Американсько-російська сварка у Мюнхені

Що таке «фабрика тролів»?

Росіяни досі заперечують, що вони втручалися в американські вибори. Звинувачення, подані федеральним журі США у п'ятницю, є, на думку Москви, результатом політичної боротьби у Вашингтоні, - пише Роберт Стефаніцкий у Gazeta Wyborcza.

Минулої суботи на Мюнхенському безпековому форумі шеф російської дипломатії Сергій Лавров повернувся до цієї справи. Він сказав, що не бачить доказів російського втручання в американські чи європейські вибори.

- Наразі це просто припущення, без конкретики, - запевнив він.

Одразу ж слово взяв американський радник з питань безпеки, генерал Герберт Макмастер. Він наголосив, що в акті обвинувального висновку є докази, які стануть «зрозумілими кожному» на наступних етапах розслідування

Колишній російський посол США Сергій Кисляк заявив, що атаки у мережі відбувалися, здебільшого, з території США, а не з Росії.

- Ніколи на урядовому рівні ми не втручалися у політичне життя Америки. Це - фантазії, які використовуються в політичній боротьбі в США, - сказав він.

Журі, яке винесло обвинувальний висновок, призначив Спеціальний прокурор Роберт Мюлер. Воно дыятиме у рамках розслідування, яке э небезпечним для самого Трампа. Напередодні мюхнехської суперечки президент Америки визнав, що Москва таки втручалася у вибори, але робила це задовго до початку кампанії. І, звичайно ж, він про це не знав. Тепер же, після виступу Герберта Макмастера, Трамп накинувся на нього, бо генерал не ствердив, що, мовляв, «росіяни не вплинули на результат виборів».

Поза тим, Макмастер вказав, що зусилля Москви підірвати західну демократію об'єднали американську та європейську громадську думку, яка чинить спротив такій агресивній поведінці.

У свою чергу, Джон Болтон, посол США в ООН під час правління Джорджа Буша, прямо вказав, що обвинувальний акт відкриває шлях до подальших санкцій.

Якою ж була діяльність російських тролів?

Акт американського Журі звинуватив тринадцятеро росіян, Інтернет-дослідницьке агентство та ще дві компанії з холдингу Євгенія Пригожина, - веде далі Роберт Стефаніцкий з Gazeta Wyborcza.

У цій петербурзькій «фабриці тролів»» 2016 року працювало кілька сотень співробітників, з них майже сотня – безпосередньо в американському відділенні. Щомісячний бюджет «фабрики» сягав 1,25 мільйона доларів.

Російські «тролі» розмістили понад 80 тисяч оригінальних записів на Facebook і 131 тисяч на Twitter. Майже всі ці пости бачили не більше тисячі людей, але 20 «найкращих творів» здобули понад мільйон переглядів.

Боти уникали прямої похвали на адресу конкретного кандидата. Вони зосереджувалися, здебільшого, на гуртуванні однодумців, які критикували проблеми уряду демократів. Тож споживачі пропаганди розуміли, що вони повинні голосувати за кандидата від республіканців.

Прізвище Гілларі Клінтон з'являється в цих постах частіше, ніж Дональда Трампа, - зауважує Роберт Стефаніцкий.

Робота «тролів» жорстко цензурувалася

«Фабрика» займалася також створенням фейкових повідомлень, прямо не пов'язаних з виборами. До прикладу, про вбивство негритянки в Атланті або напад бойовиків Ісламської держави на завод в Луїзіані. Як пояснив колишній працівник «корпорації фейків», що їм важило на «розпалюванні суперечок та розгойдуванні човна».

У діяльності «фабрики тролів» годилося все - використовувалася криптовалюта, викрадалися персональні дані, у хід йшли боти. Більшість облікових записів зареєстровано для дзвінків з російським номером. Їхні назви мали створити враження, що за ними стоїть, до прикладу, місцеві інформаційні агентства (DailyNewsDenver, DallasTopNews) або конкретні особи (@_TraceyJohnson, @CarolineReeeed). Семеро взагалі назвалося «Трампом».

Рецептом успіху було створення груп, які адмініструвалися нібито реальними людьми, які приваблювали справжніх прихильників певної ідеї. Таким чином, саме «фабрика» зі Санкт-Петербурга підказала Техасу ідею незалежності, саме вона створила ядро «Техасської групи» на FB, яка відтак об’єднала 250 тисяч користувачів.

Назви і тематика створених в інтернеті груп (наприклад, Veterans Today, American.made, LGBT United, Tea Party News, Stop All Invaders), звісно ж, не дають підстав говорити, що вони мають щось спільне з Росією, або що вони створені одним і тим же центром.

Агентство інтернет-досліджень також видало себе на відомі та авторитетні організації. Перед виборами воно створило обліковий запис Twitter, @ TEN_GOP, який створював враження акаунту республіканської партії штату Теннессі. Він набрав понад 100 000 симпатиків, поза тим, оригінальні аканти - усемеро менше.

Мета № 1: Підірвати довіру до демократичних інституцій

Один із найуспішніших продуктів «фабрики тролів» - блогер Дженна Абрамс. Її Twitter-акаунт «зафоловили» 70 тисяч користувачів. Досі не відомо, чи це була одна особа, чи колектив тролів, - дивується Роберт Стефаніцкий.

Абрамс не обмежувалася привабливими гаслами. Вона резонними аргументами провокувала дискусії. В її публікаціях згадуються визнані медіа: BBC, USA Today, Independent, Al-Jazeera, Bussiness Insider і Washington Post. Політики та експерти вели дискусії з нею. Навіть Майкл Макфол, колишній посол США у Росії, фахівець з російської пропаганди, потрапив на її гачок.

Але російські "тролі" не обмежувалися творенням текстів, які подобалися б американцям з ультра-правими поглядами. Їх флагманським продуктом стала група BlackMattersUS на Twitter (250 тисяч фоловерів).

У Санкт-Петербурзі для BlackMattersUS було створено окрему редакцію і портал.

Були реальні розмови з лідерами чорного руху, зокрема Ерікою Хаггінс з легендарної Black Panther або Ремерлі Грехем – матір’ю підлітка, застреленого поліцією у Нью-Йорку. Журналісти порталу після інтерв'ю просили людей такого штибу підтримати ініціативи BlackMattersUS: в основному протести проти жорстокості поліції або пікети перед тюрмами, де відбувають покарання чорні активісти.

Схожа демонстрація відбулася в Шарлотті за два тижні до виборів. Відтак, вже після елекцій, BlackMattersUS організувала ще одну – «Шарлотта проти Трампа».

"Мета №1 полягала в тому, щоб підірвати довіру до основних засобів масової інформації, громадських діячів, державних установ, до тих, що підтримує єдність США", - заявив експерт із питань безпеки CNN Клінт Ватс.

За матеріалами Gazeta Wyborcza