Лише одна стоматполіклініка лікує зуби «по-новому»

Решта три комунальні заклади опираються впровадженню міської медичної реформи.

Стоматологічна галузь Львова гуде, як розбурханий вулик. Третій рік поспіль влада намагається впровадити локальну медичну реформу в охороні здоров’я міста. Почали з комунальних стоматологічних поліклінік (їх є чотири: 1-ша стоматологічна комунальна поліклініка, 3-тя, 4-та і 5-та). Суть реформи: перетворення чотирьох міських стоматологічних поліклінік на некомерційні підприємства.

при тому, що офіційно лікування зубів у цих установах безкоштовне, реально пацієнти все одно платять, але в кишеню лікаря. Відтак у мерії пропонують реформуватися так, щоб пацієнти офіційно платили у касу поліклініки, згідно з “прозорим” прейскурантом. За ці кошти поліклініка має сама себе утримувати і платити зарплату лікарям та медперсоналу. Пільговики ж (пенсіонери, ветерани, діти та ін.) будуть, як і раніше, обслуговуватися безкоштовно, а вартість їхнього лікування відшкодовуватимуть із міського бюджету Львова. Відповідну програму фінансування ухвалили депутати Львівської міськради.

Наразі міській владі вдалося перевести на “нові рейки” лише 1-шу стоматологічну комунальну поліклініку. Колективи і профкоми трьох інших поліклінік оскаржили реформу в суді. На їхню думку, створення некомерційного підприємства призведе до того, що “на вулиці” опиниться значна частина штату поліклініки, передусім медперсонал, ціни на стоматологічні послуги для населення  зростуть, матеріа­ли для протезування та інших робіт будуть закуповувати найнижчої якості, у перспективі місто буде “віджимати” приміщення у поліклінік, а їх самих зведуть до рівня стоматологічних кабінетів.

Нову хвилю конфлікту викликало призначення 1 серпня головним лікарем 3-ї поліклініки Юрія Павліва. Колектив не пустив його на робоче місце. З цього приводу із заявою  до правоохоронних органів особисто звернувся міський голова Львова Андрій Садовий. Було відкрито кримінальне провадження. Павлів досі не може потрапити у свій кабінет. Сидить в іншому приміщенні і ходить на наради у Львівську міськраду. Мерія підготувала “удар у відповідь” — на сесії ЛМР депутати не виділили грошей на зарплати працівниками трьох стоматполіклінік (планувалося, що виділять 6 мільйонів 870 тисяч грн., урізавши в міському бюджеті фінансування на медикаменти).

“Зараз триває суд по Павліву (щодо законності його призначення, кваліфікаційних вимог), — розповів журналісту “ВЗ” завідувач терапевтичного відділення комунальної 3-ї стоматологічної поліклініки Олександр Бурій. — На останнє засідання представники мерії не з’явилися. Суд перенесли на 3 жовтня. У мерії тягнуть час, вони нас виснажують. Бо розуміють: люди сидять без зарплати. Поліклініка повноцінно не функціонує, немає печатки, права підпису. Хоча пацієнтів приймаємо, лікуємо, але страждають лікарі: не можуть піти ні у відпустки, ні на курси перекваліфікації, бо Павлів відмовився підписувати табелі робочого часу. Рано чи пізно зарплату нам виплатять: чи ліквідують установу, чи буде вона існувати. Бо невиплата зарплати — це кримінал. У нас ще є кошти на два місяці на енергоносії. А у 4-й і 5-й поліклініках уже пішла пеня. Там багато санітарок, медсестер приїжджає з районів, то вже другий місяць сидять без зарплати”.

Олександр Бурій запевнив, що стоматологів підтримав особисто президент Петро Порошенко під час візиту до Львова. Створено комісію, яка опрацювала усі документи до проведення “круглого столу” під егідою Львівської ОДА. Порушено кримінальне провадження — за незаконне зняття з реєстрації 1-ї стоматполіклініки.

Журналіст “ВЗ” завітала до 1-ї стоматологічної поліклініки (просп. Шевченка, 24), аби подивитися, як другий місяць працює реформована установа. У реєстратурі мене запевнили, що пенсіонерів та інші пільгові категорії населення лікують безкоштовно. Сказали, що “ми одні тільки пенсіонерів з усього міста й лікуємо”. Впало у вічі, що людей перед кабінетами — обмаль. Лікарі розповіли: “Може, люди копають картоплю, може, десь повиїжджали”, “минулого тижня тут було аж чорно від людей”.

