Передплатити Підтримати

Глобальний інтернет від Маска

Космічна армада творця Tesla налічуватиме 12 тисяч супутників

Старт космічної ракети Falcon Heavy від компанії SpaceX

Ракетна фірма SpaceX, яку пов’язують з Ілоном Маском, запустила у космос супутник для тестування системи Starlink, яка у майбутньому забезпечуватиме доступ до ультрашвидкого інтернету на усій земній кулі, - пише Анджей Кублік у Gazeta Wyborcza.

«Два перших демонстраційних супутники системи Starlink, - Tintin A&B, - після запуску комунікують з наземними станціями», - написав Маск у Twitter минулого четверга. Таким чином знаний американський підприємець і творець електрокарів Tesla розпочав реалізацію нового комунікаційного проекту.

Цього разу мова йде про розташування у космосі армади супутників, які уможливлять доступ до інтернету в усіх куточках планети. Рівно ж як і розвиток фірми Маска SpaceX, бо саме вона вже запустила у космос два попередніх супутники, названі на честь героя коміксів бельгійського художника Ерже. Звісно, якщо план Ілона буде успішним, то SpaceX продовжить цей проект.

Спроектована Маском система Starlink потребує розміщення у космосі на низьких орбітах тисячі апаратів. Конкретніше, - каже підприємець, - у 2024 році на орбітах від 1,1 тисячі до понад 1,3 тисячі кілометрів від поверхні Землі з’явиться 4425 супутників, Крім того, на дуже низьких орбітах (від 336 до 345 кілометрів) цих сателітів буде ще понад 7,5 тисячі. Оці «нижчі» апарати використовуватимуть частоти V-діапазону (вони, до слова, нині використовуються дуже рідко), а супутники з вищих орбіт – частоти діапазону Ка і Ku.

За задумом Маска, Starlink дозволить подолати проблеми сучасної супутникової мережі VSAT, перш за все, - з передачею сигналу. Саме це зараз через систему VSAT може передаватися невелика кількість даних, вони надсилаються із затримками, іноді у кілька секунд, а самі системні пристрої VSAT є дорогими та великими (розміром з 23-поверховий будинок і вагою майже 1,5 тисячі тонн).

Starlink, до того ж, має забезпечити доступ до інтернету у стандарті 5G, тобто передачу даних зі швидкістю, щонайменше, 1 Гб на секунду і з затримками, які не будуть перевищувати кілька тисячних долі секунди.

Кажучи простіше, це означає, що у будь-якій точці світу можна буде грати в складні комп'ютерні ігри. Але вигіднішим буде використання такої системи для підтримки робототехніки. Передбачаються, що передплата на використання системи Маска коштуватиме приблизно 200 доларів на місяць.

Конкуренти не дають спати

Запуски у космос майже 12 тис. сателітів Starlink Ілона Маска коштуватимуть приблизно 10 мільярдів доларів. Їх здійснюватимуть за допомогою багаторазових пускових установок компанії SpaceX. Застосування таких ракет суттєво знизить витрати на запуск супутників. Однак творець автомобілів Tesla вважає, що проблем з фінансуванням Starlink взагалі не буде. Він передбачає, що до середини наступного десятиліття його система вже матиме 40 мільйонів абонентів, що забезпечать 30 мільярдів доларів доходу. Сама ж комерційна експлуатація Starlink розпочнеться після розміщення на орбітах восьми сотень космічних сателітів.

Поза тим, над удосконаленням супутникового Інтернету, що використовуватиме частоту з V-діапазону, думає не тільки Ілон Муск. Вже наступного року впровадження таких послуг анонсувала європейська компанія OneWeb, яку інвестується засновником Virgin Group, підприємець Річард Бренсон, а також японською корпорацією SoftBank. Остання цього року вона стала крупним акціонером транспортної компанії Uber.