Нещепленим дітям до школи зась!

Реалізувати цю рекомендацію урядовців на практиці буде важко. Тому що «є закон про освіту, яка обов' язкова для всіх»


Є батьки, які не довіряють вакцині...

Міністерство охорони здоров’я і Міністерство освіти і науки скерували головам обласних державних адміністрацій офіційного листа, у якому просять вжити заходів щодо проведення вакцинації дітей згідно з вимогами ВООЗ (листи отримали відділи материнства і дитинства профільних департаментів). Міністерські чиновники настійливол рекомендують не допускати невакцинованих дітей до освітніх закладів. Але чи реально це зробити на практиці?

Міністерство охорони здоров'я нагадує, що згідно з законом відвідувати державні заклади освіти можуть лише ті діти, які отримали щеплення за календарем профілактичних щеплень (ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»). Якщо у дитини є таке медичне протипоказання до вакцинації, їй надається відповідна довідка. Рішення про допуск таких дітей до закладів освіти приймає комісія лікарів відповідного лікувально-профілактичного закладу.

Лікарсько-консультативна комісія може прийняти рішення щодо заборони відвідування дитиною навчального закладу без профілактичних щеплень, наприклад, у разі ускладнення епідемічної ситуації. У таких випадках питання щодо форм здобуття освіти такими дітьми вирішують місцеві органи освіти.

МОЗ нагадує, в Україні спостерігається нестійка епідемічна ситуація щодо інфекційних хвороб, а захворюваність на кір, краснуху, епідемічний паротит, кашлюк і дифтерію набуває загрозливого характеру. З початком навчального року ризик захворіти на ці інфекції збільшується, тому дуже важливо, щоб діти були вчасно щеплені. Якщо дитина пропустила вакцинацію за календарем щеплень, МОЗ радить звернутися до педіатра або сімейного лікаря, щоб надолужити пропущені щеплення.

«Масового захворювання дітей у нашій школі на небезпечні інфекційні хвороби немає, — каже вчителька однієї львівської школи. — Якщо кількість хворих учнів збільшується, школа, аби убезпечити себе, йде на карантин. Вважаю, вакцинацією дітей мають займатися профільні медичні заклади, а не школи… Чому батьки відмовляються від щеплень? Не довіряють вакцинам, не знають, у яких умовах вони зберігаються і звідки транспортуються. Думаю, держава не зможе, як при „совдепії“, змусити усіх вакцинуватися. Бо смертельні випадки від щеплень були, і вони зафіксовані».

У міському управлінні освіти заявили, що «не бачили наказу МОЗу та МОНу, тому коментувати це питання наразі не будуть».

Лікар-епідеміолог Західно-українського спеціалізованого дитячого медичного Центру Наталія Гончар каже, у листах міністерств нічого нового немає. «У них ідеться про те, що було передбачено ст. 15 Закону України „Про захист населення від інфекційних хвороб“. Діти, які не отримали профілактичних щеплень, до відвідування дитячих закладів не допускаються. У листі нагадується, які щеплення є обов'язкові, щоб ті діти не становили загрозу для оточення».

«Але в реальності такі діти ходять у школу», — кажу. «Так, бо є колізія. Є закон про освіту, яка обов'язкова для всіх. Але немає роз'яснень щодо способів отримання освіти, зокрема, дистанційного. Торік під час спалаху кору теж був спільний лист міністерства охорони здоров'я і міністерства освіти, які у трьох областях (зокрема, в Одеській та Івано-Франківській), де був підвищений рівень захворюваності, пропонували не допускати дітей до навчання. Для дітей зробили тоді дистанційне навчання, але практично реалізувати це було важко. Звичайно, якийсь час, коли масово реєструвалися випадки захворювання, діти справді тимчасово не відвідували навчальні заклади. Їм давали завдання додому».

«Зараз ми теж у часі епідемії, — веде далі лікар-епідеміолог. — Випадки захворюваності реєструються. Чи будуть львівські школи закривати на карантин? Побачимо… Знаю, Львівська область є лідером цього року за кількістю хворих на кір. Львівщина отримує безпечну вакцину проти кору, паротиту і краснухи виробництва Бельгії. Усі документи можна побачити у медичному закладі (там є копії сертифікатів про реєстрацію медичного препарату). Можливо, дитину треба відсторонити від навчання на день-два (якщо у неї немає протипоказань), і все-таки піти і зробити те щеплення? Якщо дитина здорова сьогодні, немає гарантії, що не захворіє через тиждень чи місяць. Я особисто вважаю, що діти, які відвідують організовані колективи, мають бути щеплені».