Передплатити

«80% новобудов – брак...»

Будівельний бум у Львові «розігріли» переселенці та неспокійна ситуація на сході.

Будівельний бум, який розпочався у Львові три роки тому, триває досі. Зростання темпів будівництва експерти пов’язують з приходом у місто нових забудовників, які будують дешеве, але не завжди якісне житло. Ринок нерухомості «розігріли» переселенці з Донбасу, які охоче купують квартири у новобудовах. Квартири купують приблизно 20%  львів’ян, решта — переселенці. У деяких районах Львова переселенці зі сходу та півдня розкуповують квартири ще на стадії фундаменту...   

Як розповів «ВЗ» президент корпорації «Карпатбуд», досвідчений будівельник Юрій Карвацький, зараз пік будівельного буму не лише у Львові. Активно розбудовується також Одеса. «На сході країни через війну будівництво  завмерло. Там, де стріляють, не будують, — каже пан Юрій. — Львів — за сімдесят кілометрів від західного кордону, і це також сприяє будівництву. Чи не станеться так, що частина квартир у новобудовах буде порожньою? Все може бути! Ніхто не може дати гарантії, чи надалі будуть так активно купувати... Зараз будують, як правило, лише житло. Але поруч з багатоповерхівками потрібно будувати  дитячі садочки, школи, лікарні. У місті мала би бути якась продумана програма  будівництва... А виходить, хто який шматок землі урвав, там і будує».

Запитую думку Юрія Карвацького про якість житла у новобудовах. «Залежить від стажу будівельної компанії, — пояснює. — П’ять фірм працюють у Львові з часів незалежності України. Вони дають гарантію. Новоспечені фірми, які «виросли» як гриби після дощу», — це випадкові гравці будівельного ринку. Вони тут «купують» усе —  усіх чиновників, виконробів, робітників. Там  немає грамотних людей, які би перевіряли якість житла. Створюють житлові корпоративи, які через рік зникають. 80% новобудов — брак. Квартири здають без електрики, без штукатурки, без стяжки... Покупці змушені шукати підрядника, щоб усе доробити. Відтак дешеве житло виходить не таким вже й дешевим...».

Ріелтор Роман Андрусяк має іншу думку щодо будівельного буму: «Банки стали ненадійними, чимало львів’ян вирішили вкладати свої заощадження у квартири. Наприклад, якщо банк збанкрутує, вкладнику виплатять лише 200 тисяч гривень. Тож тримати у банку великі суми — невигідно. Якщо хтось має 20 тисяч доларів, вирішує купити однокімнатну квартиру, зробити ремонт і здавати її в оренду.   Тому на ринку нерухомості пожвавлення. До Львова приходять нові будівельні компанії. Як показує практика, половину квартир у новобудовах купують ще на рівні фундаменту».

За словами Романа Андрусяка, у Винниках квадратний метр житла стартує від 8,5 тисячі гривень, у  Львові — 10-16 тисяч, у центрі — 18-20 тисяч. Квартири з ремонтом дорожчі — 25-30 тисяч гривень за квадратний метр.

З досьє «ВЗ»

За інформацією управління архітектури Львівської міської ради, у Львові працюють понад тридцять великих будівельних фірм та ще кількадесят дрібних. За 2016 рік в експлуатацію здано 475 тисяч 388 квадратних метрів житла. За станом на серпень 2017 року ціна квадратного метра житла  — у межах 16-18 тисяч гривень. Деякі компанії будують за нижчою вартістю — 12-13 тисяч гривень за метр квадратний. Ріелтори кажуть, квартири у нових будинках подешевшали через будівельний бум. Бо на ринку — багато житла, забудовники хочуть його чим­швидше дешево продати, аби не застоювалося.

Фото з архіву «ВЗ»

Ще більше новин від «Високого Замку»?
Долучайтеся до нас у Telegram