Передплата 2024 «Добра кухня»

Науковці припускають наявність "свідомості" у квасолі

  • 08.01.2021, 16:35
  • 840

Дослідники вважають, що теоретично рослини, зокрема квасоля, можуть мати певний вид "свідомості", оскільки вони адаптуються до різних умов навколишнього середовища та можуть цілеспрямовано змінювати напрямок свого росту

Як пише The Guardian, останні дослідження вчених показують, що квасоля може бути більш розумною рослиною, ніж вважалося раніше. Науковець Пако Кальво з лабораторій мінімального інтелекту Університету Мерсії в Іспанії створив експеримент, щоб дізнатися, чи може квасоля цілеспрямовано шукати точку опори для свого подальшого росту.

Разом із науковцем Вісенте Раджею з Інституту філософії в Лондоні, Пако зняв на відеокамеру процес росту та поведінку 20 видів гірської квасолі, які росли поряд з іншими опорними рослинами та без них. Учені помітили, що квасоля, яка мала поряд із собою опору, росла більш контрольовано та передбачувано.

«Ми побачили ознаки складної поведінки, єдина відмінність полягає в тому, що вона не ґрунтується на нейронах, як у людей. Поведінка квасолі була цілеспрямованою та гнучкою», — сказав Кальво.

За словами дослідника Ріка Карбана, який вивчає комунікацію рослин в Каліфорнійському університеті в Девісі, понад століття вчені знали, що рослини відчувають аспекти навколишнього середовища і реагують на них.

«Розуміння того, як рослини роблять це (адаптуються до навколишнього середовища — ред.), є активною областю поточних досліджень. Незалежно від того, чи розглядаєте ви ці процеси як розум або інтелект, усе повністю залежить від того, як вибрати визначення цих термінів», — додав він.

Читайте також: Рослини поглинають все менше вуглекислого газу: дослідження

Кальво визнає, що його експеримент практично не доводить ні наявність намірів у квасолі, тобто цілеспрямованих рухів, ні свідомості. Однак теоретично, за його словами, рослини можуть мати так звану «свідомість», яка виникає внаслідок зв'язків між судинними системами рослин і їх меристемами — ділянками недиференційованих клітин, які діляться в їх коренях і верхівках пагонів, а також в основі листя.

В окремій статті Кальво і його колеги виклали теорію свідомості рослин, засновану на теорії інтегрованої інформації (IIT), яка стверджує, що можна визначити рівень свідомості людини або будь-якої системи за складністю взаємодій між його окремими частинами.

Однак інші науковці спростовують подібні твердження. ІІТ заснований на припущенні, що все матеріальне має елемент свідомості, навіть неживі складні системи. Науковець Джон Маллатт із Вашингтонського університету вважає, що твердження про наявність «розуму у рослин» вводить в оману і може призвести до того, що наукове фінансування буде скероване у неправильне русло.

Схожі новини