Передплатити

Кремль брязкає зброєю

Міжконтинентальна балістична ракета “Сатана-2” може вмістити у себе 8 мегатонн у тротиловому еквіваленті. Це — у 400 разів потужніше, ніж обидві бомби, які США скинули на Японію у 1945 році, що призвело до загибелі 150 тисяч осіб

Запускає гіперзвуковий планер “Авангард” балістична ракета, розганяючи до швидкості, що у 10 разів перевищує швидкість звуку. Принаймні у цьому пробує запевнити світ глава Білокам'яної... Фото kremlin.ru

Російський президент Володимир Путін вирішив “побрязкати зброєю”. Під час свого двогодинного виступу перед Федеральними зборами РФ, який транслювався по телебаченню, похвалився, що на озброєнні російської армії є новітня зброя, здатна протистояти американській системі протиракетної оборони. Нагадаємо, Москва та Вашингтон у сукупності володіють 93% світової ядерної зброї. Схоже, Росія вирішила дати старт новій гонці озброєнь.

Кремль вважає, що американська система ПРО загрожує безпеці їхньої країни. Створивши систему, здатну перехопити російські ракети, Вашингтон порушує баланс стратегічного ядерного стримування. Однак у Пентагоні запевняють, що їхні ракети спрямовані проти “країн-вигнанців” - тих, хто в обхід заборони ООН розробляє ядерну зброю і ракетні технології.

Інформацію про розробку стратегічних систем Москва зі зрозумілих причин намагається засекретити. Найбільше відомо про “Сармат”. Про те, що Росія розробляє нову міжконтинентальну балістичну ракету з рідкопаливним двигуном, широкому загалу стало відомо у 2013 році, коли відповідну заяву зробив командувач ракетних військ стратегічного призначення Сергій Каракаєв. Тоді ж військовий озвучив офіційну причину розробки - зняття з бойового чергування застарілих радянських комплексів РС-20В “Воєвода” (кодова натовська назва - “Satan”, “Сатана”) і РС-18А (за версією НАТО — SS-19 Stiletto).

“Міжконтинентальні балістичні ракети зазвичай діляться на два класи — з рідко- і твердопаливним двигуном, - пояснює Русская служба ВВС. - У ракетах з рідкопаливним двигуном вага корисного навантаження, що закидається, більша, але їх важче обслуговувати. Такі ракети використовують високотоксичне двокомпонентне пальне, тому можуть розміщатися лише у шахтах стаціонарних підземних комплексів.  Розвідці не складно встановити їхнє місцезнаходження і у випадку ядерного конфлікту - завдати удару. Крім того, їхня швидкість на початковому етапі набагато нижча, що робить їх потенційно вразливими для перехоплення. Твердопаливні ракети, як-от “Тополь”, “Ярс” або морська “Булава” можна запускати з допомогою мобільних установок. Вони простіші в обслуговуванні, швидше розганяються після старту, але вага корисного навантаження, що закидається, у них набагато менша — 1,5 тонни проти 8,8 у “Воєводи”.

Скільки тонн несе “Сармат”, невідомо. Якщо показник — не менший, ніж у “Воєводи”, зможе нести не лише боєголовку з ядерним зарядом, а й більшу кількість хибних цілей, які утруднять перехоплення ракети. За словами Путіна, її можна запускати не по короткій траєкторії, а над районами, не прикритими протиракетною обороною. У “Воєводи” дальність — 11 тис. км. У нової системи обмежень дальності практично немає...

Заява Путіна справила бажаний для Кремля ефект. РС-28 “Сармат” у НАТО вже “охрестили” СС-Х30 Satan-2 (“Сатана-2”). “Нова версія почне активно експлуатуватися у 20 ракетних установках приблизно у 2020 році. Це означає, що одна ракета “Сатана-2” може вмістити у себе 8 мегатонн у тротиловому еквіваленті. Це — у 400 разів потужніше, ніж обидві бомби, які США скинули на Японію у 1945 році, що призвело до загибелі 150 тисяч осіб”, - повідомляє Business Insider.

