Українці скуповують квартири в Польщі, вже випередили німців, – ЗМІ

  • 09.07.2019, 16:38
  • 616

Більше семи тисяч квартир були куплені іноземцями в Польщі протягом минулого року.

Це на 46 відсотків більше, ніж роком раніше. Найбільшу кількість об'єктів нерухомості купили українці — близько 2,3 тисяч. Крім українців, квартири також охоче купують німці і англійці, свідчать дані Міністерства внутрішніх справ і адміністрації Польщі, про це повідомляє DT.UA з посиланням на польське видання Rzeczpospolita.

Як наголошує головний аналітик HRE Investments Бартош Турек, посилаючись на дані міністерства, українці купують майже в два рази більше квартир, ніж громадяни Німеччини.

Всього іноземці купили 426,2 тисяч квадратних метрів. Це означає, що середні в середньому квартири були 60,5 квадратних метрів. «Для порівняння: дані GUS показують, що середня квартира, куплена в Польщі в 2017 році (більш нові дані все ще відсутні), склала 53,6 кв. м», — говорить аналітик.

Ласий шматочок

«Поки в 2017 році українці купили у нас 71,3 тисячі. кв. метрів житла, за рік вже було 110,4 тисяч квадратних метрів. Це означає збільшення на 55 відсотків», — оцінює показники Бартош Турек. «Хоча дані міністерства тут не на 100 відсотків. Точно можна підрахувати на їх основі, що в 2018 році українці купили в Польщі близько 2,3 — 2,4 тисяч квартир середньою площею близько 45−50 кв. м».

Для порівняння — в 2012 році німці купили 64,3 тисяч кв. м. квартир.

«Це теж дуже динамічно, тому що 60 процентній зростання. Значною мірою це є результатом транзакцій, що здійснюються компаніями», — пояснює аналітик. «Масштаб їх інвестицій за рік виріс майже в п'ять разів. Німецькі компанії купили в Польщі 14 тисяч кв. м. в 2018 році, а роком раніше задоволені лише 2,6 тисячі кв. метрів. Досить імовірно, що це тільки початок тренда. Все вказує на те, що вітчизняний ринок оренди став дуже ласим шматочком для західних фондів».

Цікава ситуація, продовжує Турек, також спирається на наступні місця у списку.

«Варто звернути увагу на білорусів і французів, які з 2016 року збільшують масштаби покупки квартир в Польщі. І хоча вони як і раніше купують набагато менше, ніж німці чи українці, цілком можливо, що білоруси займуть місце англійців у наступному році серед тих, хто охоче купує квартири в Польщі».

Підхід до столиці

Іноземці купили більшість квартир у Варшаві.

«У 2018 році 1781 квартиру купили фізичні особи, і 203 квартири купили компанії, згідно зі звітом МВС Польщі», — продовжує Турек. «Краків опинився на другому місці, в якому іноземці купили 969 квартир. У Вроцлаві іноземці також купили багато — 764 квартири. Наступні місця в рейтингу посідають: Гданськ, Познань, Лодзь і Щецин з результатами від 117 до 192 об'єктів».

Підготовлений міністерством список підтверджує, каже Турек, що польські курорти не користуються надмірною популярністю серед іноземців.

«В Закопане іноземці купили тільки шість квартир, а в Свіноуйсьце, яке особливо сподобалося німецьким туристам, вони уклали лише 60 угод з квартирами», — говорить аналітик.

Він додає, що у статистики є основний недолік — вона не включає кооперативні операції з квартирами.

«Це право спільної власності на квартиру. Це говорить про значну недооцінку, так як, згідно з даними GUS за 2016 рік, в кооперативах було близько 2,1 мільйона квартир, а 3,4 мільйона квартир у житлових громадах покривали житлові одиниці», — сказав аналітик. «Для пояснення варто зазначити, що на практиці право власності та кооперативне право часто не розрізняються покупцями. Це не дивно — обидва дають дуже схоже право на квартиру — ви можете продати її, взяти позику або створити для неї іпотечний реєстр. Тому відмінності у вартості нерухомості практично непомітні, особливо що в принципі кооператив може в будь-який час подати заявку на перетворення свого права на власність. На практиці кількість куплених іноземцями квартир може бути, як мінімум, удвічі більше, ніж передбачає офіційна статистика».

Це відбувається не тільки через те, що нотаріуси не завжди відразу відправляють нотаріальні акти про нерухомості в міністерство (для цього у них є сім днів). Також відомо, що покупці зі Сходу часто купують кооперативні права на житло.

«Причина тривіальна — кооперативні квартири часто перебувають у кварталах з так званими великими тарілками», — пояснює Турек. «Це місця з більш низькою ціною (зазвичай 15−25%), ніж в середньому по ринку. Іноземцям легше купувати кооперативне житло в прикордонних районах. Якщо буде здійснена операція щодо володіння квартирою, потрібна згода Міністерства внутрішніх справ, що означає додаткові 1570 злотих і навіть кілька місяців очікування згоди. У разі кооперативного житла така згода не вимагається».

Схожі новини