Янукович, встати! Суд іде

Незважаючи на очевидні факти, винним у державній зраді екс-президент себе не визнає.

У четвер, 4 травня, розпочнеться третій у житті екс-президента України Віктора Януковича судовий процес. Якщо у «буремній юності» майбутнього «проффесора» притягали до кримінальної відповідальності за пограбування (у народі за Януковичем досі ходить неслава «крадія шапок»), а також за завдання тілесних ушкоджень, то цього разу висувають значно серйозніше звинувачення — державну зраду.

Офіційно про суть позову на сайті Оболонського райсуду Києва, де розглядатимуть справу, сказано так: «Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України». Генеральна прокуратура інкримінує колишньому главі держави, що той звернувся з листом до президента РФ Володимира Путіна, а також до Ради Федерації Росії із закликом ввести російські війська на територію України. Тобто фактично благословив, заохотив агресора до війни проти України, що призвело до трагічних наслідків. Згаданим листом представник Росії в ООН Чуркін розмахував з трибуни цієї організації на підтвердження законності дій російської влади.

На думку першого віце-спікера парламенту Ірини Геращенко, ще одним епізодом звинувачення ГПУ у цьому процесі має стати підписання Януковичем у квітні 2010 року зрадницьких Харківських угод, які санкціонували перебування в українському Криму Чорноморського флоту Росії до 2042 року. Саме він відіграв ключову роль в окупації півострова.

Суд над Януковичем буде заочним, позаяк підозрюваний переховується у Росії. Власної вини екс-президент не визнає, вважає незаконним заочне засудження. Стверджує, що підозру про держзраду не отримав так, як це належало б. Через британських адвокатів Янукович звернувся в Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) зі скаргою на нібито допущені ГПУ порушення, на відсутність доступу до участі у цьому процесі. Поза тим, генеральний прокурор Юрій Луценко запевнив, що у суді буде дотримано всіх процесуальних прав громадянина Віктора Януковича, що цей процес не буде судом помсти. «Я вірю, що майбутнє судове рішення є дуже важливим не тільки з точки зору найвищої справедливості, але і як знак попередження усім тим, хто в майбутньому насмілиться стати на шлях державної зради, — заявив Луценко. — Водночас українські прокурори на цьому процесі будуть представляти не лише державу Україна. Вони виступатимуть від імені тисяч убитих, десятків тисяч поранених, мільйонів біженців з українського Криму та Донбасу».

Попри вагому доказову базу зі сторони обвинувачення, частина аналітиків прогнозує труднощі у процесі над Януковичем. Йдеться не тільки про можливий блокувальний вердикт ЄСПЛ. Незадовго до початку процесу у відставку попросився один з членів судової колегії, яка розглядатиме справу, — Дмитро Камбулов, і йому довелося спішно шукати заміну. А 16 травня Вища рада правосуддя розглядатиме звернення про відставку головуючого у цьому процесі — голови Оболонського суду Владислава Дев’ятка. Відтак розгляд справи може бути паралізовано...

Скептично налаштований також правник і політик, в.о. генпрокурора України у 2007 р. Віктор Шемчук. У розмові з кореспондентом «Високого Замку» він сказав:

— Я не можу оцінювати перспективи цього процесу, оскільки не маю повної і достовірної інформації, не бачив самого обвинувачення. Якщо у ньому йдеться тільки про те, що пишуть у пресі і показують по телевізору, — то, боюся, що з цього дійства добра не буде. Справедливість не восторжествує, винних не буде покарано. На жаль...

Услід за цим Януковича чекають заочні судові процеси за шістьма іншими кримінальними провадженнями. Зокрема, щодо звинувачення у створенні злочинної організації та розстріли на Майдані, ініціювання диктаторських «законів 16 січня», привласнення «Межигір’я» і земель Сухолуччя, корупція при приватизації «Укртелекому», отримання незаконного гонорару на суму 26,6 млн. грн. за нібито написання книжки.