Похвалився Путін і “малогабаритною надпотужною ядерною енергетичною установкою, яка розміщується у корпусі крилатої ракети типу Х-101 повітряного базування або американського “Томагавка”, однак при цьому забезпечує у десять разів більшу дальність польоту, яка є практично необмеженою”. За його словами, наприкінці минулого року відбувся успішний запуск новітньої російської крилатої ракети з ядерною енергоустановкою. Ракета вийшла на задану потужність, забезпечивши необхідний рівень тяги.

Крилаті ракети з ядерним двигуном почали розробляти у 1960-ті роки, але через небезпеку випробувань проекти довелося згорнути. “Така технологія могла б змінити баланс сил, але важко сказати, наскільки Росія наблизилася до її реалізації”, - цитує старшого наукового співробітника Міжнародного інституту стратегічних досліджень у Лондоні Дугласа Баррі New York Times.

“У грудні 2017 року повністю завершено багаторічний цикл випробувань інноваційної ядерної енергоустановки для оснащення підводного безпілотника. Вона має унікально малі габарити і при цьому надвисоку енергоозброєність. Її об'єм — у 100 разів менший, ніж в установках сучасних підводних човнів, зате потужність — більша, а час виходу на бойовий режим, тобто на максимальну потужність, - у 200 разів менший”, - похвалився Путін.

Концепцію надпотужної “ядерної торпеди” Т-15 запропонував академік Андрій Сахаров у 1950-ті роки. За повідомленням Русской службы BBC, у листопаді 2012 року у випуск новин Першого каналу і НТВ потрапила схема ядерної торпеди “Статус-6” та документ, де згадувалося про два атомні підводні човни, які можуть стати носіями цієї зброї.

Ще один “козир” Кремля — гіперзвукова авіаційна ракета “Кинджал”, що здатна розвивати швидкість близько 12 тисяч км/год.), долати відстань до 2 тис. км, нести ядерні і звичайні боєприпаси. Як повідомляють “Ведомости” з посиланням на джерело в Об'єднаній авіабудівній корпорації, ця ракета є результатом глибокої модернізації оперативно-тактичної балістичної ракети “Іскандер”, яку планували запускати з винищувача МіГ-31.

Очільник Кремля повідомив, що “Кинджал” поставлено на “дослідно-бойове чергування”, а це може означати, що комплекс ще випробовують. Під час виступу президента РФ на екрані показали літак МіГ-31, який запускав ракету, запуск двигуна, а також ураження укріпленого бункера. До цієї частини презентації на Заході віднеслися серйозно. Через кілька годин після заяви Путіна директор оборонного дослідницького центру проектів Пентагону Стівен Волкер оприлюднив плани з активної розробки подібних систем для США.

Також Путін на зустрічі з високопосадовцями розповів про ще один ракетний комплекс стратегічного призначення — гіперзвуковий планер “Авангард”. “Він йде до цілі як метеорит, як вогняна куля. Температура на його поверхні сягає +1600-2000°С. Крилатим блоком при цьому надійно керуємо”, - запевнив Путін. Запускає “Авангард” балістична ракета, розганяючи до швидкості, що у 10 разів перевищує швидкість звуку. Далі боєприпас прямує до цілі, здійснюючи маневри на дистанції у кілька тисяч кілометрів. Перехопити його системам ПРО складно. Путін стверджує, що “Авангард” уже виробляється серійно. Газета “Коммерсант” пише, що штатним носієм цієї зброї стане ЗС-28 “Сармат” і що начебто блок вже випробовували кілька разів (перший успішний запуск провели у жовтні 2016 року з полігону Кура Оренбурзької області).

Основний договір щодо озброєнь, який регулює американсько-російські ядерні арсенали “Про заходи для подальшого скорочення та обмеження стратегічного наступального озброєння”, у 2010 році підписали Барак Обама та Дмитро Медведєв. Нещодавно обидві країни оголосили, що виконали договірні зобов’язання і скоротили свої арсенали. Однак через три роки термін дії угоди збігає. У Конгресі зростає гнів щодо політики Кремля у Європі, на Близькому Сході та в інших місцях. Президент США Дональд Трамп публічно захоплюється американською зброєю та закликає Конгрес “модернізувати і перебудувати ядерний арсенал”. Така політика може призвести до відміни будь-яких обмежень на озброєння...

Ще більше новин від «Високого Замку»?
Долучайтеся до нас у Telegram