Передплата 2024 «Добра кухня»

Перед виборами на Банковій перейнялися воєнним станом...

Запропоновані Володимиром Зеленським зміни вдарять по кишені захисників України

У передвиборчій метушні наш політично стурбований загал майже не помітив новини про те, що президент України Володимир Зеленський підписав указ, яким вніс зміни, доповнення до положення про особливості проходження нашими громадянами військової служби у Збройних силах. Зокрема, розширив цей документ положенням про план дій на випадок введення воєнного стану. А саме — про відрядження військовослужбовців у населені пункти для формування військових адміністрацій. Попри те, що опіка проблемами захисту країни, її оборони — пряма функція керівника країни, до окремих нововведень цього документа, а саме — часу його появи, виникають запитання…

У Володимра Зеленського, який на новій посаді працює два місяці, величезна купа невідклад­них завдань, насамперед — кадрових. Нелегка це справа знайти нових і від­повідальних управлінців. Затягує пре­зидента і «текучка»: йому доводить­ся у пожежному порядку реагувати на локальні проблеми у регіонах: невід­ремонтовані лікарні, аеропорти, доро­ги, вирубані ліси, злодійкуватих митни­ків (хоча реакція ця попахує очевидним передвиборчим популізмом). Не зна­ти, з яких причин, але у президента не доходять руки до елементарного — скажімо, до того, щоб вчасно підпи­сати або заветувати ухвалений ще 6 червня закон про Спеціальні тимчасо­ві слідчі комісії (які наділять функціями оголошення імпічменту президента). Володимир Зеленський ніяк не зва­житься підписати закон про підтримку «Пласту». Зате раптом видав на-гора указ, який повернув нас до проблем воєнного стану.

Яка була потреба у цьому указі саме зараз? Частина суспільства свого часу була вкрай стурбована тим, що воєнний стан вводив попередник Зеленського, Петро Порошенко (хоча робив тоді це цілком мотивовано, через агресію Росії проти наших моряків у районі Керчен­ської протоки). Чому ж цю напругу без­причинно провокує, ніби ятрить рани, тепер новий президент? Той самий, який перед попередніми виборами за­кликав «пєрєстать стрєлять». Який обі­цяв ініціювати мирні переговори з Путі­ним, відновити нормандський формат мирного розв’язання проблем на сході. Ще й у час, коли у Мінську домовилися про режим тиші на Донбасі…

У деяких експертів, які аналізують указ, закрадається думка, що за но­вої влади воєнний стан може бути ого­лошено штучно, для вирішення яки­хось внутрішньополітичних проблем, для утвердження президентської дик­татури. Він може стати реакцією навіть на зумисну силову провокацію. Скажі­мо, Банковій раптом не сподобається альтернативний (замість скасованого главою держави) парад наших військо­вих на Хрещатику, що його пропонують провести 24 серпня. Хтось через про­хід наших героїв може спричинити кон­флікт на головній вулиці Києва — і, не дай Боже, комусь у головній канцелярії краї­ни раптом може встрелити у голову ідея введення через це воєнного стану… А в указі про його особливості передбаче­но жорсткіші заходи у випадку запро­вадження такого стану. І виключна роль президента під час цього періоду…

До слова, багатьох насторожила змі­на понять у згаданому указі — з «воєнно­го стану» на «стан війни». Чи не стане ця словесна еквілібристика згодом підста­вою для якихось маніпуляцій?

І ще одне. Президент Зеленський не раз казав, що істотно поліпшить фінан­сове забезпечення захисників України. В указі, про який йшлося вище, бачимо зворотне. Одна із запропонованих но­вацій передбачає нарахування стро­ку вислуги офіцерам ЗСУ під час про­ходження військової служби в умовах воєнного стану як за службу у… мир­ний час. Тобто строк цієї вислуги ста­не удвічі меншим. Відтак, слід розуміти, завдяки «ЗЕ!президенту» такими ж усі­ченими будуть виплати офіцерам…

Схожі новини

Популярне за добу

Популярне за тиждень