Червона планета раптово "позеленіла": що відбувається з Марсом

  • 18.06.2020, 20:35
  • 9 658

Астрономи виявили зелене світіння в атмосфері Марса, причому денне, а не нічне. Чим воно викликане?

Земля — ​​блакитна планета, а Марс — червона. Ми так давно звикли до цього стереотипу, що навіть не замислюємося про природу цього.

Дійсно, що тут складного: поверхня Землі здебільшого вкрита океанами. Вони з космосу виглядають блакитними. Це і на фотографіях з борту МКС помітно. Ну, а з Марсом теж все зрозуміло — червоний ґрунт. Так? Не зовсім.

Земля і вночі, коли океани мають бути «чорними», світиться блакитним.

Якщо відкинути світлове забруднення внаслідок людської діяльності, відбите світло зірок та Місяця, а також розсіяне сонячне світло, залишиться так зване небесне, або атмосферне світіння.

Його в різних діапазонах виробляють атмосферні молекули. Вони перебувають у постійному русі і беруть участь у процесах, як хімічних, так і фізичних.

Це світіння нагадує Аврору, або північне сяйво. Але воно слабше, механізм його виникнення інший.

Аврора — це дифузне явище, яке викликане потоком сонячного вітру, чиї заряджені частинки іонізують атмосферні атоми і викликають спалахи світла на небі.

А світіння неба відбувається внаслідок взаємодії сонячного світла з атмосферою і буває двох видів — нічне та денне.

Нічне трапляється, коли атоми, зруйновані днем ​​під впливом сонячної радіації, знову з'єднуються, виділяючи надлишок енергії у вигляді фотонів. Таке світіння характерно не тільки для Землі, але й для Венери і Марса — його там багато разів помічали.

Що дивного у світінні?

Цього разу в атмосфері Марса астрономи виявили денне світіння. Феномен, існування якого передбачили ще в 1979 році, але побачити його досі не могли.

І ось тепер, після 40 років очікування, зусилля вчених привели до успіху. Вони виявили феєричне зелене світіння, викликане взаємодією сонячного світла з киснем у верхніх шарах атмосфери Марсу.

«Одне з найяскравіших світінь Землі викликане нічним небом, точніше — атомами кисню, які випромінюють світло в певному хвильовому діапазоні, який ніколи не спостерігали навколо інших планет», — пояснює астроном Жан-Клод Жерар, керівник нового дослідження, опублікованого у виданні Nature Astronomy.

«Наявність такого випромінювання на Марсі передбачили приблизно 40 років тому. Завдяки ExoMars Trace Gas Orbiter (орбітальному науковому комплексу. — Ред.) ми нарешті його виявили», — каже астроном.

За словами вчених, найсильніше зелене світіння у видимому людському оку та ультрафіолетовому діапазоні спостерігалося на висоті близько 80 км. і варіювалося за інтенсивністю залежно від відстані між Марсом та Сонцем.

Читай також: Кільцеве сонячне затемнення: коли відбудеться і як вплине на людей

Коли фахівці вирішили змоделювати процес, що викликає це явище, вони зрозуміли, що воно сильно нагадує небесне світіння Землі.

Коли сонячна радіація проникає в атмосферу Марса, вона розщеплює діоксид вуглецю на чадний газ та кисень. Саме атоми кисню і надають світінню зелений відтінок.

З'ясувалася й інша цікава деталь. Світіння у видимому людському оку діапазоні було в 16,5 разів інтенсивніше світіння в ультрафіолеті.

«Нам ще треба багато чого дізнатися про поведінку атомів кисню, оскільки це дуже важливо для розуміння атомної та квантової фізики», — додає Жерар.

Схожі новини