Тиск на суддів та перевищення повноважень: названо причину звільнення Шевчука з посади голови КСУ

  • 15.05.2019, 19:29
  • 420

Станіслава Шевчука звільнили з посади судді Конституційного суду України та, відповідно, голови суду через перевищення ним службових повноважень, тиск на суддів і грубе та систематичне нехтуванням своїми обов'язками, що є несумісним зі статусом судді Конституційного Суду України.

Про це пише DT.UA із посиланням на джерела DT.UA у Конституційному Суді України.

Відповідно до «Висновку Постійної комісії з питань регламенту та етики Конституційного Суду України про наявність підстав для звільнення судді Конституційного Суду України Шевчука С.В.», суддю звільнили на підставі статті 21 Закону України «Про Конституційний Суд України» та § 13 Регламенту Конституційного Суду України.

Зокрема, Постійна комісія з питань регламенту та етики Конституційного Суду України встановила щонайменше чотири епізоди порушення законодавства та суддівської етики суддею Шевчуком.

Зокрема, у липні 2018 року Станіслав Шевчук видав низку розпоряджень про запровадження посад позаштатних радників Голови Конституційного Суду на громадських засадах та призначення на них конкретних осіб, що, за висновками комісії, «призвело до незаконного створення паралельної організаційної системи забезпечення діяльності Голови Конституційного Суду України».

Радники брали участь у нарадах та інших заходах за участю голови КСУ, надавали йому пропозиції та рекомендації, приймали участь у підготовці та оцінці проектів актів голови КСУ. Також радники мали доступ до документів, що містять інформацію з обмеженим доступом, у тому числі до проектів рішень Конституційного Суду України, давали доручення керівникам структурних підрозділів та іншим працівникам секретаріату суду, чим фактично втручалися у їхню діяльність. При цьому на діяльність позаштатних радників витрачались кошти із кошторису Конституційного Суду, а загальний термін перебування вказаних осіб на посадах позаштатних радників склав 359 днів.

У Суді тривалий час намагались вирішити питання, однак Станіслав Шевчук постійно відкладав розгляд питання про незаконність призначення «позаштатних радників», а в березні-квітні цього року, після розгортання скандалу, скасував власні розпорядження про запровадження посад радників.

Другий епізод стосувався інтерв'ю голови Конституційного Суду України Станіслава Шевчука інтернет-виданню «Страна.ua» від 25 березня 2019 року. У тексті під назвою «Глава Конституционного суда Станислав Шевчук: «Я никогда не приведу к присяге президента, если выборы будут сфальсифицированы», голова КСУ заявив, що керівник Конституційного Суду приймає присягу новообраного президента в разі відсутності обставин, що перешкоджають цьому. «Але хочу окремо сказати: я ніколи не приведу до присяги президента, якщо вибори будуть сфальсифіковані», — сказав він.

Однак комісія зазначила, ця заява судді Шевчука не має конституційно-правових підстав, не відповідає статусу судді і Голови Конституційного Суду України і за своїм змістом та спрямованістю є політичною.

«Передусім, Голова Конституційного Суду України Шевчук С. В. викривив зміст положення статті 104 Конституції України. … Водночас ні Конституційний Суд України загалом, ні його голова не мають жодного відношення та не наділені жодними повноваженнями щодо здійснення контролю за дотриманням закону у ході виборчого процессу. Твердження по суті є політичною заявою і неправомірним втручанням у політичний процес. У такий спосіб Шевчук С. В. дискредитував посаду Голови Конституційного Суду України та завдав істотної шкоди авторитету Конституційного Суду України», — йдеться у висновку комісії.

Також у червні 2018 року голова КСУ Шевчук проігнорував право суддів Конституційного Суду України на опублікування окремої думки стосовно акта суду та сприяв позачерговій його публікації до закінчення відповідного терміну. Він особисто звернувся листом до головного редактора газети «Голос України» щодо опублікування висновку Конституційного суду раніше передбаченого терміну, внаслідок чого судді не змогли скористатись правом на опублікування у офіційному друкованому виданні окремої думки будь-якого судді КСУ разом з актом суду.

Четвертий епізод стосується зловживання Шевчуком службовим становищем. Зокрема він впродовж тривалого часу блокував розгляд в КСУ подання депутатів щодо визнання неконституційним звернення Верховної Ради до РНБО про введення санкцій стосовно телеканалів NewsOne і «112 Україна». Зокрема Станіслав Шевчук домагався зняття цієї справи з розгляду тоді, коли він не був на роботі, а офіційно обов'язки Голови Суду виконував його заступник, а також пред'явив незаконну вимогу до судді-доповідача — не розглядати цю справу.

«Допущені суддею і Головою Конституційного Суду України Шевчуком С. В. порушення Конституції та законів України, а саме видання незаконних розпоряджень, політизація діяльності Конституційного Суду України та його Голови, ігнорування прав суддів, порушення конституційних гарантій незалежності суддів, неправомірне втручання у діяльність Конституційного Суду України та його суддів вказують на вчинення ним істотного дисциплінарного проступку, грубе та систематичне нехтування своїх обов'язків, що є несумісним зі статусом судді Конституційного Суду України та виявило його невідповідність займаній посаді», — резюмували у висновку комісії.