“Основний месидж медичної реформи в Україні — “гроші йдуть за пацієнтом”. Аби не фінансувати ліжок, повітря тощо — треба фінансувати пацієнтів, — розповів головний лікар 1-ї стоматполіклініки Павло Питльований. — Наша поліклініка уже працює за таким принципом. Коли почалася тема реорганізації, вивчивши всі умови, я перейшов на нову систему. Пацієнт, який не має пільг, повинен платити. Ми усі знаємо, що медицина фактично не є безкоштовною. Але усе це відбувається на рівні “ти мені — я тобі”, а установа з того не має нічого. Досі так було і в 1-й стоматполіклініці. Я не мав грошей і не міг тут нічого відремонтувати. Лікарі робили ремонти у кабінетах за свій рахунок. Тепер місто нам надало гроші на покриття пільгових категорій. У нас пенсіонер лікується безкоштовно. Йому треба тільки принести паспорт та ідентифікаційний код. В ухвалі міськради є таке поняття, як “малобюджетні технології”. Це неправильний термін, бо в людей складається враження, що це щось неякісне. Насправді це не так. Пломбувальний матеріал цей якісний, це композитний матеріал хімічного твердіння. Якщо поставити його на центральні зуби, він з часом під дією світла змінить колір. Звичайно, фотополімер не міняє свого кольору. Але фотополімер — дорожчий. Депутати міськради мали на увазі: якщо хочете косметичного ефекту — прошу заплатити за це гроші”.

Павло Питльований продемонстрував офіційний прейскурант цін. Первинний огляд хворого — 23 грн., огляд порожнини рота, визначення пародонтологічного статусу — 70 грн., тимчасова пломба — 12 грн., пломба з цементу (при лікуванні карієсу) — 46 грн., пломба з композитного матеріалу — 83 грн., пломба зі світлополімерного матеріалу — 132 грн. За таких “розкладів”, каже, встановлення пломби в середньому коштуватиме 150 грн. До речі, можуть надати стоматологічні послуги і вдома. Виклик лікаря на дім — 191 грн., первинний огляд хворого — 35 грн., огляд порожнини рота, визначення пародонтологічного статусу — 105 грн., просто порада — 35 грн., різні типи знеболювального — від 30 до 50 грн.

Головний лікар похвалився, що у зв’язку з переходом у статус комунального некомерційного підприємства лікарі почали отримувати зарплату по 8-10 тисяч гривень. Звільнилися тільки ті, кого не влаштовували нові умови праці (до двадцяти чоловік). Нікого не звільнили примусово, тільки за згодою сторін, або за власним бажанням, це були переважно ті, хто “не давав собі ради”. “На зборах пояснив, як будемо працювати, — розповідає голов­лікар. — Якщо ви здасте 10 тисяч у касу, то 7 тисяч отримаєте на руки. В якій поліклініці міста Львова є таке?”. Роботою підлеглих головлікар задоволений, каже, 98% лікарів план виконали, причому дехто — вже за півмісяця. Мені видали список лікарів із сумами їхніх зарплат, отриманими за серпень 2017 року. Найнижча сума була — 2227 грн., найвища — 12 846 грн. У відомості видно, що майже ніхто не працює на повну ставку, переважно на 0,75 і 0,5 ставки.

Робочий день у 1-й стоматполіклініці збільшився — працюють з 8-ї ранку до 20.00 вечора, субота — робочий день. Приймають усіх охочих, незалежно від району проживання. “Вони хочуть знову у колгосп”, — сказав пан Питльований про працівників інших стоматполіклінік, які не хочуть реформуватися.

«Колектив висловив Павліву недовіру»...

Новопризначений лікар 3-ї стоматполіклініки (якого не пускають на роботу) Юрій Павлів — зять головлікаря 1-ї стоматполіклініки Павла Питльованого. Про це журналісту “ВЗ” розповів заввідділення комунальної 3-ї стоматологічної поліклініки Олександр Бурій. “Колектив висловив йому недовіру, — сказав Олександр Бурій. — Павлів був працівником 1-ї стоматполіклініки, який і долучився до її ліквідації. Те, що має 10 років стажу, не означає, що працював 10 років стоматологом. Він має асфальтний заводик, магазин будматеріалів, якісь лотки, торгує шкарпетками, мештами. Має приватний кабінет на проспекті Свободи. Він — бізнесмен. Людина, яка має такі бізнеси, — хіба їй вистачить часу працювати голов­ним лікарем поліклініки?”.

Фото автора