Алексієвич: "В Росії відбулася мілітаризація свідомості"

В Росії процеси ненависті, які зріють в суспільстві, досить грамотно спрямували назовні.


Про це в ексклюзивному інтерв'ю DWрозповіла білоруська письменниця Світлана Алексієвич, яка здобула у 2015 році Нобелівську премію з літератури.

"Білорусь, як жодна інша країна, поєднана з Росією. На мою думку, це єдиний коридор в Європу, єдиний простір, який ще підпадає під російський вплив, відкритий російський вплив. Те, що чути в Росії, те, власне, чути й у нас. Якісь речі Лукашенко затримав, не дав розвинутись дикому капіталізму. В нас така суміш імператорства з соціалізмом. Але там все чути. І там чути, що ця ненависть, яка накопичується в людях, яких ошукали, обікрали, - вона шукає виходу. І ці процеси ненависті досить грамотно спрямували назовні. Спрямували на ворога. Відбулася мілітаризація свідомості", - розповіла письменниця.

"Путін просто акумулював бажання суспільства, яке справді відчувало себе приниженим, обкраденим, ошуканим. Я зрозуміла, чому мовчить народ, коли я поїхала в глибинку, в Сибір, у Росію. Народ не зрозумів, що відбулося, він не очікував цього. Це зробила якась частина інтелігенції у великих містах на чолі з Горбачовим. Люди жодного капіталізму не хотіли, це якось не збігалося з російською ментальністю, і коли Путін промовив ці слова - "скрізь вороги, ми повинні бути сильними, нас повинні поважати" - все стало на свої місця, ось так люди знають, як жити, і знову згуртувалися в могутнє народне тіло", - зазначає Алексієвич.

Письменниця зазначає, що більшість людей обирає інертний шлях та не прагне боротися за свою свободу.

"Власне кажучи, на площі виходять зовсім небагато людей. І тоталітаризм у тому різновиді, в якому він зараз існує, він дуже переплетений із життям. У Білорусі люди побачили Майдан, побачили кров, шини, які горіли, і звісно, вони перелякались. Тобто, всі хочуть свободи, але всі хочуть, щоби ця красуня просто з'явилася звідкись із небес. А цього не буває", — додає вона.