А тим часом...

За матеріалами розслідування прокуратури сил АТО вступило в законну силу рішення суду про конфіскацію в Держбюджет України близько 1,5 млрд. доларів так званого общака Януковича і його оточення. Про це повідомив генеральний прокурор Юрій Луценко. За його словами, значна частина цих конфіскованих коштів піде на потреби армії. Коментуючи перерахування конфіскованих коштів, Юрій Луценко зазначив: «Якби це була готівка у 100-доларових купюрах — це була б маса вагою 15 тонн. Наочно — африканський слон з дитинчам. (Недарма Ганя Герман казала, що Янукович — як Африка:) Тепер справа за урядом і парламентом. Треба, щоб ще цього року прості українські громадяни відчули результат цих повернутих від мафії коштів».

У Януковича заявили, що його зняли з розшуку Інтерполу

Інтерпол документально підтвердив, що зняв з розшуку колишнього президента України Віктора Януковича та його сина Олександра.

Про це повідомив у Facebook прес-секретар Януковича Юрій Кірасір.

Джерело: УП

Луценко про суд на Януковичем: "Цей суд не буде процесом помсти"

Генпрокурор зробив звернення щодо судового процесу над Януковичем.

Генеральний прокурор України Юрій Луценко у понеділок, 1 травня, зробив звернення щодо судового процесу у справі про державну зраду колишнього президента України Віктора Януковича, повідомили у прес-службі Генпрокуратури. 

За його словами, у суді будуть дотримані всі права підсудного, гарантоване українське законодавство, і цей суд не буде процесом помсти.

«4 травня розпочнеться безпрецедентний для України судовий процес. Генеральна прокуратура від імені держави Україна буде звинувачувати колишнього президента у державній зраді. Цей процес не лише про громадянина Януковича. Цей процес також про його кремлівських господарів, які використали як фіговий листок підписаний Януковичем документ для того щоби окупувати український Крим; залити кров’ю український Донбас; спробувати поставити на коліна нашу державу», - наголосив Генпрокурор. Луценко запевнив, що цей судовий процес буде докорінно відрізнятися від політичних судилищ часів Януковича.

«Цей суд буде докорінно відрізнятися від політичних судилищ часів Януковича, через які і я змушений був пройти в свій час. Я впевнений, що на цьому процесі буде дотримано усіх прав підсудного, гарантованих українським законодавством», - йдеться у заяві Луценка. 

Генпрокурор зазначив, що українські прокурори на цьому процесі представлятимуть не лише державу Україна. Вони будуть виступати від імені тисяч убитих, десятків тисяч поранених, мільйонів біженців з українського Криму та Донбасу.

Джерело: УТ

Ощадбанк завершив перерахування конфіскованих коштів Януковича

Ощадбанк завершив перерахування $1,5 млрд, вкрадених оточенням Віктора Януковича і конфіскованих сьогодні Генеральною прокуратурою.

Про це глава ГПУ Юрій Луценко повідомив у Facebook.

"Перерахування конфіскованих Генпрокуратурою у злочинного угрупування 1,5 млрд дол. завершено! Виконали цю операцію через комп'ютери добрі працівниці Ощаду", - написав він.

Луценко зазначив, що якби це була готівка в 100-доларових купюрах, її маса становила б 15 тонн: "Наочно - африканський слон з дитинчам".

Генпрокурор наголосив, що тепер справа за урядом і парламентом.

"Треба, щоб ще цього року прості українські громадяни відчули результат цих повернутих від мафії коштів", - зазначив Луценко.

Луценко назвав марними шанси Януковича відкараскатися від вкрадених $1,5 мільярда

Генеральний прокурор Юрій Луценко заявляє, що спроби адвоката Януковича довести, що компанії, в яких конфіскували $1,5 млрд, не пов'язані з його клієнтом, марні.

Про це він сказав під час брифінгу у п'ятницю, повідомляє кореспондент Укрінформу.

