Передплата 2024 «Неймовірні історії життя»

Осінньо-польові роботи: коли краще садити дерева

  • 06.10.2020, 20:30
  • 6 400

Перевагою осіннього саджання є те, що рослини добре приживаються, і на початок вегетації навесні починають швидко й інтенсивно  рости

Про тонкощі садівництва розповів доцент кафедри рослинництва Поліського національного університету (м. Житомир), кандидат сільськогосподарських наук Вадим Пелехатий, пише ТСН.

Як і чим мульчувати саджанці?

На присадибних ділянках восени можна садити практично всі плодові дерева та кущі — це робиться в 2−3-й декаді жовтня. Якщо ми висаджуємо дерева, потрібно замульчувати пристовбурне коло, тобто засипати круг біля стовбура діаметром 0,5−1 м якимось матеріалом товщиною 10−15 см, який би оберігав кореневу систему від підмерзання. Наприклад, тирсою або торфом. Але тільки не соломою чи сіном, тому що там заведуться миші і будуть гризти нижню частину стовбура та кореневу систему!

Можна обкласти коріння перегноєм, але не свіжим гноєм. А стовбур дерева обгорнути міцним світлим матеріалом, наприклад, агроволокном. Воно захистить від морозів та сонячних опіків, які утворюються на дереві в кінці зими — на початку весни, а також захищає кору від пошкодження зайцями. Після висаджування рослини треба дуже рясно полити — не менше ніж два відра води на кожну рослину. Якщо восени ви цього не встигли, зробіть це весною якомога раніше.

Перевагою осіннього саджання є те, що рослини добре приживаються, і на початок вегетації навесні починають швидко й інтенсивно рости. А коли ми садимо весною, то рослинам потрібен ще деякий час, щоби корені вступили в контакт з ґрунтом і почали виконувати свої функції із забезпечення рослини водою й поживними елементами. Небезпекою осінньої посадки є можливе підмерзання взимку дерев, пошкодження зайцями кори та викрадення. Але якщо ми добре захистили дерева від низьких температур мульчуванням і обв’язуванням стовбура, якщо дерева захищені від злодіїв та зайців, то небезпека знижена до мінімуму.

Чому дерева потрібно берегти від сонячних опіків?

Що стосується дерев, навіть 5−7 річних, то на зиму потрібно прикрити їхні стовбури, щоб вони не пошкодилися сонячними опіками. Опіки можуть статися в кінці зими — на початку весни. Справа в тому, що стовбур у дерева темний, а починаючи від середини лютого, сонце піднімається вище над горизонтом і відчутно нагріває темні предмети. Тому в сонячні і морозні дні температура кори може досягати з південно-західного боку стовбура п’яти градусів тепла і навіть вище. А вночі температура опускається, тобто відбувається різке коливання температур на самому стовбурі і на основі скелетних (нижніх) гілок. Це призводить до відмирання камбію (тканини, яка розташована між корою і деревиною) на стовбурі дерева і на основах скелетних гілок.

Спочатку цього пошкодження не видно, бо кора поки що жива, але на початку червня кора починає темнішати і відмирати, тоді зробити вже нічого не можна. Щоб цього не сталося, стовбури й основи гілок потрібно обмотати агроволокном або побілити. Можна білити вапном, а можна спеціальною водоемульсійною фарбою з додаванням фунгіцидів (препарату від грибків). Вона продається в магазинах для садівників та городників. Білити потрібно в кінці листопада — на початку грудня, за плюсової температури. В морозну погоду зробити цього вже не вийде.

Схожі новини