Бібліотека Ватикану звернулася до фірми з кіберзахисту: книгозбірні погрожують

Як передає Суспільне, своє рішення звернутися до штучного інтелекту бібліотека пояснила також своїм бажанням зберегти довіру читачів до оцифрованих записів її «історичних скарбів». Зокрема у бібліотеці знаходиться найстаріша копія Біблії, малюнки і твори Мікеланджело і Галілея.
За словами директора з інформаційних технологій Манліо Мічелі, бібліотека стикається в середньому із сотнею погроз на місяць з моменту початку оцифровки своєї колекції у 2012 році.
«Ми не можемо ігнорувати те, що наша цифрова інфраструктура цікава хакерам. У разі успішної атаки колекція може бути вкрадена, оброблена або повністю вилучена», — сказав Мічелі. Він зазначив, що кібератаки збільшуються, а не сповільнюються.

Заснована у 1451 році Папою Миколаєм V бібліотека є одним з найважливіших дослідницьких інститутів у світі, що містить одну з найкращих колекцій рукописів, книг, зображень, монет і медалей. За словами Мічелі, оцифровка 41 мільйону сторінок покликана «зберегти зміст історичних скарбів, не завдаючи шкоди тендітним оригіналам».

«Цей проєкт — набагато більше, ніж просто фізична безпека. Частини історії, раніше досліджена лише істориками у білих рукавичках, тепер доступна будь-кому, хто має підключення до інтернету. Це величезний крок до рівності в освіті», — сказав Мічелі.
Донині оцифровано близько 25% документів бібліотеки. За словами Мічелі, проєкт розпочався з «унікальних, найвідоміших і тендітних речей». Вони включають один з найстаріших рукописів у світі — ілюстрований фрагмент Енеїди Вергілія, вік якої становить 1600 років. Колекція також містить ілюстрацію Сандро Боттічеллі 1450 року до «Божественної комедії»; вірші, технічні записи і замальовки Мікеланджело; древні рукописи людей інків; історичні договори і листи.
.jpg)
«Ці атаки можуть вплинути на репутацію бібліотеки Ватикану, яку вона підтримувала протягом сотень років, і мати серйозні фінансові наслідки, які можуть вплинути на нашу здатність оцифровувати рукописи, що залишилися», — підсумував Мічелі.
Бібліотека співпрацює з Darktrace, компанією, заснованою математиками Кембриджського університету, яка стверджує, що першою розробила систему штучного інтелекту для кібербезпеки. Водночас співпраця з компанією не гарантує 100% захисту від кібератак на бібліотеку Ватикану.