"У мене є рішення суду, в якому чітко встановлюється, що злочинна організація Януковича робила такі-то фінансові кроки, і саме кошти цієї злочинної організації сьогодні конфісковані. Це не кошти фізичного громадянина Януковича... Адвокат, безумовно, має право на будь-які дії. Власне, ми це спостерігаємо вже два місяці. Думаю, що будемо спостерігати ще багато місяців, бо Генеральна прокуратура України готується також і до 4 травня, коли розпочнеться судовий процес над громадянином Януковичем, котрий звинувачується у державній зраді", - підкреслив Луценко.

За його словами, існування злочинної організації на чолі з Януковичем та рядом інших осіб, таких як Арбузов, Курченко, Клименко, - юридично встановлений факт.

"Перший вирок у цій справі щодо злочинної організації вступив у законну силу. Відтак ці кошти злочинної організації на чолі з Януковичем конфісковуються сьогодні до державного бюджету", - наголосив генпрокурор.

Луценко визначив, як Янукович «відмивав» гроші

Вкрадені оточенням екс-президента Віктора Януковича $1,5 млрд були "відмиті" приблизно через 500 компаній.

Про це розповів під час прес-конференції генпрокурор Юрій Луценко, повідомляє кореспондент Укрінформу.

"Кошти, вкрадені злочинною владою, через близько 500 компаній виводилися з України у низку офшорних юрисдикцій і потрапляли в так звану "всесвітню мийку". Відслідкувати їх точне проходження намагалися слідчі Генпрокуратури, Служби фінансового моніторингу, наші колеги за кордоном. Це була не пряма проводка, а розчеплення через низку фірм", - зазначив глава ГПУ.

За його словами, зрештою кошти "випливали" на Кіпрі та у Латвії, після чого перераховувалися в Україну, де за них наближені до оточення Януковича фірми купували  спеціально випущені для цього державні облігації під 8% річних у валюті. Всі кошти у 2014 році були заморожені на рахунках "Ощадбанку", "Ексімбанку" і "ПриватБанку", а наразі за рішенням Краматорського міського суду конфісковані і переказуються на рахунки Державного казначейства.

Читайте також: Рішення про конфіскацію грошей Януковича оскарженню не підлягає - Луценко

"Я взагалі досі дивуюся, чому колумбійська мафія не використала таку красиву можливість відмивання коштів", - резюмував Луценко.

Луценко: "Гроші Януковича перераховують із сотень рахунків"

Перерахунок конфіскованих грошей на рахунках екс-президента Віктора Януковича і його команди до бюджету України закінчиться до кінця дня.

Про це сказав генпрокурор України Юрій Луценко під час брифінгу у п'ятницю.

Він розповів, що рішення про конфіскацію виніс Краматорський суд місяць назад.

"Після того, як вчора стік місячний термін на апеляцію, рішення вступило в законну силу", - розповів Луценко.  

Він додав, що мова йде не про один рахунок, а кілька. Через це, за його словами, перерахунок вкрадених коштів на єдиний казначейський рахунок займає певний час, але 28 квітня цей процес буде закінчено.

"Йдеться про близько сотні рахунків, на яких члени злочинного угруповання Януковича розміщали цінні папери. Відтак ця операція буде безумовно закінчена сьогодні (28 квітня — ред.)", - сказав він.

На запитання, чому саме Краматорський суд приймав таке рішення, Луценко відповів: "Краматорський районний суд. А який суд ви хотіли? Тому що справа була порушена прокурором сил АТО. А суд АТО перебуває у Краматорську"

Янукович відхрещується від $1,5 млрд і подав позов про захист честі

Захист екс-президента Віктора Януковича, який втік до Росії, підготував позов про захист  його честі через заяви про вилучені 1,5 мільярда доларів.

Про це в ефірі телеканалу 112 заявив адвокат Януковича Віталій Сердюк. Так, відповідаючи на питання, чи пов’язані компанії, в яких конфіскували 1,5 млрд доларів, із Янукович, Сердюк сказав, що це неправда.

