Архітектурні «па»

Міська рада не може вмовити соліста балету Олега Петрика демонтувати скляний МАФ на даху житлового будинку.

Будинок на вул. Чупринки, 62, зі скляним МАФом на даху.

Під час останнього засідання Львівської міської ради депутат Андріян Гутник звернувся із запитом до міського голови. Йшлося про скляні надбудови на будинках на вул. Беринди, 3, та Чупринки, 62. Депутат назвав їх МАФами (малими архітектурними формами).

«У нас була проблема з МАФами на землі, тепер у нас проблема з МАФами на… дахах будинків, – заявив Андріян Гутник. – До мене звернулася група львів’ян щодо встановлення законності надбудови у центральній частині міста на вул. Беринди, 3. Там на житловому будинку – незрозуміла скляна споруда. Цей будинок був зведений 1909 року у стилі пізньої сецесії за проектом Міхала Уляма та є пам’яткою архітектури місцевого значення. Усі будинки поруч (№1 на вул. Беринди та №12,10 на проспекті Свободи) – також пам’ятки архітектури місцевого значення. Вражає, що це непоодинокий випадок у Львові. Бездіяльність чиновників породжує ігнорування всіх норм і правил, а перспектива збереження історичних вулиць у Львові зникає».

Також Гутник заявив, що неодноразово звертався із запитами щодо подібної скляної надбудови на вул. Генерала Чупринки, 62, але відповіді не отримав. «Взимку ця надбудова з МАФу перетворилася на якийсь ялинковий вертеп» (судячи з фото, там за склом встановили кілька ялинок. – Авт.). Депутат просить перевірити законність встановлення скляних надбудов на вул. Беринди, 3, та Чупринки, 62.

Андріян Гутник продемонстрував кілька дотепних фотожаб. Пояснив: таким чином спробував уявити, що відбуватиметься з історичною частиною міста, якщо чиновники ЛМР вчасно не припинять нову «моду» серед львів’ян – встановлювати скляні МАФи на дахах. На фотожабах – скляні МАФи на… пам’ятнику Шевченкові, на Ратуші й на Катедрі. І навіть три «кіоски» – на Оперному театрі.

Міський голова Львова Андрій Садовий погодився, що проблема серйозна. «Щодо надбудови на вул. Беринди – цього МАФу там не може бути в принципі, – прокоментував на сесії мер. – З точки зору здорового глузду, це повний абсурд. Схожа ситуація була з надбудовою в центрі міста на будівлі «Гранд Готелю». Виявилося, це помилково якийсь дизайнер прийняв рішення. Однак власник із розумінням поставився і демонтував скляну надбудову. Те саме стосується вул. Чупринки. Начальник управління охорони історичного сере­довища Лілія Онищенко цим займається з тих пір, як цей МАФ з’явився. Я особисто дзвонив до пана Олега Петрика, це наш відомий митець. І попросив його цей МАФ демонтувати. Він сказав, що там раніше був МАФ, але не скляний. Я попросив його це припинити негайно».

Олег Петрик – народний артист України, провідний артист балету Львівського національного театру опери і балету ім. С. Крушельницької, професор кафедри режисури та хореографії факультету культури і мистецтв ЛНУ ім. І. Франка, керівник авторської балетної школи, брав участь у конкурсі на посаду директора Львівської опери. Батько – Петрик Олег Михайлович, депутат Львівської обласної ради першого демократичного скликання, активіст львівської «Клумби».

Міський голова Андрій Садовий дав доручення профільним чиновникам зайнятися скляною надбудовою на вул. Чупринки: «Викликайте Петрика, говоріть з ним. Він людина відома, публічна. Ми, як громада, дали дуже багато приміщень на вулиці Стефаника для балетної школи. Треба поважати громаду міста. У мене є ідея – зробити реєстр порушень, які відбуваються завдяки відомим львів’янам. Б’ють себе в груди і розповідають, які вони патріоти міста, а самі нищать пам’ятки архітектури. Хай громада знає своїх «героїв».

Начальник управління охорони історичного сере­до­вища Лілія Онищенко розповіла «ВЗ», що надбудова на вул. Беринди, 3, здана в експлуатацію близько десяти років тому і має усі дозвільні документи. Чого не можна сказати про надбудову на вул. Чупринки, 62. «Ми підняли архівні матеріали на цей будинок і з’ясували, що він мав надбудову такого ж об’єму, але цегляну. Коли його будували, там була якась пральня. Пізніше – майстерня художника. Потім художник продав майстерню власникові квартири поверхом нижче (Олегу Петрику. – Авт.), і цей власник так довго робив ремонти і перепланування, що всі про ту надбудову забули. Вона є у нього в технічному паспорті. Протікала, і він її демонтував. А тепер вирішив на місці цегляної зробити скляну надбудову. Вона зараз ріже око, і незрозуміло, як вона конструктивно там тримається. Ведемо діалог із власником квартири й надбудови. Цим же займається й Інспекція Держ­архбудконтролю. Наразі власник демонтувати відмовився, мотивуючи тим, що надбудова є у техпаспорті. Але в техпаспорті вона не така, яку він зараз там зробив».

Фото Андріяна ГУТНИКА