Передплата 2024 «Неймовірні історії життя»

«Велике будівництво» туалетів

На Закарпатті будують два клозети за 285 тисяч доларів

Близько 285 тисяч доларів або 7,7 мільйона гривень виділено на два клозети у рамках проєкту «Велике будівництво Зеленського» на Закарпатті. Про це повідомив ексзаступник голови Закарпатської ОДА Ярослав Галас з натяком, що вартість спорудження туалетів на українсько-угорському кордоні, м'яко кажучи, завищена…

Ідеться про санвузли на КПП «Тиса», один з яких має стояти при в’їзді на пункт пропуску, інший — на виїзді. Про ремонт туалету на «Тисі» генерал-губернатор Зкарпаття Олексій Петров заговорив у перший день свого представлення, яке, власне три місяці тому відбулося саме на цьому КПП. І от днями Олексій Петров приїхав особисто на пункт пропуску, щоб офіційно відкрити будівництво клозетів.

Проблема «вбитих» туалетів на всіх пунктах пропуску Закарпаття стоїть гостро. Зокрема, і на «Тисі». Однак, здоровий глузд і фахівці-будівельники підказують, що за такі гроші можна звести два добротні двоповерхові будинки, площею 200−250 квадратів і облаштувати їх меблями й технікою.

Підтвердження марнотратства закарпатського губернатора знаходимо на сайті Prozorro, де ідеться про замовлення робіт навіть не із будівництва, а з реконструкції туалетів, на в’їзд до КПП на 4 мільйони 193 тисячі гривень та на виїзді за 4 мільйони 348 тисяч гривень. Телефонуємо відповідальному за тендери Денису Александрову і питаємо, яка з чотирьох фірм, допущених до аукціону, стала переможцем. Пан Денис каже, що 4,1 і 4,3 мільйона то була очікувана вартість, а реальна вийшла дещо меншою. Хоча, не на багато. Отже, переможцем у обох випадках стала львівська фірма ТОВ «Перспектива місто буд» із пропозиціями, відповідно 3 млн 731 тис грн та 3 млн 987 тис. грн., або разом 7, 7 мільйонів гривень. Хоча у обох випадках була й менша майже на 2 мільйони гривень пропозиція від ФОП «Пуринець Владислав Васильович»… Але, мабуть, на туалети губернатора митниця грошей вирішила не шкодувати. Денис Александров каже, що мінімальну пропозицію не обрали, бо у цього ФОПа, ніби не все було гаразд з документами…

Проглянувши пропозиції на ринку нерухомості України, з’ясовуємо, що за такі гроші справді можна купити два двоповерхові будинки під Ужгородом, Києвом чи Львовом. Ідеться про будівлі, площею близько 200−300 квадратних метрів. У випадку з клозетами, ідеться про кілька десятків метрів площ. Відтак питаємо відповідального за тендери, звідки взялися такі космічні суми і що там збираються такого дорогого збудувати. Александров апелює на те, що під туалетом треба буде багато копати і ремонтувати, бо його постійно заливає стічними водами…

— Для порівняння, у 2018 році ще за Генадія Москаля Закарпаття отримало освітню субвенцію для облаштування шкільних туалетів на 44 мільйони гривень, до яких додали як фінансування з місцевих бюджетів ще 3 мільйони, — розповідає Ярослав Галас. — Разом ми отримали 47 мільйонів. На ці гроші нині будують 67 туалетів у сільських школах області! Середня вартість одного такого туалету становить 700 тисяч гривень, а насправді вона менша за рахунок понижень на тендерах. На сьогодні зроблено вже понад 40 таких клозетів, і ніхто на них не думав піаритися. Отже, туалет для школи коштує менше 700 тисяч гривень, а для митниці — майже 4 мільйони гривень! Причому, ідеться не про будівництво з нуля, а реконструкцію, тобто комунікації, мережі, інфраструктура там вже є.

І це робиться все це в часи, коли держбюджет катастрофічно не виконується, тому доводиться скорочувати видатки на важливі соціальні проєкти. Наприклад, на цей рік Закарпаття через нестачу грошей недоотримало 100 мільйонів з гривень Державного фонду регіонального розвитку…

​А таким «золотим» клозетам, які споруджують на КПП «Тиса», сам Янукович би позаздрив…