"Я повністю спростовую цю інформацію. На сьогоднішній день у зв'язку з її активним поширенням захистом навіть був поданий позов до Печерського суду про її спростування. На руках у мене є виписки за рахунками Віктора Януковича з "Ощадбанку". Там зовсім інша сума: йдеться про 28 мільйонів гривеньн, які заарештовані і які не конфіскуються зараз", - заявив адвокат.

Він зазначив, що це гроші його особового рахунку, "його особисті заощадження, з яких були сплачені всі податки".

Він закликав ГПУ показати документи на підтвердження інформації. "Ніяких подібних коштів, рахунків, компаній, ні в Ощадбанку України, ні за кордоном немає".

Він заявив, що йому є докази, які долучені до матеріалів справи в Печерському суді. Він уточнив, що має на увазі позов про захист честі та гідності, який було подано до печерського суду через інформацію про наявність в нього 1,5 млрд доларів.

Луценко: "Рішення про конфіскацію коштів Януковича оскарженню не підлягає

Рішення суду про конфіскацію до державного бюджету України близько 40 млрд грн оточення Януковича не може бути оскаржене. Також у правовій площині все бездоганно реалізовано.

Про це заявив генеральний прокурор Юрій Луценко під час наради за участю його, секретаря РНБО  Олександра Турчинова та Президента України Петра Порошенка.

“Генеральний прокурор Юрій Луценко поінформував Главу держави про набрання чинності ухвали суду про конфіскацію до державного бюджету суми близько 40 млрд грн, коштів так званого общака Януковича, які були сформовані його підручними у злочинному угрупованні. Він зазначив, що це рішення суду вже не може бути оскаржене, і тому нині відбувається його виконання шляхом перерахування цих коштів із заблокованих рахунків Ощадбанку, які належали членам цього злочинного угруповання, в державний бюджет”, - йдеться у повідомленні.

Луценко підкреслив, що ці кошти “були вкрадені у кожного українця”: “Ми важко працювали півроку для того, щоб сьогоднішній результат був юридично, у правовій площині бездоганно реалізований”.

Порошенко: "Суд над Януковичем розпочнеться 4 травня, докази неспростовні"

В Україні 4 травня має розпочатися заочний суд над колишнім президентом Віктором Януковичем за звинуваченням у державній зраді.

Про це сказав Президент Петро Порошенко під час церемонії передачі прикордонникам сучасних, високоефективних засобів військового радіозв'язку, які надав Україні уряд США, повідомляє кореспондент Укрінформу.

"4 травня ми розпочинаємо заочне судове засідання проти Януковича за звинуваченням у держзраді. Звинувачення доведено слідством, експертизами, неспростовними і незаперечними доказами", - сказав Президент.

За його словами, це теж крок до відновлення справедливості, так само як і конфіскація коштів Януковича.

Порошенко: "Конфісковані у Януковича гроші підуть на армію і соцзахист"

Конфісковані у екс-президента Віктора Януковича гроші мають піти на посилення силового блоку України, соціальні потреби військових та інших верств населення.

Про це заявив президент Петро Порошенко, виступаючи на церемонії передачі прикордонникам сучасних засобів радіозв’язку, отриманих від США.

"Я приїхав сюди після доповіді генерального прокурора та секретаря Ради національної безпеки й оборони про те, що завершено слідство, прийнято рішення суду — і сьогодні в нуль годин воно вступило в законну силу — про конфіскацію 1 мільярда 400 мільйонів доларів, які належали колишньому президенту та його кліці", — сказав він.

