Передплатити

Чи готова Америка обмежити доступ до зброї?

Політики, які підтримують Національну стрілецьку асоціацію США, так легко не здаються

Колишній студент убив з вогнепальної зброї 17 осіб у флоридській школі. Жертви «стрільця» протестують, обговорюють та переконують: захистіть бодай школи. Президент Трамп обіцяє це зробити. Але політики, які підтримують Національну стрілецьку асоціацію США, так легко не здаються. Про це пише у Gazeta Wyborcza Маґда Дзялошинська.

- Будь ласка, поясніть, як ви розумієте поняття «регульований захист», та як 18-річний підліток з рушницею відповідає ознакам цього визначення? – запитує у прес-секретаря НСА (Національної стрілецької асоціації) викладачка вищої школи в Паркланді, штат Флорида, де озброєний хлопець тиждень тому убив 17 людей. Мова про другу поправку до конституції, яку асоціація відчайдушно захищає, але мову цієї поправки багато хто вважає несумісною з реаліями ХХІ століття.

Дана Лош з НСА відповіла, що підліток ніколи не повинен мати можливість здобути зброю. Аудиторія підбадьорила її.

Від Паркленду до Вашингтона

Цей обмін думками відбувся під час багатосторонніх зустрічей (у знайомому для американців з виборчої кампанії форматі «дебати в ратуші»), організованих і транслюваних CNN. Присутні на дебатах були викладачі, студенти та сім'ї жертв стрілянини в ліцеї Marjory Stoneman Douglas, а також місцеві політики і представник НСA.

Мешканці Паркленду взялися різними способами тиснути на владу, щоб обмежити доступ до зброї.

Учні протестували у своєму місті відразу після стрілянини, у середу поїхали до столицю штату, а 24 березня планують великий марш на Вашингтон з метою вимагати припинення збройного насильства, через яке в Штатах щорічно гинуть понад 30 тисяч осіб.

Ще одна група вирушила в Білий дім для зустрічі з Дональдом Трампом, якого спіктала нищівна критика за неадекватну реакцію на трагедії і відсутність рішучої відповіді.

Він відреагував, наразі запропонувавши продаж зброї під назвою «bump stock», який дозволяє зі звичайної гвинтівки стріляти як з автомата. Таке рішення президента почасти було спричинене масакрою у Лас-Веґасі, де злочинець за допомогою «bump stock» убив 58 осіб.

Трамп також висунув нову ідею: озброїти вчителів у школах, аби вони могли нейтралізувати можливих зловмисників. Фоторепортери ж зафіксували, що президент користується нотатками, аби не забути, як висловити співчуття співрозмовникам.

Зміни? Згода! Але які?

Що ж до змін, потрібних нагально, то у США немає жодної згоди. Теоретично велика опозиція не порушує проблеми запровадження перевірок для покупців зброї на основі загальної бази даних (наразі майже 22 відсотки зброї – на руках у власників, які фактично безконтрольні). Але випадок у Паркленді – особливий. Бо убивця придбав зброю легально.

Не виправдали себе інституції, які чудово знали про тривожні заняття підлітка (жорстоке поводження з тваринами, агресію, захоплення зброєю, яке він демонстрував у соціальних мережах). Багато республіканців, які отримують велику фінансову підтримку від НСА, бажали б розвивати тему психологічних проблем, притаманних левовій частці виконавців масових розстрілів. Це, однак, є типовою підміною понять, адже другою рукою республіканська більшість зменшує кошти на охорону здоров'я, покидаючи людей сам-на-сам з їхніми проблемами.

У коментарі, опублікованому в «Нью-Йорк Таймс» Майкл Ян Блек вказує на те, що винуватцями всіх стрілянин були чоловіки, і виходячи з цього, говорить про «кризу маскулінності». "Багато хлопців виховуються у застарілій задушливій моделі маскулінності, яка вимірюється силою та перевагою над іншими", - пише Блек.

Чи почують політики цей спротив?

Широка дискусія триває. Але питання, як завжди, полягає в тому, чи достатньо розмов, аби відбулися реальні зміни. Скептичними є батьки дітей, що загиули у масакрів в Санді Гук 2012 року.

- Я був у цій будівлі тисячу разів, благав конгресменів, а вони на те: «Що ми можемо вдіяти?», - каже Марк Барден, батько убитого там семирічного Деніеля.

Проблема не тільки в інерції Вашингтона. Ця інерція живиться Інтернетом та соціальними медіа. До прикладу, автор викладеного на YouTube відео стверджує, що один з підлітків, який виступає на чолі молодіжного опозиційного руху у Паркленді, є підставним актором, а сама акція - маніпулюванням. Алгоритм веб-сайту просунув це відео на початок списку рекомендованих…

Незважаючи на те, що спротив і тиск учнів Паркленда шириться на національний рівень, Конгрес штату Флорида в присутності протестантів відхилив прохання про подальшу дискусію на тему заборони продажу зброї.

За матеріалами Gazeta Wyborcza. Фото Ґеральд Ґерберт, АР

Ще більше новин від «Високого Замку»?
Долучайтеся до нас у Telegram