За «відкати» Мартиненко орендував житло для доньки у Лондоні...

Звинувачений у корупції політик відбувся легким переляком — у СІЗО не сидить. За нього замовили слово 17 нардепів, три міністри і заступник голови ЦВК.

Любителі політичних трилерів отримали нову поживу для аналізу: після затримання головного податківця країни Романа Насірова сіті Національного антикорупційного бюро накинуто на ще одну “велику рибу”. У тенета НАБУ потрапив народний депутат п’яти скликань, колишній спонсор партії “Наша Україна” (це його Тимошенко називала одним з “любих друзів” Ющенка), а нині — фінансовий донор “Народного фронту” Микола Мартиненко.

Наслідки “пресингу” Мартиненка можуть бути більш значущими, ніж “наїзд” на Насірова. Експерти прогнозують: або врешті-решт буде завдано смертельного удару по корупції і суспільство чекають незворотні благодатні зміни, або ж вона, “підім’явши” суди, втримається, переможе. А це спричинить новий соціальний вибух, політичну кризу, яка може призвести до дострокових виборів і радикального переформатування парламенту.

Незважаючи на вражаючий кримінал, який шиє Мартиненку НАБУ, неприємної перспективи — сісти у СІЗО або внести фантастичну грошову заставу — “сірий кардинал” української політики уник. Йому навіть не почепили електронного браслета, який відстежує пересування підозрюваних у великих злочинах. Обмежилися особистою порукою міністрів і нардепів. Зважаючи на такий поблажливий запобіжний захід, ухвалений судом, у суспільстві кажуть про нові політичні інтриги “на верхах”. Звучать побоювання, що “велика риба” зір­веться з гачка — бо надто великі у неї покровителі…

Найближчому другу екс-пре­м’єра Яценюка давно інкримінують участь у масштабних оборудках з “відкатами” на державних підприємствах атомної енергетики, стратегічних комплексах з переробки титанової та уранової руд. Найбільш гучним у пресі був скандал довкола “Енергоатому”. Мартиненка, який довший час очолював паливно-енергетичний комітет Верховної Ради, звинувачували, що взяв величезний хабар за лобіювання на тендері інтересів чеської фірми, яка й перемог­ла у конкурсі. Однак несподівано для журналістів і адвокатів Мартиненка минулої п’ятниці затримали цього політика не за “атомною”, а за менш відомою загалу справою. Прокурори САП і детективи НАБУ пред’явили екс-нардепу підозру у “створенні злочинної організації”, “привласненні, розтраті майна або заволодінні ним шляхом зловживання службовим становищем” на Східному гірничо-збагачувальному комбінаті (Жовті Води). Унаслідок цього, як зазначається у матеріалах НАБУ, державі було завдано збитків на 17,28 млн. доларів. Детективи так змальовували злочинну схему, в якій начебто брав участь Мартиненко: із Казахстану через австрійську компанію-посередника “Штоєрманн” на Східний гірничо-збагачувальний комбінат в Україну постачали урановий концентрат. В Австрію ця сировина надходила за ціною 95 доларів за кілограм, в Україну ж потрапляла уже за ставкою 130 доларів/кг. Як зазначає нардеп Сергій Лещенко, лише за перекладання паперів з однієї стопки на іншу формувався 30-відсотковий “навар” для “Штоєрманна”. Власником цієї австрійської фірми-“прокладки” виявився Микола Мартиненко. Це засвідчив його діловий партнер Давид Жванія, який і дав покази у НАБУ.

Як витрачали “відкати”? Ось лише частина цієї бухгалтерії, яку навів згадуваний Сергій Лещенко: 50 тисяч доларів пішло на медичні послуги для дружини Мартиненка, 21 тис. “баксів” витрачено на оренду помешкання для доньки Мартиненка, 60 тисяч євро — на чартерний переліт гелікоптером, 45 тисяч євро — на оренду житла родичам Мартиненка. “Кожен, хто підняв голос на захист Мартиненка, — це людина, яка схвалює крадіжку грошей у громадян України”, — каже Лещенко.

Сам Мартиненко і фінансована ним партія “Народний фронт” звинувачення у корупції відкидають. Кажуть про виконання політичного замовлення. Стверджують, що група осіб, які контролюють НАБУ (це начебто соратники Михайла Саакашвілі), використовують цей орган для розвалу коаліції, провокування дострокових парламентських і президентських виборів — щоб привести до влади свою політичну силу. Мовляв, для директора НАБУ Артема Ситника місце у виборчому списку “партії Саакашвілі-Лещенка” уже зарезервовано…