"Ці гроші були вкрадені в народу України, витягнуті з кишені кожного українця. І сьогодні нашими спільними зусиллями, дякуючи слідчим Генпрокуратури, ми цю справедливість відновили і повернули ці кошти до державного бюджету. Сьогодні була натиснута кнопка — і гроші з заблокованих рахунків зараховано на рахунок Державного казначейства", — наголосив Порошенко

"Я звернувся до уряду і парламенту, щоб парламент прийняв відповідні зміни до державного бюджету — і першим пріоритетом використання цих грошей буде відновлення боєздатності українського війська, Збройних сил України, Національної гвардії, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби і Національної поліції", — сказав президент.

Також, за його словами, "ці кошти мають піти на будівництво заводу з виробництва боєприпасів, закупівлю новітніх засобів радіоелектронної боротьби, контрбатарейних радарів, новітніх дронів".  

"Дуже важливо, щоб ми почали будівництво гуртожитків для контрактників і військових готелів для офіцерів на території кожної бригади. Це буде новий підхід до соціального захисту військовослужбовців" -

"Важливо, щоб частина коштів пішла на будівництво реабілітаційного центру для воїнів АТО, які постраждали під час російської агресії,

Також президент прагне, щоб частину коштів використали "на соціальний захист найменш захищених верств населення — так, щоб вони були не проїдені, а вкладені в інфраструктуру, і довгі роки працювали на український народ".

"Це є відновлення справедливості і це те, чого чекає від нас український народ після Революції гідності, після Майдану", — сказав Порошенко.

Джерело: УП

Турчинов пояснив, чому гроші Януковича повертали через суд

Через відмову Верховної Ради прийняти закон про спецконфіскацію, Генеральна прокуратура через суд домоглася перерахування до держбюджету 1,42 мільярда доларів. заарештованих на рахунках нерезидентних компаній, пов'язаних з Віктором Януковичем та його оточенням.

Про це заявив секретар РНБО Олександр Турчинов під час брифінгу в "Ощадбанку", інформує прес-служба РНБО.

За словами секретаря РНБО, "півтора року в парламенті відбувалась епопея, коли за ініціативою депутатів Пашинського, Вінника, Чорновол та інших було подано закон про спецконфіскацію, який ВРУ відмовлялась голосувати".

"Враховуючи, що так і не спромоглась ВРУ прийняти це рішення, хочу подякувати Генеральній прокуратурі, особисто генеральному прокурору України Юрію Луценку, що вони без зайвого піару професійно відпрацювали справу і отримали не просто рішення про попередню конфіскацію, а вирок суду, остаточне рішення, щодо зарахування цих коштів до державного бюджету України", — заявив Турчинов.

Секретар РНБО назвав рішення суду, який дозволив конфіскацію, принциповим, тому що "з цих ресурсів передбачено фінансування державного оборонного замовлення, суб’єктів сектору безпеки і оборони".

"Окрім того, я переконаний, що крім безпеки і оборони, значна частина коштів може бути використана для фінансування серйозних соціальних програм, соціального захисту наших громадян", — сказав він.

Турчинов повідомив, що керівництво "Ощадбанку" взялося за виконання рішення суду і разом із Державним казначейством оформлюють ці кошти на державні рахунки.

Джерело: УП

РНБО: "У Януковича конфіскували 1,5 млрд доларів"

Суд останньої інстанції дозволив конфіскацію заарештованих 1,5 млрд доларів, які належали оточенню екс-президента Віктора Януковича.

Про це "Українській правді" повідомили в прес-службі РНБО.

"Згідно з рішенням суду останньої інстанції, заарештовані кошти Януоковача і команди — 1,5 млрд доларів — мають бути перераховані до держбюджету", - повідомили у прес-службі РНБО.

"Щойно до Ощадбанку з цією ухвалою їздили Генпрокурор Юрій Луценко та секретар РНБО Олександр Турчинов. Вони повідомили про це керівництво Ощадбданку і поїхали доповідати про це президенту", - зазначили у прес-службі.

"Станом на зараз відбувається перерахунок цих коштів на рахунки державного бюджету", - додали в РНБО.

Водночас у РНБО поки не уточнили, про який саме суд йдеться.

Джерело: УП