Передплата 2024 ВЗ

Вимагання грошей та хабарі інтимом: чим цьогоріч ознаменувалася вступна кампанія

  • 26.08.2018, 18:34
  • 1 554

Вступна кампанія-2018, за традицією, не обійшлася без хабарів. За даними правоохоронних органів, суми коливалися від 200 до 140 тис. грн. Але ж експерти нагадують: сенсу в хабарах немає.

Як розповіли в Нацполіції, нечисті на руку керівники вишів вимагали та отримували хабарі від абітурієнтів за зарахування, а від студентів — за закриття прогулів, пише «Сегодня».

«В Одесі поліцейські спільно із співробітниками обласної прокуратури задокументували злочинну діяльність керівництва однієї з одеських академій, — повідомила речник Департаменту захисту економіки Наталія Калиновська. — Декан і завідувач лабораторією вимагали від трьох абітурієнтів 5 тисяч доларів (140 тис. грн. — Авт.). за цю суму вони обіцяли допомогти студентам вступити в академію. Фігурантів справи затримали при отриманні грошей».

У Нацполіції додали, що крім цих грошей у підозрюваних правоохоронці знайшли чотири конверти, в яких були списки абітурієнтів, а також 2600 тис дол і 2500 грн.

Про викриття хабарників днями відрапортували і черкаські силовики. За даними облпрокуратури, був затриманий доцент кафедри одного з інститутів, який підозрюється в тому, що вимагав від одного з абітурієнтів 5300 грн.

«Таку суму він вимагав за успішне складання вступних іспитів і подальше зарахування до інституту. Перевіряється причетність цього співробітника до інших фактів вимагання грошей у студентів», — повідомила прес-служба прокуратури Черкаської області.

На аналогічному злочині правоохоронці нещодавно зловили заступника директора одного із сумських вишів.

«За своє сприяння у вступі цей співробітник вишу вимагав 10 тисяч гривень, але погодився брати гроші частинами. Був затриманий на отриманні 2 тисяч гривень», — повідомили в Нацполіції.

За словами експерта в галузі освіти Андрія Черних, випадки вимагання хабарів за вступ говорять про те, що багато людей просто не знають — платити гроші нема за що, адже запорукою вступу зараз є результати ЗНО, на які керівники вишів ніяк не можуть вплинути.

«Мабуть, ті, хто беруть хабарі, розраховують на необізнаність вступників», — резюмував Черних.

Копи додають, що популярною послугою у хабарників є закриття прогулів за гроші. За це, як правило, вимагають близько 200−300 грн. Те, що ситуація з хабарами у вишах важка, визнають і правозахисники. Юрист громадської правозахисної організації «Чайка» Тетяна Мельник, наприклад, запевняє, що однією з форм хабарів в українських вишах залишається інтим. І розповідає, як торік відразу кілька студенток одного з рівненських вишів звинуватили 70-річного викладача-хореографа в сексуальних домаганнях в обмін на гарні оцінки.

«Його звинувачували понад десяток студенток. За їхніми словами, на заняттях викладач постійно чіпав їх за інтимні місця, мотивуючи, що цього вимагає специфіка уроку. Але справа затихла — ніхто не знайшов достатньо доказів, щоб притягнути професора до відповідальності. Він сам пішов, за власним бажанням», — розповіла" Сегодня «Мельник.

І додала: «Багато студенток терплять подібні домагання, але мовчать. Найстрашніше, що багато дівчаток вважають такі хабарі нормальним явищем».

За даними держреєстру судових рішень, з початку року вироки за хабарі можна перелічити на пальцях. А в Міносвіти нам відповіли, що не в змозі впливати на ситуацію: «Ми засуджуємо хабарництво, але контролювати дотримання законності — це обов'язок правоохоронних органів».

Студентка одного з провідних медичних вишів України розповіла нам, що «розцінки» у них, напевно, одні з найвищих в країні.

«Мабуть, через те, що медвиші в усі часи вважалися престижними, щоб закрити прогул, викладачам платять від 200 до 600 гривень за кожен. Ціна залежить від того, чию пару ти прогуляв. Щодо іспитів, то ціна на них коливається від 2000 гривень до 28 тисяч. У нашій групі — чотири студенти, майбутні лікарі, часто прогулюють і, відповідно, постійно платять хабарі, причому декільком викладачам. У групі кажуть, що за семестр у них стабільно виходить близько 20 тисяч гривень. Але, схоже, що і їм, і їхнім викладачам це вигідно. На відміну від них, я не плачу ні копійки, не прогулюю і здаю все сама, без грошей, чесно все вчу, проходжу практики, щоб отримати якісні знання», — розповіла нам студентка Анна.

Схожі новини