Передплата 2024 «Добре здоров’я»

Сьогодні — 32 річниця Чорнобильської катастрофи

  • 26.04.2018, 08:58
  • 569

Кількість загиблих внаслідок вибуху на ЧАЕС невідома дотепер.

32 роки тому, 26 квітня 1986 року о 1 год. 23 хв. на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції (АЕС) стався потужний хімічний вибух, який спричинив руйнування частини реакторного блоку і машинного залу.

Внаслідок вибуху виникла пожежа, яка перекинулася на дах третього енергоблоку. Майже одразу на місце аварії приїхали пожежники. Вогонь гасили до 5 години ранку. Проте, у середині самого четвертого блоку його вдалося ліквідувати лише 10 травня, коли більша частина графіту згоріла.

В день аварії, а також через кілька місяців після неї, щонайменше 30 працівників АЕС загинули від вибуху та від гострої променевої хвороби. Але детальна кількість загиблих внаслідок катастрофи невідома дотепер, оскільки її важко вирахувати. Зокрема, сайт телеканалу «112 Україна» з посиланням на агенцію Associated Press писав: «Можлива кількість загиблих від Чорнобиля підлягає спекуляціям і суперечкам. Навіть після загибелі останньої людини, яка була жива в день вибуху, решту смертей можна віднести на рахунок Чорнобиля, оскільки радіоактивні опади потрапили в ланцюг виробництва харчової продукції».

Після вибуху та пожежі утворилася радіоактивна хмара, яка накрила не лише території сучасної України, Білорусі та Росії, але й території багатьох європейських країн — Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим — сьомим рівнем небезпеки. Від самого початку Москва та керівництво УРСР приховували факт аварії та наслідки екологічної катастрофи.

У результаті цієї катастрофи з сільськогосподарського користування було виведено понад 5 млн га земель. Задля запобігання розповсюдженню радіації наприкінці 1986 року зруйнований реактор накрили спеціальним «саркофагом». За оцінками спеціалістів, під ним залишилося близько 95% палива, яке було в реакторі на момент аварії, а також значна кількість радіоактивних речовин, які складаються із залишків зруйнованого реактора. З міркувань безпеки 15 грудня 2000 року роботу Чорнобильської АЕС було припинено. Водночас об’єкт «Укриття», зведений у 1986 році, поступово руйнувався.

Схожі новини