Абсолютна катастрофа польської історичної політики

Проект закону про ІПН консультували історики, які критикують сучасну Україну. Чи того достатньо, аби говорити про «проросійське відродження»?

Фото: Адам Бураковський

„Je suis Bury" – написав 2016 року д-р Войцех Мушиньський у статті, де відбілював Ромуальда Райса (Бурого) (польського військового злочинця, банда якого 1946 року здійснила масове вбивство 79 білорусів у Східній Польщі. Цей злочин визнано актом геноциду«ВЗ»). Цього «проклятого вояка» звинувачують у злочинах проти людяності, серед іншого – масакрі у Старих Пучалах. Завданням історика «не є правда, що партизани капітана «Бурого» мордували жінок і дітей; були то трагічні, але випадкові жертви боротьби…» , - нагадує полякам журналіст Rzeczpospolita Віктор Ферфецький.

У 2012 році Мушиньський писав, що в результаті антисемітської кампанії в 1968 році «він нобілітував багато емігрантів у березні, створив їм ореоли мучеників, а, за оказії, уможливив уникнути відповідальності за злочини». Цей також знаний і тим, що опублікував в інтернеті малюнок з Бараком Обамою на шибениці. Цю особу дуже цінують депутати Kukiz'15. Тому саме він консультував партію при підготовці закону про Інститут національної пам’яті.

Ухвалена у січні «новелізація», яка нашкодила стосункам Польщі з Ізраїлем та Україною, має «вставку», запропоновану Kukiz'15.  Вона стосується «визначення злочинів українських націоналістів». Д-р Мушиньський не тільки допомагав у створенні цього проекту, але також з'явився на засідання Комітету з питань юстиції та прав людини в листопаді 2016 року, на якому презентували цей акт.

Ще одним гостем комісії був професор Влодімеж Осадчий, який також радив під час підготовки проекту. А на засіданні навіть виступав. Сказав: «В Україні шириться ідеологія націоналізму і стає навіть обов’язковою ідеологією держави».

Ким є проф. Осадчий? То частий коментатор медій о. Тадеуша Ридзика, але також пропутінської агенції Sputnik. Давав там інтерв’ю Лєоніду Сіґанову, який починав кар’єру 1943 року як ведучий радіостанції Спілки польських патріотів у Москві. У своїх одкровеннях для Sputnik проф. Осадчий нарікає на «гучний тупіт бандерівських середовищ» в Україні і критикує політику польської влади.

З того приводу певні праві медіа звинувачують проф. Осадчого у проросійських поглядах. Він стверджує, що то вигадки. «У Польщі чіпляють мітку русофілії тоді, коли бракує аргументів у дискусії», - каже він. І додає, що критики ладнають йому імідж «антиукраїнськості». «Я був канцлером Європейського колегіуму польських та українських університетів, одним з будівничих непосталого українсько-польського університету, ініціатором десятків конференцій, скрованих на українсько-польське єднання, дотичних, між іншим, до вшанування Великого Голоду, 300-річчя Івана Мазепи, що виступав проти Росії, і до 90-ліття угоди Пілсудського з Петлюрою. Маю з того приводу листа-привітання від президента Лєха Качиньського», - твердить Осадчий.   

Рівно ж д-р Мушиньський каже, що приписування йому крайніх поглядів є несправедливим. «Не вважаю себе за контроверсійного історика. Працюю в ІПН вже 12 років, веду власні дослідження і жоден з моїх шефів ніколи не закидав мені на тему висловлювання контроверсійних тез».

Інакше дивиться на справу історик-симпатик ПіС Єжи Тарґальський. Кілька днів тому на телебаченні Republika він вказав на двох своїх колег, які консультували проект закону від Kukiz'15, і застеріг від «проросійського відродження». Тарґальський згадав теж третього відверто проросійського історика проф. Чеслава Партача, який також брав участь у консультаціях з приводу проекту «новелізації». Є інформація, що також був присутнім на засіданні комісії Сейму.   

Політики ПіС дуже обережні щодо Тарґальського і його оцінок радників Kukiz'15. «Кожен має таких експертів, яких має, - каже віце-маршалок Ричард Терлецький. Не є таємницею що Kukiz'15 дуже потужно лобіював ухвалення новели про ІПН з елементами свого авторства. – Представники партії нагадували про новелізацію на засіданнях президії Сейму і конвенту Сенаторів».

Колумніст Rzeczpospolita Міхал Шульджинський:

Що поєднує популярного історика, діяча Національного Відродження Польщі, з експертом, знаним через свої антиукраїнські заяви російському ЗМІ, де критикує також і польську владу за толерування бандеризму?

То вони допомагали Kukiz’15 писати новелізацію закону про ІПН. Шеф парламентського клубу ПіС Ричард Терлецький недавно зізнався, що закон ухвалили під тиском депутатів від Kukiz’15. «Це настільки закрило нам бачення, що тепер ми маємо клопіт».

З’ясувалося, що найбільшою дипломатичною кризою останніх років завдячуємо опозиційній партії, яка не тільки запровадила до сейму народовців (за що Павел Кукіз дуже перепрошувався), але яка також написала закон, спираючись, делікатно кажучи, на контроверсійних істориків. Кажучи просто, - це означає абсолютну катастрофу польської історичної політики.

Виходить, що вона, ця політика, провадиться через державні інституції, через професора, який часто гостює на шпальтах кремлівських медій, а також доктора, який на Facebook викладає малюнок президента США на шибениці.

Джерело: Rzeczpospolita