Передплата 2024 ВЗ

П’ять років із дня звільнення Маріуполя від окупації терористів: згадуємо деталі очищення міста

  • 13.06.2019, 13:53
  • 1 050

Спочатку планувалося звільнити Маріуполь 23 травня, аби дати можливість місцевим мешканцям проголосувати на виборах президента України. Однак дату деокупації було перенесено через відсутність необхідних сил і засобів.

П’ять років тому сталася одна з найбільш ключових перемог сил АТО на першому етапі війни. 13 червня 2014 року відбулося звільнення Маріуполя від бойовиків, які здійснювали безчинства у місті протягом декількох місяців (захоплення міськради, напади на прихильників єдиної України, штурм міського управління внутрішніх справ тощо), пише УНІАН.

Підготовка до операції

У МВС, враховуючи повний параліч силових структур у місті, було вирішено зробити ставку на батальйон «Азов», який було доукомплектовано та забезпечено необхідним озброєнням. Також до зачистки було залучено 72-у механізовану бригаду ЗСУ.

Спочатку планувалося звільнити Маріуполь 23 травня, аби дати можливість місцевим мешканцям проголосувати на виборах президента України. Однак дату деокупації було перенесено через відсутність необхідних сил і засобів.

Для доукомплектування та підготовки «азовців» батальйон було переведено до Бердянська в Запорізькій області, який розташований недалеко від Маріуполя. Тут бійці отримали вишкіл та необхідну техніку. Спеціально для цього на полігоні в курортному місті було створено макет «укріпрайону» терористів у Маріуполі, де й відпрацьовувалися штурмові дії.

Напередодні операції зі звільнення Маріуполя група терористів на чолі з «Чеченом» (Андрій Борисов) втекла з міста. Зі ЗМІ та свідчень в соцмережах стало відомо, що «Чечен» дізнався про підготовку «азовців» до штурму і вирішив покинути місто. При цьому інших своїх соратників-терористів він не попередив.

Штурм позицій терористів

До операції було залучено 150 «азовців», 2 роти батальйону «Дніпро», 2 роти НГУ та спецпідрозділ МВС. Також допомагали місцеві активісти та члени «Правого сектора». Перед початком операції район її проведення заблокували військові ЗСУ та нацгвардійці.

У місті на момент початку операції знаходилося близько 80 бойовиків. Штурм розпочався близько 5 години ранку. Спершу «азовці» вдарили по позиціях терористів із ЗУ-23, після чого своє завдання почали виконувати штурмові групи. Метою було взяття відділення банку на вулиці Грецькій, де бойовики влаштували свій штаб. Терористи встигли замінувати територію навколо банку — на одній із мін підірвався боєць «Азову». В цілому просування здійснювалося досить стрімко і за декілька годин українські сили ліквідували основні опорні пункти та техніку терористів. Згодом контроль над усіма раніше захопленими будівлями було відновлено, а «укріпрайон» бойовиків на вулиці Грецькій знищено.

Результати спецоперації

У МВС відзвітувалися, що місцеве населення жодного опору силам АТО не чинило, попри заклики місцевого осередку нині забороненої «Комуністичної партії України» виходити на вулиці і допомагати сепаратистам. Ніхто з мирних жителів Маріуполя в ході операції не постраждав. Протягом заходів з деокупації міста поранення отримали 5 бійців Нацгвардії, шістьох окупантів було ліквідовано, 17 — отримали поранення. Ще близько 30 членів незаконних збройних формувань затримали. Серед них — лідери бандитів на прізвиська «Дід» та «Полковник», які розшукувалися МВС за підозрою у мінуванні захоплених будівель.

Деякі терористи встигли втекти на окуповані території Донбасу.