Філарет екстрено скликав Собор для відновлення УПЦ КП

Почесний патріарх патріарх Філарет оголосив про рішення скликати помісний православний Собор, хоча статут церкви такого права йому не дає.

Він сказав про це, відповідаючи на запитання журналістів 11 червня перед початком форуму «За Українську Православну Церкву! За Київський патріархат!», передає BBC.

«Ми скликаємо помісний собор, на якому не затвердимо рішення того Собору, який був 15 грудня 2018 року. Значить, він для нас не є обов'язковим. Цим ми покажемо, що Київський патріархат був, є і буде. Собор ми скликаємо на 20 червня», — зазначив Філарет.

Помісний собор — збори церковних архієреїв, священиків і мирян, які можуть схвалювати стратегічні рішення церкви і скасовувати рішення синоду.

Скликання такого собору Філаретом суперечить статуту Православної церкви України, оскільки це може робити тільки предстоятель церкви, митрополит Київський і Всієї України Епіфаній.

За даними джерел BBC, Вселенський патріархат однозначно підтримує Епіфанія і не виключає застосування санкцій у разі втілення сценарію відновлення Київського патріархату.

Саме 10−11 червня, коли Філарет зібрав засідання в Києві, митрополит Епіфаній поїхав на день ангела до Вселенського патріарха Варфоломія.

На думку співрозмовника ВВС у Православній церкві України, на цей собор із єпископів може приїхати митрополит Білгородський і Обоянський Іоасаф, а також, можливо, ще один єпископ із колишніх парафій УПЦ КП в Росії.

Також приїхати може і невелика частина священиків Київської єпархії ПЦУ, якою керує Філарет.

У разі здійснення задуманого Філаретом і створення альтернативної ПЦУ структури її учасники будуть в очах світового православ'я і Вселенського патріарха розкольниками, вважає співрозмовник.

За його словами, подібні дії Філарета серйозно не вплинуть на позиції ПЦУ в Україні, або ж процес визнання її іншими церквами. Наприклад, можливе визнання Елладською церквою у вересні або жовтні цього року.

Схожі новини