Передплата 2024 «Неймовірні історії життя»

«Україна чекає»: Українська інтелігенція закликала депутатів підтримати закон про мову (відео)

  • 21.03.2019, 16:57
  • 518

Представники української інтелігенції закликали народних депутатів підтримати закон про мовну політику в Україні за номером 5670-д.

Відповідні відеозвернення опубліковані на Facebook-сторінці «Громадський закон про мову 5670-д», повідомляє «Прямий».

Свої звернення з закликом до парламентаріїв оприлюднила письменниця і лауреатка Шевченківської премії Оксана Забужко, народний артист України й лідер капели «Хорея Козацька» Тарас Компаніченко, рок-музиканти Олег Скрипка та Сергій Фома, режисер та кримськотатарський активіст Ахтем Сеітаблаєв, видавець Іван Малкович, журналісти Віталій Гайдукевич, Лариса Івшина та Роман Скрипін, акторка Ірма Вітовська та ще багато інших.

За словами Забужко, те, що в Україні досі за 27 років незалежності не було прийнято закону про державну мову — це показник хвороби української державності. Мова є таким самим символом держави, як власний герб, власний гімн, власні, зрештою, гроші.

«Те, що наша державна мова за Конституцією досі законодавчо по факту не захищена — це показник, насамперед, недобудованості нашої держави і неповноцінної все ще в ХХІ столітті (попри всі жертви!) державності українського народу. Це має бути виправлено негайно. Шановні українські депутати, Україна чекає закону про державну мову. Думайте про майбутнє, щоб вам не було колись соромно перед власними онуками», — наголосила письменниця.

«Доброго дня, мене звати Ахтем Сеітаблаєв, я режисер, актор. Я кримський татарин. І для мене надзвичайно важливим є питання мови, тому що мова тебе ідентифікує, вона тебе захищає, вона говорить про твою культуру, традицію, про те, у що ти віриш, на що сподіваєшся. Тому я підтримую закон про мову. Я певен в тому, що потрібно, щоб кожен державний діяч, кожна людина, яка працює у сфері обслуговування, всі засоби масової інформації, усі ці інституції розмовляли державною українською мовою», — розповів режисер.

Кримськотатарський активіст наголосив, що «в побуті ми можемо розмовляти будь якою мовою і це ніхто не забороняє, ніхто не заперечує. Я вважаю, що якби такий закон був прийнятий раніше і якби разом з цим законом робилось все для того, щоб кожна людина розуміла, що володіння державною українською мовою відкриває для тебе нові горизонти, що розмовляти і знати українську мову — це дуже класно, можливо, тоді війни б не було, тому що культура як стратегія здатна з'єднувати країну. Якщо буде захищена державна мова, рідна мова кожного також буде захищена».

«Щоб українська мова не була дивиною, не була модою, не була чимось надзвичайним та екстраординарним, щоб це була просто природня річ, яка перестала бути предметом спекуляцій. Ми повинні повернути українську мову в усі сфери, і сфери ці повинні бути відкритими: і спорт, і танці, і кібернетика, і програмування, і ІТ-технології, і висока футуристична наука. І від вас, друзі, залежить це, чи ми будемо далі плентатись в сфері гуманітарній, яка не дозволяє нам рухатись з сторони імперії до вільної української сторони, чи ми будемо і далі на маргінесі в Східній Європі», — наголосив кобзар Тарас Компаніченко.

Музикант зазначив, що «ми і досі є в стані, фактично, колоніальному, ми кажемо, що постколоніальному, так-от, друзі, давайте пройдемо етап постколоніальний і повернемо Україні українську мову, щоб вона була панівною, щоб була ознакою і маркером модерної української нації», — зазначив музикант.

«Нинішня російсько-українська війна — це, по суті, битва за нашу самоідентифікацію. І в цій битві мова — це зброя. Не можна собі уявити француза, який не володіє французькою і чужий, агресивний до французької. Не можна уявити собі німця, якому німецька чужа. І так яку країну не візьми. Якби у нас були позиції мови не програні раніше, нинішньої війни не було б. Тому що ніхто б не прийшов сюди захищати рускій мір, якби його тут не існувало в русифікації. Тому важливо повернути наші позиції. Якщо говорити про позиції української мови в державі Україна, то вони мають бути забезпечені законом. По суті, в питанні, голосувати за закон такий чи не голосувати, відповідь є проста: якщо ти х-хол і малорос — не голосуй, якщо ти українець — відповідь очевидна», — пояснив журналіст Віталій Гайдукевич.

Нагадаємо, 4 жовтня, в першому читанні Верховна Рада ухвалила законопроект № 5670-Д «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Схожі новини