запровадження прописаних правил. За їх порушення передбачено фінансові санкції. Щоправда, штрафувати почнуть аж через рік…