Передплата 2024 «Добре здоров’я»

Унікальний вітраж є водночас стелею і підлогою

У будинку на вулиці Левицького, 26, що у центрі міста, відновили унікальний вітраж, який водночас є стелею і підлогою

Реставраторка Марія Шумська-Барвінок не чула, чи такі вітражі є в інших львівських будинках. Фото з відкритих джерел
Реставраторка Марія Шумська-Барвінок не чула, чи такі вітражі є в інших львівських будинках. Фото з відкритих джерел

Вітражний купол був спроєктований разом з будинком понад сто років тому. Працювала над вітражем львівська реставраторка Марія Шумська-Барвінок.

Вітраж — це стеля над холом пер­шого поверху та підлога кварти­ри другого. Як розповіла жур­налісту «ВЗ» пані Марія, вітраж був в аварійному стані, прогинався і будь-якої миті міг упасти. «Господарі квар­тири, де розташований цей вітраж, робили ремонт. Коли усі роботи за­вершили, тоді вітраж і встановили. Я працювала над ним два місяці. Коли відчистила його від багаторічного шару пилу, виявилося, що вітраж на­стільки прозорий, що знизу було би видно все, що діється у квартирі. Тому я зверху на вітраж поклала безбарвне скло, яке має трохи фактури. На під­лозі — гартоване скло, тож по ньому можна ходити».

Свого часу комунальники нижню частину забілили разом зі стіною. А мешканці пригадали, що 2012 року вітраж під виглядом реставрації на­магалися викрасти… Реставратор­ка, коли вітраж чистила, знайшла навіть недопалки радянських цига­рок «Космос».

Зі слів пані Марії, відновлення ві­тражу замовив і оплатив власник квартири, в якій він розташований. Реставраторка навчалася у Львів­ській академії мистецтв, а також ви­вчала вітражну справу у польському Кракові. Зараз пані Марія працює над вітражною стелею у Львівсько­му ляльковому театрі.

Схожі новини