В американській в'язниці помер ватажок Ку-клукс-клану

Один із лідерів Ку-клукс-клану 1960-х рр. Едгар Рей Кіллен, який відбував тюремний термін у справі про вбивство трьох борців за права людини у штаті Міссісіпі, помер у віці 92 років.

Суд засудив його до 60-річного терміну 2015 року, через 41 рік після злочину, скоєного натовпом расистів 1964 року, повідомляє ВВС. 

Сам Кіллен, колишній пастор, особисто не брав участі у вбивстві.

Молоді активісти Джеймс Чейні, Майкл Швернер і Ендрю Гудман були членами Конгресу расової рівності й домагалися реєстрації чорношкірих виборців в цьому південному штаті Америки. Їх заарештували після того, як вони відвідали підпалену церкву, де навчали чорношкірих виборців. Коли їх звільнили, вони потрапили в засідку, влаштовану членами Ку-клукс-клана.

Зникнення активістів, а потім звістка про розправу над ними шокували США, прискоривши ухвалення 1964 року Білля про громадянські права. Цей законодавчий акт дозволив федеральному уряду втручатися у справи штатів при необхідності захистити американців від расової дискримінації.

Справа про зникнення активістів привернула увагу всієї країни, після чого генеральний прокурор Роберт Кеннеді направив для розслідування в Міссісіпі агентів ФБР. Тіла трьох загиблих знайшли через шість тижнів - вони були поховані на сільськогосподарських угіддях поруч з земляною греблею.

ФБР заарештувало 18 людей, в тому числі помічника шерифа, за підозрою в причетності до вбивства. Семеро з них були засуджені, але ніхто не отримав більше семи років в'язниці.

Колишній баптистський проповідник Едгар Рей Кіллен був звинувачений в організації вбивства трьох борців за права людини, але суд присяжних зайшов у глухий кут, коли одна з членів колегії заявивила, що не може судити проповідника.

За мотивами цих подій режисер Алан Паркер зняв 1988 року фільм "Міссісіпі у вогні", який отримав "Оскара" за найкращу операторську роботу і ще шість номінацій на премію.

Минуло ще чотири десятиліття, перш ніж він знову постав перед судом 2005 року.

На цьому процесі прокурори заявили, що саме Едгар Рей Кіллен організував натовп, а після вбивства віддавав розпорядження, куди подіти тіла. При цьому під час вбивства його самого не було на місці злочину.