Добробати: Іловайська трагедія – не дезертирство, а недолугість командування

Представники добровольчих батальйонів, які потрапили в Іловайський котел, вимагають виділити Іловайську трагедію в окреме кримінальне провадження.

Таку заяву сьогодні на мітингу з нагоди 3-ї річниці Іловайської трагедії зачитав командир штурмової бригади батальйону "Донбас" Тарас Костанчук, повідомляє кореспондент Укрінформу.

"Ми вимагаємо виділити в окреме кримінальне провадження Іловайську трагедію, а не розслідувати це як загальний злочин російської агресії проти України", - сказав  Костанчук.

Другою вимогою є, після закінчення розслідування саме Іловайської трагедії, передати цю справу в суд і в суді допитати всіх свідків і учасників, починаючи з керівника Генштабу та інших, всіх причетних до Іловайського котла. І вже в суді визначити, хто винен, хто не винен.

Третя вимога - це зняти звинувачення з рядових, які не маючи чітких команд не знали, що робити після того, як керівництво залишило свої позиції "і рушило в сторону Києва".

Костанчук зауважив, що події, які відбулися під Іловайськом, не були дезертирством, це була недолугість "командування, яке не знало, як правильно і які команди віддавати".

За його словами, не можуть бути винні солдати і не винні їх командири.

Як відомо, у вівторок на Михайлівській площі у Києві проходять заходи третіх роковин Іловайської трагедії, у яких беруть участь представники батальйонів "Донбас", "Кривбас", "Херсон", військові Збройних сил України та Національної гвардії.

За даними розслідування прокуратури, 29 серпня 2014 року за безпосередньою вказівкою та наказом командування генерального штабу збройних сил РФ російські військовослужбовці впритул розстріляли з важкого озброєння колони українських бійців під Іловайськом.

Загинули 366 українців, 429 воїнів зазнали поранень, 300 - потрапили в полон.

Доброволець ЗСУ: "Розстрілювали як в тирі"

Доброволець з батальйону "Миротворець" в роковини Іловайської трагедії нагадав, як українські бійці виходили з оточення та що їм довелося пережити

Про це заявив доброволець з батальйона "Миротворець" Микола Коваленко (ім'я змінено) в інтерв'ю виданню "Апостроф".

"А він весь час відкладався (вихід з оточення,- ред.), і, врешті-решт, змінили час виходу на світлий час доби. І відразу стало зрозуміло, що нас збираються розстрілювати", - згадує Коваленко.

За його словами, під час виходу колона українських військ отримала наказ зупинитися посеред поля, на відкритій місцевості.

"Росіяни і сепаратисти пострілювали, але не били по нас прицільно, тому що тоді ми б в паніці розбіглися. Міни падали на відстані 500 м-1 км від нас. Командування сказало, що ніби як коридору нема", - розповідає боєць.

Згодом, підрозділ зрозумівши, що мирного виходу не буде, пішов прориватися з боєм до лісосмуги, де начебто стояла Нацгвардія.

"Однак це були росіяни. Вони відкрили вогонь не відразу, тому що не знали довжину колони. Ми могли б їх розбити з флангу, але нам не дали команду спішитися"  - згадує Микола.

З його слів, окупанти гатили по бійцям ЗСУ з гармат і танків.

"Як у тирі, це було схоже на Бородінський бій. Потім нашим полоненим вони говорили: ми вас чотири дні чекали. тобто чотири дні вони там окопувалися", - розповідає Коваленко.

У Києві вшановують загиблих під Іловайськом

На Михайлівській площі у Києві проходить акція "Іловайськ - 2014 р.: час НЕ лікує", присвячена річниці трагедії.

Як повідомляє "Укрінформ", участь у заході беруть представники Всеукраїнської громадської організації "Об'єднання дружин і матерів бійців-учасників АТО", бійці батальйону "Донбас", духовенства, громадськості.

Матері та дружини загиблих в "Іловайському котлі" згадували своїх синів і чоловіків і закликали керівництво країни докласти всіх зусиль для якнайшвидшого припинення конфлікту на Сході.

У свою чергу, представники батальйону "Донбас" наполягають на справедливому та об'єктивному розслідуванні Іловайської трагедії.

Ініціатори акції зауважили, що офіційно запрошені представники Генеральної прокуратури й Генштабу Збройних сил України на захід не прийшли.

Від урядовців була присутня заступник міністра соціальної політики Наталка Федорович, яка розповіла, що днями на розгляд урядового комітету внесуть пропозиції щодо розширення категорії осіб, які матимуть право на отримання коштів для придбання квартир.

За її словами, наявний квартирний список поповнюють учасники добровольчих батальйонів і волонтери. І не чиновники обирають квартири, а самі люди мають право придбати житло у будь-якому місті країни, без прив'язки до прописки, уточнила Федорович.

На території Михайлівського собору у Києві відкрилася пересувна виставка у пам'ять про бійців АТО, які загинули під Іловайськом та Савур-Могилою у серпні 2014 року. Експозиція працюватиме 28 та 29 серпня — це дні, коли сталася Іловайська трагедія.

Там представлені матеріали, що розповідають про події на сході України, про загиблих у результаті військової агресії Росії.

Виставка "Блокпост Пам'яті" складається з тридцяти вітрин, зібраних із ящиків з-під боєприпасів. Вітрини заповнені предметами, зібраними на полі бою поряд із тілами загиблих українських військових. На внутрішній поверхні кришки кожної з вітрин розміщені фотографії з місць, де ці речі були зібрані — курган Савур-Могила, Іловайськ, Дебальцеве.

За офіційними даними, у боях під Іловайськом загинуло 366 бійців (157 військових не впізнані), ще 158 вважаються зниклими безвісти.