«Чому я приїхав в Україну? Я думаю, тут величезний потенціал»

Новий генеральний менеджер Альфа-Банку Україна, чех Іван Світек – про перспективи банку в Україні.

У Альфа-Банку Україна — новий лідер. Чех Іван Світек. З лютого він відповідає за стратегію розвитку, операційну діяльність та об’єднання Альфи та Укросоцбанку. Після об’єднання двох фінустанов це буде найбільший комерційний недержавний банк в Україні. Банк працює в Україні понад 15 років, 4,5 тис. співробітників  щомісяця отримують офіційну зарплатню на картку. Альфа — справний платник податків до бюджетів усіх рівнів. Серед комерційних банків за обсягом сплачених податків —  у першій трійці.

Пан Світек близько двох місяців в Україні, та вже встиг познайомитися з країною. Нещодавно дав своє перше інтерв’ю «Економічній правді» про те, чому він — управлінець високого рівня, який свого часу брав участь у реформуванні чеської економіки в уряді Вацлава Клауса, працював на топ-посадах у найбільших світових корпораціях — Citibank, Pepsi Cola Intarnational, General Electric, Home credit — сьогодні працює в Україні. Це для нього вже восьма країна. Вільно говорить 4 мовами, а освіту отримав у США.

«Я завжди йшов туди, де, з одного боку, значні ризики, а з іншого  — величезний потенціал щось побудувати та зробити. Я вважаю, що за правильних умов Україна може дуже добре вирости. Також вважаю, що зможу своїм досвідом допомогти цій країні», — каже він.

Пан Світек має значний досвід реформаторської роботи. За три роки роботи в команді реформатора Вацлава Клауса уряд Чехії зміг втілити низку непопулярних на той час реформ, які дали змогу Чехії стати однією із найсильніших у Східній Європі.

Україна за браком власних результативних напрацювань та тупцювання реформ знову звертається до європейського та світового досвіду. До когорти іноземців-реформаторів, які представлені в державному управлінні, у бізнесі з’являється не менше гідних кандидатур управлінців-експатів. Хочеться вірити, що сукупні зусилля колись таки виллються в реальні зміни у житті  пересічних українців.  

Принаймні, Іван Світек вірить у це. На запитання, чи має Україна шанс стати розвиненою європейською державою, він зазначає: «Шанс є. Я б тут не був, якби вважав по-іншому. Я бачу величезне бажання середньостатистичного українця, щоб країна пішла в цьому напрямку».

А про те, як він сам та компанія, яку очолює, — Альфа-Банк, зможе впливати на суспільство, говорить: «Якщо побудуємо ефективний та технологічний банк в Україні, лідера на ринку, лояльного до своїх клієнтів і співробітників, який здатний генерувати прибуток, не вимагає додаткового капіталу, у якого відкрита культура, то це буде ще одним імпульсом впливу на розвиток країни».

Щодо питання належності самого бізнесу Альфа-Банку пан Світек зазначає:  «У двох із п’яти наших акціонерів коріння з Росії, але ми міжнародна група. У нас головний офіс у Люксембурзі. Наші акціонери живуть у різних країнах: Великобританії, Латвії та Ізраїлї. А троє — вихідці з України. Михайло Фрідман насправді українець — якщо він не українець, то я не чех».

Він також додає, що серед акціонерів банку і всього банківського холдингу (зі штаб-квартирою в Люксембурзі) є італійський фінансовий гігант UniCredit,  і наголошує, що банк є приватним комерційним і не має жодної копійки державних коштів — ані російських, ані будь-яких інших.

А щодо протестів проти банків, які час від часу виникають, зазначає: «Якщо Україна хоче бути частиною Європи, то для цього також треба приймати європейські цінності. Я точно знаю, що в Європі так суперечки не вирішуються, не кидаються камінням, що не розбивають чуже майно. Громадянська позиція має право на відстоювання через діалог».